Zdraví

Voníte? Moc ne? Tak se podívejte na zajímavé www stránky.

Největším orgánem lidského těla je kůže. Dospělý člověk jí má na sobě 1,5 až 2 metry čtvereční o váze 10 až 20 kg! Šířka kůže různě kolísá – od půl do čtyř milimetrů – a nejtenčí je na rtech, kde je šestkrát teční než například na kolenou. Jeden centimetr čtvereční kůže obsahuje 15 mazových žláz, 100 potních žláz, 3 000 nervových zakončení, 1 metr cév a 3 miliony buněk. Potních žláz jsou na celém těle přibližně 3 až 4 milióny. V průměru vyloučíme denně asi 0,5 l potu, při horku a námaze pak i 10 l. Odpařením jednoho litru potu se tělo zbaví energie 2 430 kJ.
Začali jsme netypicky čísly, protože nám přijdou dost zajímavá. Tyto informace a ještě hromadu dalších se můžete dovědět, pokud navštívíte moc pěkně udělané internetové stránky www.vonime.cz. Mimo jiné si tam můžete přečíst z čeho se skládá naše kůže a jak o ni máme správně pečovat, abychom nenarušili její rovnováhu. Ti z vás, kdo mají rádi historické zajímavosti, se určitě začtou do kapitolky věnované dějinám hygieny. Věděli jste například, že mýdlo je lidem známé už nejméně 2 300 let, ale dost dlouhou dobu se nepoužívalo k mytí, nýbrž jako lék? První je začali vyrábět Féničané z kozích kopyt a dřevěného popele, mýdlo znali rovněž Římané, kteří se je naučili vyrábět od Keltů. A právě Keltové mu dali název: saipo, který se stal podkladem pro dnešní jméno: soap (anglicky mýdlo). K mytí je používali jako první Arabové v prvním tisíciletí našeho letopočtu. V Evropě se mýdlo vyrábělo nejdříve v Marseilles, Janově a poté v Benátkách. Hromadně se ale začalo používat až v 19. století.
Zajímavá perlička se váže k období gotiky, kdy šlechtici nosili u pasu takzvaná voňadla - lahvičky, ve kterých měli balzámy, parfémy a vonné oleje dovážené z Arábie. Úkolem voňadel bylo zakrývat puch, který se kolem urozených osob šířil. Naši předkové se totiž ve středověkých dobách nekoupali zrovna často. Někteří třeba jen jednou ročně!
Velká část webu je věnována problému pocení, a to jak z lékařského hlediska, tak zde najdete i tipy, jak se pocení účinně bránit. Od babských rad, v jakých bylinkách se máte koupat a jaké čaje pít, až po konkrétní tipy na kosmetické přípravky, jako jsou deodoranty a antiperspiranty (např. Fa). Můžete si zde přečíst i výsledky výzkumu, který byl prováděn ve střední a východní Evropě a ze kterého jsme my, Češi, vyšli jako největší „smraďoši“. Zaměříme-li se na dotázané ženy, zjistíme, že nás převálcovaly Maďarky a Polky (90% z nich denně používá antiperspirant) a Rakušanky se Slovinkami (85%). České ženy jsou se 70% na posledním místě v tomto regionu, stejně jako čeští muži, kde jsou však čísla ještě o něco nižší.
Více o hygieně a účinné obraně proti pocení se dozvíte na stránkách www.vonime.cz.
   
13.06.2001 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] hubajda [*]

  Simba — #4 to stejne aj ja nejhorsi je to v lete v autobuse Sml15

  superkarma: 0 06.11.2012, 22:29:24
 2. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Sasa: Za sedm minut musím mýt odbyté všechny ranní činnosti a nastoupit na venčení psů

  superkarma: 0 06.12.2003, 21:11:04
 3. avatar
  [5] Ťapina [*]

  No, jelikož součástí kůže ji i ten tuk pod ní, tak mnozí mají i víc než těch 20 kg

  superkarma: 0 06.12.2003, 21:10:42
 4. avatar
  [4] Simba [*]

  Denně antiperspirant a čisté prádlo, to by měla být samozřejmost. Pro mne je, naučila jsem to už i 12-ti letou dceru, která se začala pubertálně potit. A na to, že zasmrádá potem jsem klidně upozornila i naši sekretářku.

  1. na komentář reaguje hubajda — #7
  superkarma: 0 14.11.2003, 10:00:43

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme