Zdraví

Jaké plomby a kam? Radí stomatolog MUDr. Šohájek.

… věta, která z úst stomatologa vyděsí každého pacienta. Znamená však, že budeme nejen vrtat, ale i dávat plomby. Kam, kdy a jaké plomby? Radí stomatolog, MUDr. Šohájek.
Jsem spíš přítelem klasických amalgamových plomb. Plomby bílé, z fotokompozitních materiálů, doporučuji pacientům pouze na frontální úseky úst – od jedniček k pětkám. Jejich výdrž a pevnost je totiž až pětkrát nižší než u dobře provedených plomb amalgamových, a proto pacienty často přesvědčuji, že je lépe, zejména v zadních úsecích úst, někdy raději upřednostnit zdravotní hledisko před estetickým.
Podstatou amalgamových plomb je směs slitiny kovů se rtutí, kdy dochází k vytvrdnutí směsi (tzv. amalgamaci). Plomby, které známe z našeho dětství, mísili lékaři nepříliš dokonale, vlastně spíše odhadem, a tak jejich pevnost a výdrž nebyla zaručena.
Dnešní materiály jsou mnohem dokonalejší, zahraniční firmy je dodávají lékařům v kapslích s přesně odměřeným množstvím kovů a rtuti, mísí se ve speciálních strojích a jejich pevnost je stoprocentní. Kromě pevnosti je další předností i to, že jsou zcela bezpečné z hlediska vylučování rtuti do organismu.
Pro děti ve věku od 2 do 13 let, tedy ve věku, kdy dochází k výměně chrupu, je možné použít i české amalgamové plomby, jejichž trvanlivost je nižší. Je však nutné zajistit dokonalé provedení.

MUDr. Jiří Šohájek, Vinohradská 99, Praha 2
   
29.10.2001 - Zdraví - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Ťapina [*]

  A mně zase doktorka nabízela, jestli si nechci nechat plombu vzadu vyměnit za bílou. Nenechala jsem si a asi jsem teda udělala dobře.

  superkarma: 0 06.12.2003, 22:22:20
 2. avatar
  [2] Simba [*]

  Plomby jsou pro mne zrovna aktuální, raději si platím 330,- za každou plombu z kvalitnějšího materiálu, než je ten proplácený pojišťovnou.

  superkarma: 0 16.11.2003, 09:35:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme