Zdraví

Žena vousatá, žena vášnivá?

Kdykoliv přijde v nějaké společnosti na přetřes téma, zda jsou ženy s vyvinutějším ochlupením vášnivější než ženy holé, vzpomenu si na jeden film, kde byl Luis de Funes poněkud nedokonale převlečen za ženu a jeho mohutný knírek mocně vzrušil policistu, který volal: „Žena vousatá, žena vášnivá!“ a s chtíčem se sápal po legračním osůbce v sukni. Odhlédněme teď ale od falešných žen a vraťme se k dámám skutečným, které příroda vybavila poněkud mohutnějším ochlupením ať už v oblasti obličeje nebo celého těla. Je pravdivé lidové tvrzení, že jsou takové ženy vášnivými milenkami? Na to jsme se zeptali našeho spolupracovníka sexuologa MUDr. Luďka Daneše ze Sexuologického ústavu v Praze.
Jeho odpověď rozhodně neměla podobu jednoznačného ANO. I když připustil, že mezi lidmi je poměrně silně zakořeněna tato představa, on sám je v této otázce poměrně skeptický. Podle jeho slov je mohutnost ochlupení u žen dána z velké části geneticky, velkou roli rovněž může hrát hladina některých hormonů v těle. Nápadné a nadměrné ochlupení u žen bývá výsledkem zvýšené hladiny mužského hormonu testosteronu, a to buď v období přechodu (klimakteria), kdy naopak klesá podíl ženského hormonu estrogenu, a nebo kdykoliv v průběhu života v důsledku hormonální poruchy. Je sice pravda, že testosteron je hormon, o kterém se ví, že stimuluje sexualitu, ale přesto to podle slov MUDr. Daneše zdaleka neznamená, že každá žena, jíž pod nosem raší bujný knírek, musí být zároveň dračicí v posteli. Někdy je tomu spíše naopak, protože nadměrné ochlupení ženu trápí a proto může docházet až k depresivním stavům a poklesu zájmu o sex. Určitou roli hraje také barevný typ ženy, protože logicky tmavovlásky mají nápadnější a silnější chloupky než ženy světlovlasé.
I když povídání o závislosti ochlupení ženy a její sexuální apetence působí na první pohled jako docela legrační záležitost, spíš stojí za to se zamyslet nad návštěvou lékaře. Pokud má žena pocit, že s jejími chloupky to není tak docela v pořádku a ani dennodenní depilace nemá kýžený efekt, měla by se poradit se svým lékařem, nejlépe gynekologem. Někdy postačí změnit druh hormonální antikoncepce (například Diane má tradičně dobrý vliv na stav pokožky a snížení ochlupení), případně může lékař vyslat pacientku na kontrolní hormonální vyšetření a při zjištění výrazné hormonální nerovnováhy je možno nasadit léčbu, která by měla potíže odstranit. Pokud totiž není s vašimi hormony všechno v pořádku, tak se to pravděpodobně neprojeví jenom tím, že vám vyraší knír a vaše nohy budou vypadat trochu jako nohy opičky, ale také by se mohly dostavit nepravidelnosti v menstruaci a další potíže. Nestyďte se tedy v takovém případě požádat o radu svého lékaře, dost pravděpodobně se s tím dá něco dělat.
   
16.05.2001 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] hubajda [*]

  Ťapina — #4 to jo

  superkarma: 0 05.11.2012, 23:47:31
 2. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Něco na tom být může, ale vypadá to hrozně.

  1. na komentář reaguje hubajda — #5
  superkarma: 0 06.12.2003, 20:49:29
 3. avatar
  [3] Simba [*]

  V tom filmu to snad směšné bylo, ale v reálu je ženský knírek spíš trapnost. Depilovat! Nepo i epilace.

  superkarma: 0 14.11.2003, 08:43:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme