Zdraví

Proč budoucí maminky tolik pálí žáha?

Více jak polovina těhotných maminek má v těhotenství problémy s pálením žáhy. Některé pálí žáha jen občas a spíš až ke konci těhotenství, ale některé maminky tuto palčivou bolest pociťují již od třetího měsíce těhotenství. Co se tedy v těle matky děje? Proč tomu tak je?
Tvorba žaludeční kyseliny, potřebné k trávení potravy, se v graviditě snižuje. Současně v důsledku hormonálních změn v těhotenství nastává uvolnění svaloviny ve stěně žaludku se zpomalením vyprazdňování jeho obsahu do střeva a zároveň pootevřením vstupu jícnu do žaludku. Tím se sliznice jícnu stýká s kyselým žaludečním prostředím a maminka cítí nepříjemné pálení za hrudní kostí. S růstem dělohy souvisí postupné zmenšení prostoru pro žaludek v břišní dutině, a proto jsou potíže s pálením žáhy ke konci těhotenství nejhorší.

Lze omezit pálení žáhy v těhotenství?
Úplně ho omezit nelze, odborníci radí, aby maminky jedly malé porce jídle několikrát denně. Pokud toho sní hodně nebo se přejedí, pálení žáhy se dostaví nejspíš vždy. Na spaní se doporučuje více polštářů, aby byla hlava a tělo o něco výše. Velké problémy s pálením žáhy je nutné probrat s odborníkem, který může doporučit nějaký vhodný medikament na ztišení tohoto problému.

Zajímavost, nebo pověra?
Mezi lidmi se traduje, že když maminku v těhotenství hodně pálí žáha, bude mít vlasaté miminko. Lékaři se ale nad tímto tvrzením usmívají, protože vědí, že je za tím právě ona výše zmíněná chemie a hormonální změny.
   
16.07.2001 - Zdraví - autor: Klára Hadererová

Komentáře:

 1. avatar
  [2] hubajda [*]

  Ťapina — #1 tezko se to da popsat

  superkarma: 0 06.11.2012, 22:58:22
 2. avatar
  [1] Ťapina [*]

  Jak vlastně takové pálení žáhy vypadá? To je pocit, který mi zatím nikdo nebyl schopen popsat. Možná už jsem to měla, jenom nevím, že to bylo ono

  1. na komentář reaguje hubajda — #2
  superkarma: 0 17.11.2003, 10:42:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme