Zdraví

Můžete si čistit zuby jablkem, broskví nebo banánem?

Mezi lidmi koluje tvrzení, že když si dáte třeba na noc čerstvé jablko, nemusíte si pak už čistit zuby, protože ovoce tuto službu provede za vás. Co je na tom pravdy? Je sice fakt, že čerstvé ovoce nenapáchá ve vašich ústech takové pozdvižení jako bonbóny nebo karamely, ale jako náhradu zubního kartáčku je odborníci nedoporučují. Příznivým faktorem je to, že cukr obsažený v ovoci poměrně rychle opustí ústní dutinu, protože ho odplaví sliny, které se působením ovocných kyselin a zvýšeného žvýkání tvoří ve větší míře. Jedinou výjimkou jsou banány, které jsou lepivé a obsahují hodně cukru a nevyžadují tolik žvýkání.
Dá se tedy říci, že obecně je ovoce vhodnou přesnídávkou, která prospívá nejen našemu organismu, ale také se chová přátelsky k našim zubům. Nic se ale nemá přehánět. Pokud se rozhodnete nezřízeně se krmit ovocem ve slepé důvěře, že tím prospějete svým zubům, jste na velkém omylu. Ovocné kyseliny totiž v nadměrném množstvím mohou začít rozpouštět zubní sklovinu až k úplnému obnažení zubu.
Problémem je i sušené ovoce, které obsahuje hodně cukru a rádo ulpívá na zubech, což může vést při nedostatečné hygieně k rozvoji zubního kazu.
Takže, nevyhazujte kartáček, pokud vlastníte ovocný sad. Vaše zuby za to stojí…
   
11.10.2001 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Mě mamka nechala občas sníst jablko, když se mi nechtělo čistit zuby, když jsem byla malá. A kazy jsem neměla, jenom jeden docela maličký

  superkarma: 0 28.11.2003, 23:36:22
 2. avatar
  [1] Simba [*]

  To s tím jablkem mi říkala i moje babička ....... Ale zuby čistím

  superkarma: 0 16.11.2003, 09:23:22

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme