Zdraví

Ochutnali jste už elixír nesmrtelnosti?

Druhým nejrozšířenějším nápojem na světě – hned po vodě - není káva, jak byste se možná mohli domnívat, ale čaj. Rostlina, která se správně jmenuje čajovník čínský (Camellia sinensis), se pije už dlouhá tisíciletí a největší oblibě se pochopitelně těší ve své oficiální pravlasti Číně a také v Japonsku, které z přípravy a pití tohoto nápoje vytvořilo dokonce rafinovaný obřad.
Když se řekne čaj, představí si většina z nás hnědavý horký nápoj, ale původní barvou tohoto nápoje byla zelená. A zelený čaj se dodnes v Číně a Japonsku pije v mnohem větší míře než jeho o dost mladší černý „bratr“. Věděli jste například, že většina v Japonsku sklizeného čaje je zpracována jako zelený čaj? Černý čaj se v zemi vycházejícího slunce skoro nepije. Jak vlastně zelený čaj vzniká? Oba tyto zdánlivě odlišné druhy čaje (zelený a černý) pocházejí ze stejné rostliny, rozdíl je pouze ve způsobu zpracování. Zatímco černý čaj prochází při úpravě procesem zvaným oxidace, čaj zelený nikoli - a proto si také uchovává svoji přirozenou barvu a především řadu důležitých a zdraví prospěšných látek.
Taoističtí mudrcové dokonce čaji říkali elixír nesmrtelnosti a něco na tom asi bude. Byly totiž prokázány četné pozitivní účinky tohoto nápoje na lidské tělo i duši. To věděli už ve staré Číně a Japonsku, současná věda tyto zkušenosti jen potvrzuje. Zelený čaj dodává našemu tělu důležité antioxidanty, které pomáhají v prevenci vzniku nádorových onemocnění, je zdrojem mnoha vitaminů (C, B a další) a minerálních látek (například draslík, který jer důležitý pro správnou funkci srdce, svalů a nervů). Zelený čaj je v Japonsku nejen samozřejmou součástí všech společenských a rodinných setkání, ale také je svázán s kulturním a duchovním životem. Příklon k východním učením, jako je buddhismus, který je patrný už několik desetiletí v Evropě, se mimo jiné projevuje i zvýšeným zájmem o zelený čaj. Můžete si ho objednat v nesčetných čajovnách i v České republice, nebo si jej zakoupit ve specializovaných prodejnách čaje a připravit doma, k dostání jsou i zelené čaje v sáčcích.
Velkým zdrojem osvěžení a příspěvkem k vašemu zdravému životnímu stylu jsou také stále oblíbenější hotové, balené zelené čaje. Například společnost Rauch dodává na náš trh osvěžující nápoj Nativa Green Tea s citronovou šťávou, který díky obsahu katechinů, vitamínů a minerálních látek přispívá k aktivizaci vaší paměti, kreativity a vitality, kromě toho působí jako antioxidant. Mimo zeleného čaje nabízí řada Nativa ještě další zdravé a osvěžující nápoje, kterými jsou Nativa Redbush (vyrábí se z jihoafrického čaje rooibos) a Nativa Ginkgo (jednu z mnoha přísad tohoto čaje, tvoří i výtažek z japonského chrámového stromu Ginkgo). Tyto nápoje dodají vašemu tělu nejen báječný pocit pohody, osvěžení a uvolnění, a to jak doma, tak třeba v kanceláři, ale také jsou skvělým zdrojem velkého množství užitečných látek. Na zdraví!
   
26.09.2001 - Zdraví - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Já jsem měla zelený čaj jednou a byl hrozný, ale když si ho tak všichni chválí, tak snad zkusím ještě nějaký jiný.

  superkarma: 0 06.12.2003, 21:56:11
 2. avatar
  [1] Simba [*]

  Výborné zelené čaje v sáčcích (nekamenujte mne ..) má Teekane. Hlavně ten s kaktusem je super, broskvový tak moc ne.

  superkarma: 0 14.11.2003, 14:34:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme