Zdraví

Máte doma miláčka chlupáčka? Není to ale zvíře, je to vaše miminko! Proč se některé děti rodí chlupaté?

Některé děti se rodí jako pěkní vlasáči, některé mají hlavičku dost dlouho pěkně plešatou. Nicméně, do jednoho roku jejich věku se jejich čupřina změní, zhoustne a často změní i barvu. První novorozenecké vlásky vypadají a nahradí je nové, kvalitnější.
Někdy se ale stane, že je miminko od narození hezky chlupaté a maminka se děsí, že jí leží v povianu chlupatá opička :-)))))). Čím je to způsobeno? Vrstva chmýří brzy zmizí, obvykle po několika dnech po porodu. Ve výjimečných případech chloupky opadají až po měsíci, ale to je jen zřídka kdy.
Je to důsledek toho, že v posledních týdnech pobytu dítěte v děloze jeho pokožka poroste chloupky - chmýřím, kterým se říká LANUGO, což doslova znamená „vlna“. Tohoto slova se původně používalo pouze pro pojmenování chloupků na broskvích. Takže miminko vypadá jako sametová, porostlá broskvička. Lanugo se někdy objevuje již v pátém měsíci vývoje plodu, obvykle k tomu ale dochází o měsíc později. Ke konci těhotenství většinou zmizí. V některých případech ale nezmizí docela a tak se maminka může podivovat, nad svým chlupáčkem.
Některé děti jsou lanugem pokryty jen částečně, hlavně na zádech a ramenou. Někdy ale mají miminka chloupky i na uších a na tvářích. Dokonce existuje i případ, kdy bylo dítě lanugem pokryté úplně celé kromě dlaní a chodidel. Prostě lanugo chtě nechtě připomíná náš biologický původ – poporodní odkaz našich předků. Naštěstí ale brzy po porodu se vytratí a dítě vypadá zase docela kultivovaně :-).
Nejčastěji má ale miminko po porodu hebkou kůži, bez chloupků s vrstvou mazu. Mastnota je produkována mazovými žlázami, které jsou propojeny s vlasovými folikuly. Vrstva mazu je pro dítě i matku důležitá pro hladký průběh porodu, jak mazací prostředek.
Lanugo ale nemá nic společného s vyrostlými vlásky na hlavě miminka. Vlasaté děti jsou při narození velice častým jevem, některé děti mají vlásky dlouhé až 5 cm.
   
02.10.2001 - Zdraví - autor: Klára Hadererová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Chlupaté miminko musí být super

  superkarma: 0 06.12.2003, 21:51:45
 2. avatar
  [3] Simba [*]

  uf, naštěstí chlupatá nebyla, jen spousta vlásků

  superkarma: 0 01.12.2003, 10:20:06

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme