Zdraví

Miminkům neprospívá, když se přehřívají.

Určitě máte podobné zkušenosti – máte malé miminko a vaše matka, tchyně, babička má spoustu starostí, jestli o své děťátko pečujete, jak se patří. Kromě toho, že vám babičky doporučují, abyste sebe i své dítě přecpávaly, protože jenom dítě s tisíci záštipci je zdravé, tak je jistě úhelným kamenem babičkovských rad oblékání. Tady spíše navlékání miminka. Nabalování do košilek, kabátků, svetříků, čepiček a zavinovaček, přestože venku šílí slunce a teplota vzduchu je 30 stupňů ve stínu.
Tady je vaší mateřskou povinností zavzdorovat. Příliš nabalené miminko vystavujete mnoha možným potížím. Přehřáté dítě může v nejlepším případě získat opruzeniny, v horším případě pak může mít úpal, který se projeví průjmem, nevolností a následnou dehydratací.
Je důležité si uvědomit, že miminko je stejným člověkem jako vy. Po nutné aklimatizaci, kterou dítě prožije v několika prvních dnech či týdnech po porodu, má dítě téměř stejné tepelné nároky jako dospělý. Je jisté, že jeho kůže je velmi slabá a jemná, a protože má ještě velmi malou vrstvu tuku, který by je hřál, a v podstatě se nehýbe, nesmíme nechat miminko prochladnout. V chladnějších letních dnech mu tedy přidáme jednu vrstvu navíc, než bychom si oblékali my. V horku, když leží v kočárku, kam nezavane ani vánek, však nemá smysl dítě nabalovat. Nechte je klidně rozbalené ve sluneční teplé lázni, samy poznáte, kdy je dítě spokojené.
Babička zcela jistě namítne, že má děťátko studené ručičky, tak je třeba je rychle obléci, ale vy si musíte uvědomit, že teplota rukou není v tomto případě spolehlivým indikátorem celkové teploty, miminka nemají prostě tak prokrvené ručičky jako větší děti.
Dáváme pouze pozor na průvan, ve kterém by mohlo dítě prostydnout i v teplých dnech, a naopak na přímé sluneční světlo. Dítě přímému slunci nikdy nevystavujeme právě proto, že má velmi jemnou pokožku, takže slunce by je mohlo vážně spálit.
   
17.05.2001 - Zdraví - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] hubajda [*]

  Simba — #1 od zname mama hlida male vietnamce a ty jsou nabalene v horku nase babicky se muzou schovat

  superkarma: 0 05.11.2012, 23:46:59
 2. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Simba: Ale babičky pořád. A nevysvětlíš jim to a nevysvětlíš

  superkarma: 0 06.12.2003, 20:48:21
 3. avatar
  [1] Simba [*]

  Myslím, že v dnešní době už mají maminky rozum a miminka tak nenabalují.

  1. na komentář reaguje hubajda — #3
  superkarma: 0 14.11.2003, 08:45:04

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme