Zdraví

Co dělat, když nemůžete spát?

Trápí vás nespavost? Když člověk usíná s obtížemi až v pozdních nočních (vlastně časných ranních) hodinách, trpí přerušovaným spánkem nebo časným probouzením, měl by se s těmito problémy svěřit lékaři. Ten usoudí, je-li nutné další vyšetření a zda je možné přistoupit k některé z terapií. Tou nejjednodušší, ale nikoliv vždy nejlepší, je užívání léků na spaní. Někteří lékaři však pacientům s poruchami spánku nabídnou i akupunkturu, poradí jim speciální relaxační techniky nebo nejprve doporučí fytoterapii – na zklidnění a podporu spánku pomáhá odvar z meduňky a z třezalky.
Poruchy spánku by se vždy měly nejprve řešit dostupnými a jednoduchými metodami a po "prášcích na spaní" bychom měli sáhnout až po jejich vyčerpání. Užívání těchto léků, obzvláště dlouhodobé, může totiž způsobovat závislost.
Za svoji více než stoletou existenci prodělaly léky na spaní značný vývoj. V minulém století byly k dispozici bromidy s řadou závažných vedlejších účinků. V první polovině 20. století je vystřídaly nebezpečné barbituráty, které při předávkování způsobovaly otravu. Dnes jsou nejpoužívanějšími benzodiazepiny z let šedesátých, zastoupené například Rohypnolem, které jsou relativně bezpečnější i při předávkování, ale s rizikem vzniku závislosti při dlouhodobém podávání. Další výzkum v 80. letech přinesl však léky ještě dokonalejší (např. Stilnox). Jde o přípravek určený pro krátkodobou, situační nespavost, s nízkým rizikem vzniku závislosti při podávání v případě potřeby, který zaručuje probuzení s pocitem svěžesti.
Poruchy spánku mají řadu příčin, nejčastější z nich jsou však neuropsychického charakteru. Patří k nim i tzv. ranní pesima, kdy se člověk vzbudí ve dvě či ve tři hodiny ráno a nemůže již usnout. Dostaví-li se i nejrůznější chmury, je na místě antidepresívní léčba.

základě iniciativy Světové zdravotnické organizace (SZO) byl, ve spolupráci s dalšími partnery vypracován a v České republice zahájen „Celosvětový projekt o spánku a zdraví“. Cílem tohoto projektu je přednášková i literární činnost o poruchách spánku pro odbornou ale i laickou veřejnost. Vznikají specializovaná centra pro poruchy spánku a řada lékařů navštěvuje speciální postgraduální kurzy zaměřené na spánek a jeho vztah ke zdraví a kondici. V České republice byla první odborná společnost pro výzkum spánku a spánkovou medicínu založena v roce 1999 na 1. kongresu o spánku v Praze. V roce 2001 se stala odborným garantem edukačního projektu „Spánek a zdraví v České republice“. V rámci tohoto projektu vznikly internetové stránky www.nespavost.cz, které nabízejí informace z dění kolem spánkové medicíny, články na danou problematiku, najdete zde i poradnu on-line, kde se můžete zeptat přímo odborníků.
   
25.10.2001 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Když se mi nechce spát, tak si začnu v hlavě odvíjet nějaký fantastický příběh a spím za chvilku. To pomáhá spolehlivě.

  superkarma: 0 06.12.2003, 22:22:58
 2. avatar
  [2] Simba [*]

  U mne odvar z meduňky nezabírá. Jeden čas, byla jsem dost přepracovaná, mi pomáhalo před spaním koukat na největší stupidity v TV. A tím se vygumovat od práce.

  superkarma: 0 16.11.2003, 08:56:33
 3. avatar
  [1] medved [*]

  Ja bych teda spis uvitala clanek co delat, kdyz se Vam chce porad spat

  superkarma: 0 25.10.2001, 10:29:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme