Zdraví

Spíte při správné teplotě, vlhkosti a rosném bodu :-)?

Teplota vzduchu v ložnici je velmi důležitým faktorem pro dobré usínání a pro spánek vůbec. Vždyť spánek je vaším odpočinkem po celodenním shonu, tak udělejte vše proto, aby vás nic nerušilo. Navíc, teplotu v ložnici, pokud nemáte podivné ústřední topení, které vás neposlouchá, můžete ovlivnit. Výsledky výzkumu ukazují, že ideální teplota vzduchu v ložnici by měla být mezi 15 až 17 stupni Celsia. Pro někoho je to nepředstavitelná zima, kdy se choulíte pod peřinu a berete si teplé ponožky, ale údajně si v těchto teplotách tělo nejvíce odpočine a načerpá potřebnou energii. Teplota by neměla být nižší, aby vám opravdu nebyla zima, ale zároveň ani vyšší, protože spánek v přetopené místnosti se rovná bezduchému vyčerpávajícímu převalování a pocení, kdy je pro tělo namáhavé vůbec usnout a „zabrat“.
Vlhkost vzduchu v ložnici by měla být mezi 60 a 70 procenty. Vlhkost vzduchu při spánku udržuje pokožku v dobrém stavu a zabraňuje vysychání sliznic v ústech a v nose. Zejména v zimním období, kdy se v ložnici topí, se může stát, že je příliš suchý vzduch. Velká vlhkost ale také není příjemná, cítíte se upoceně a špatně se vám dýchá. V dětském pokojíku i v ložnici můžete nainstalovat zvlhčovač vzduchu, nebo jednoduše před kamna pověsit mokrou tkaninu. V místnosti, kde se spí, by neměl být sušák ověšený mokrým prádlem.
Proudění vzduchu, větrání a ventilace umožňují cirkulaci vzduchu a tak se vymění za celý den „vydýchaný“ vzduch a změna je hned viditelná – dýchá se vám opravdu lépe a nový vzduch je svěží, pokud tedy zrovna nebydlíte nad rušnou křižovatko nebo venku nejsou smogové mraky.
A rosný bod? Pokud venku padá rosa, klidně si otevřete okno, v ložnici vám nehrozí, že byste se ráno vzbudili a na přikrývce a na vašem obličeji byla tenká vrstva ranní rosy :-)
Zdravý a kvalitní spánek neovlivňuje jen teplota, vlhkost a rosný bod, ale také dobrá postel, matrace a ten, se kterým je vám v posteli dobře. Pokud si chcete přečíst víc o správných matracích a postelích, navštivte stránky Studia zdravého spaní JMP www.jmp.cz. Pokud potřebujete vyměnit osobu, která s vámi lože sdílí, skočte třeba na nějakou i-seznamku :-)
   
19.09.2001 - Zdraví - autor: Klára Hadererová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Ťapina [*]

  V ložnici máme celoročně vypnuté topení, jenom když uhodí mrazy, tak ho zapínáme na nízký stupeň.

  superkarma: 0 06.12.2003, 22:03:57
 2. avatar
  [2] Simba [*]

  Dřív jsem si nedokázala představit spát v chladnější místnosti, ale teď je to naopak. Po spaní v moc teplém pokoji jsem ráno malátná, neodpočinutá, v noci se často budím.

  superkarma: 0 14.11.2003, 14:53:59

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme