Zdraví

„To se fakt nedá vydržet!“ stěžují si ženy chrápajících mužů.

Můj muž chrápe. Můj otec chrápe. Můj tchán chrápe a můj brácha chrápe taky. Chrápou i manželé a otcové mých kamarádek a každá jedna z nás ví, jak může chrápání znepříjemnit soužití. Občas se dočtete, že chrápání způsobilo rozvod nebo dokonce že manželka nevydržela a chrapouna v afektu při bezesné noci zavraždila. Chrápání však není pouze výsadou mužů, některé ženy, zvláště starší, chrápají také. A zatímco muži dokáží chrápání s úsměvem a lehkostí sobě vlastní vysvětlit jako projev mužnosti, pokud chrápe žena, je to pro ni nejen zdravotní, ale také společenský a psychologický problém. Co je příčinou chrápání? A můžeme chrápání ovlivnit?
Při spánku dochází k povolení svalového napětí v oblasti nosohltanu. Chrápání je způsobeno rozechvěním měkkého patra a čípku při dýchání a na jeho hlasitost má vliv průchodnost horních cest dýchacích. Dojde-li k zúžení v oblasti nosohltanu, například při spánku v poloze naznak zapadnutím kořene jazyka, proud vzduchu je v místě zúžení rychlejší a více rozechvívá měkké patro.
Faktory, které chrápání nepříznivě ovlivňují, jsou nadváha, špatné dýchání ústy, kouření a požití alkoholu. Snižují totiž svalový tonus, a tím dochází k větší intenzitě chrápání.
Chrápání samo zdravotní stav nijak neohrožuje, ale jestliže dochází během spánku k zástavám dechu a pak prudkým nádechům, bylo by vhodné tento stav konzultovat s lékařem. Může totiž dojít k vysoké koncentraci kysličníku uhličitého. Člověk je pak unavený, nevyspalý a při dlouhodobém nevyspání riskuje celkové zhoršení zdravotního stavu.
Léčba jako taková existuje – jedná se o operaci patra, ale lékař ji doporučuje až v krajních případech. Lepší je zamyslet se nad tím, nakolik své chrápání sami ovlivňujeme svým životním stylem. Rozhodně si neuškodíte, když se pokusíte shodit nějaké to kilínko, omezíte kouření a místo šláftruňku nebo prášků na spaní budete raději spát v dobře větrané místnosti.

A fígl na závěr: Protože chrápání se daří zejména v poloze na zádech, naučte se spát na boku nebo na břiše. Že nevíte jak? Vzpomeňte na pohádku o ptáku Ohniváku a osvědčenou ježčí kůži – stačí našít na záda pyžama kapsičku s tenisákem nebo dřevěnou kostkou – na tom zaručeně neusnete!
   
06.09.2001 - Zdraví - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] Ťapina [*]

  Moji rodiče chrápou oba a nejhorší je, že usnou u televize a pak nadávají, že je budím, když nic neslyším. ale už naštěstí bydlím jinde.

  superkarma: 0 06.12.2003, 21:35:53
 2. avatar
  [6] Simba [*]

  našít na pyžamo kapsičku s tenisákem by mne nenapadlo

  superkarma: 0 14.11.2003, 13:33:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme