Zdraví

Proč máme málo jódu a jak to napravit?

Teprve na začátku tohoto století zjistili lékaři přímou souvislost mezi vážnými poruchami činnosti štítné žlázy a nedostatkem jódu ve stravě. Nápadné projevy jako struma (lidově vole) a poruchy inteligence (až kretenismus) se objevovaly v některých lokalitách střední a východní Evropy již odedávna. Ze států byly nejvíce postiženy Švýcarsko, jižní a východní Německo, Česká republika, Slovensko, střední a jižní Polsko a Ukrajina. Jedním z nápadných důkazů poruch štítné žlázy u našich předků jsou například vyobrazení jihočeských Madon s jasně viditelnou strumou.
Zhruba v polovině dvacátého století se situace zásobení obyvatelstva jódem poněkud zlepšila, protože lidé nejčastěji konzumovali jídlo připravované doma, a to s použitím jodidované soli. Devadesátá léta s sebou ale přinesla zhoršení situace mimo jiné i proto, že jíme více „venku“ a více používáme polotovary, a pro výrobu tzv. průmyslových jídel nebývá použita sůl obohacená o jód. Také se lidé naučili méně solit, jak jim velí různé diety a doporučení lékařů. Co z toho plyne?
Ze závěrů populačních šetření jodurie v moči vyplynulo, že v polovině 90. let mělo mírný nedostatek jódu okolo 50% lidí a závažný nedostatek 12% mužů a 21% žen. U žen se může nedostatek jódu negativně projevovat například v době těhotenství (vyšší počet potratů, poškození CNS plodu apod.) ale také metabolickými poruchami, obezitou, únavou a bolestmi hlavy. U chlapců a dívek byly výsledky o něco příznivější, závažný nedostatek jódu byl nalezen u 10% předškolních dětí, 30% dětí kolem deseti let má lehký nedostatek jódu, což se projevuje horší pamětí a nižší schopností soustředění a adaptace.
Jak zařídit, aby v naší stravě bylo jódu dost? Jediným přírodním zdrojem jódu jsou mořské ryby a jiní mořští živočichové, k zajištění doporučené denní dávky je třeba zkonzumovat 100 – 250 g rybího masa denně. Málokdo z nás je ale schopen toto doporučení beze zbytku dodržet a přehnané solení jodidovanou solí také není zrovna dobrým řešením. V případě, že si chcete být opravdu jisti, že vaše děti a vy máte opravdu dost jódu, můžete vyzkoušet některý z potravinových doplňků. Jedním z nich je například přípravek s názvem REJOVIT a REJOVIT PLUS (s přidáním selenu), který se prodává v podobě sirupu. Zajímavou informací pro maminky je, že jódem je obohacována také dětská sušená výživa (např. Sunar nebo Sunarka) a sušené mléko pro těhotné a kojící ženy (Gravimilk).
   
19.04.2001 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [2] hubajda [*]

  Ťapina — #1 to ja jo

  superkarma: 0 05.11.2012, 22:50:03
 2. avatar
  [1] Ťapina [*]

  Nedostatek jódu bych mít neměla, ryby cpu všude, kde to jde.

  1. na komentář reaguje hubajda — #2
  superkarma: 0 06.12.2003, 19:43:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme