Zdraví

Co udělat pro to, aby vás zuby předčasně neopouštěly.

„Hmm, to je špatné, ty přední zuby budou muset ven,“ zní verdikt stomatologa. „Proboha, proč? Vždyť jsou zdravé, neměla jsem do třiceti žádnou plombu a teď, v pětatřiceti, budu mít přední zuby umělé?“ brání se pacientka. „Zuby jsou sice zdravé, ale ten závěsný aparát nestojí za nic, proč jste s tím nic nedělala dříve? Teď už je pozdě.“
Tenhle nebo podobný rozhovor prožili snad všichni zubní lékaři. Ano, kdo má zdravé zuby, mívá potíže s dásněmi. Tyto potíže se jmenují parodontóza a jejich příčinou často bývá špatná péče o zuby a ústní dutinu.

Jaká je podstata tohoto onemocnění? V důsledku permanentního zánětu dásní, který se projevuje krvácením při čištění, bolestí a postupným odhalováním krčků zubů dochází k úbytku kosti, ve které zuby drží. Kost ubývá, protože v ní probíhají hnilobné procesy, a zuby se postupně za velkých bolestí uvolňují. Průvodním jevem bývá i nepříjemný zápach z úst. Jakmile zaznamenáte první varovné signály, je třeba navštívit lékaře.

Jak si správně čistit zuby? Abychom předešli potížím s dásněmi, je třeba dbát na to, aby byly nejen zuby, ale všechny prostory v ústech řádně vyčištěny. Zuby správně čistíme postupně, jeden po druhém, stahujeme z nich povlak směrem od dásně ke konci zubu tak, abychom jednak důkladně masírovali dásně, jednak neodtahovali, ale naopak přitlačovali dáseň ke kořeni zubu. Nejprve důkladně vyčistíme všechny zuby zevně, potom zevnitř od patra stejným způsobem. Pokud máte mezi zuby prostory, ve kterých ulpívají zbytky jídla, je vhodné používat mezizubní štětičky nebo zubní nit, aby ničivé bakterie ve vašich ústech nedostaly žádný prostor. Celý proces bychom měli provádět nejméně dvakrát denně, ale lepší je po každém jídle.

Výběr zubního kartáčku je pro člověka se zánětlivými dásněmi omezen na měkké kartáčky. Tvrdé štětky nemocné dásně zbytečně rozdírají a přispívají ke špatnému hojení. Ideální kartáček je měkký a rovný, aby jím bylo možno dobře provádět masáže dásní. Mezizubní kartáčky se vyrábějí v několika velikostech, vyberte si takový, který projde těsně všemi mezerami mezi vašimi zuby, příliš malý mezery nevyčistí, příliš velký neprojde mezi zuby.

Další podpůrné prostředky, kterými můžete parodontózu pozastavit, jsou ústní vody s desinfekčním účinkem, speciální masážní gely pro nemocné dásně, zubní pasty pro nemocné dásně, užívání vitaminu E nebo koenzymu Q 10. Pokud kouříte, snažte se kouření omezit, neboť kouření je jedním z faktorů, které významně podporují rozvoj parodontózy.
   
10.10.2001 - Zdraví - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Taky by se měli hlídat ti, kterým se hodně dělá zubní kámen.
  Uvítala bych, kdyby v článku byly popsány ty první varovné příznaky. Při razantním čištění mi dásně krvácí, ale to snad každému, a nebolí to.

  superkarma: 0 17.11.2003, 22:46:10
 2. avatar
  [2] Simba [*]

  Přešla jsem v létě k nové zubařce, a ta mne na tento problém upozornila, předepsali mi nějakou vodičku k výplachům, se stahujícími účinky na dásně.

  superkarma: 0 16.11.2003, 09:25:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme