Zdraví

Jak vyzrát na těhotenské strije?

Blondýnky a rudovlásky je mívají růžové, ženy s tmavými vlasy tmavohnědé. Po narození děťátka všem zbělají. Řeč je o nenáviděných pajizévkách, které se ženám vůbec nelíbí. Je to ale častá daň těhotenství, kterou však není třeba vždy platit.
Jak vznikají strie? Pokožka na břiše a prsou se v těhotenství rozpíná. U některých žen dochází k poškození podkožního vaziva a vznikají trhliny podkoží, které na pleti vypadají jako jizvy. Odborně se nazývají těhotenské strie, nebo-li pajizévky. Plod jimi není nikterak ohrožen a ani budoucí maminka nemívá potíže. Někdy sice může kůže svědit, je to však spíše výjimka. Nejčastější postižená místa jsou prsa, která se mohou několikanásobně zvětšit, hlavně rychle na začátku kojení a bříško.
Jak je odstranit? Již vzniklé pajizévky se odstraňují jen obtížně. Určitý efekt přináší promaštění pokožky indiferentní mastí. Staré porodní báby radily užívat sádlo, dnes pomáhá spíše obyčejná Indulona nebo některé kosmetické přípravky, které neobsahují nadbytečné množství aromatizujících přísad. Některé firmy vyrábějí speciální krémy na preventivní promaštění pokožky a zabránění vzniku strijí. Např. firma VICHY, která dodala do dnešní soutěže 5 těchto krémů. Pokud jste těhotná nebo se na těhotenství brzy chystáte, soutěžte, možná se štěstí usměje právě na vás.
Nejlepší obrana je prevence Lepší, než se trápit s odstraněním již existujících strií, je jejich vzniku předejít. Cesta k hladké pokožce není tak složitá. Jejími milníky jsou: · správná výživa, která zajistí dostatečné množství všech vitamínů · masáže pokožky i její preventivní promašťování · cvičení, zejména cviky posilující břišní stěnu · otužování pokožky · sprchování střídavě teplou a studenou vodou · používání speciálních krémů řady Bonal, které jsou k dostání v lékárnách
Některé ženy však mají k tvorbě strií vrozenou dispozici a přes veškerou snahu se u nich tento drobný kosmetický defekt vyvine. Po porodu se stav obvykle zlepší, ale při rozsáhlejším postižení zůstávají tato mateřská znaménka patrná.

Marie Kurková

Odborná spolupráce MUDr. Mirka Jonášová
   
19.04.2001 - Zdraví - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [5] hubajda [*]

  Ťapina — #4 to aj moje cacorka

  superkarma: 0 05.11.2012, 22:50:49
 2. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Několik strií mám už teď, jak jsem v pubertě měnila postavu a rostly mi boky.

  1. na komentář reaguje hubajda — #5
  superkarma: 0 06.12.2003, 19:43:47
 3. avatar
  [3] Simba [*]

  Mazala jsem běžnými krémy, v těhotenství mi připadaly krémy jako Vichy moc drahé. Ale i ty běžné pomohly, pajizévky nemám.

  superkarma: 0 14.11.2003, 08:10:45

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme