Zdraví

Musíte dát svým vlasům navždy sbohem?

V rámci akce „Duben – měsíc krásných a zdravých vlasů s magazínem Žena-in“ jsme pro vás dnes připravili povídání o problému, který trápí ženy i muže všeho věku. Jedná se o padání vlasů, cizím slovem alopecii. Článek jsme připravili ve spolupráci s on-line poradnou dermatoložky MUDr. K. Třískové.
Co vlastně rozumíme pod pojmem nadměrné padání vlasů? Vlasy nám padají průběžně všem, ale o jejich zvýšené ztrátě hovoříme v případě, že úbytek je více než 100 vlasů denně. V některých životních etapách jde o normální jev, příkladem může být puberta. Ke zvýšenému padání vlasů dále dochází třeba po prodělaných infekčních onemocněních, po operacích, při odtučňovacích kůrách, po stresujících situacích, po vysokých horečkách, v těhotenství či po porodu, po některých lécích, u závažnějších či dlouhodobých onemocnění štítné žlázy, jater, ledvin, při chudokrevnosti, při nadbytku vitamínu A, při systémových a hormonálních onemocněních apod. Může se také jednat o dědičnou záležitost.
Látkami, které příznivě působí na naše vlasy a které mohou pomoci v boji proti jejich nadměrnému vypadávání, jsou zinek a křemík, dobře působí také želatina. Proto v případě, že máte s vypadáváním vlasů potíže, vyzkoušejte přípravky, které se užívají k celkovému zlepšení kvality vlasů a pro zabránění jejich padání. Zinek můžete doplnit například pomocí multivitamínových tabletek s přídavkem zinku s názvem Dermabion, pro dodání křemíku dobře poslouží např. tabletky Silicea, vhodná je také želatina (Geladrink). Všechny uvedené preparáty je možné zakoupit volně v lékárně, případně vám může kožní lékař předepsat aminokyselinu methionin. Efekt se však nedostaví ihned, vidět by měl být asi po 3 - 4 měsících užívání. Pokud se vlasy neumoudří a vytrvale vypadávají po dobou více než půl roku, je přece jen lepší vyhledat kožního lékaře.
Pokud se jedná o nadměrnou ztrátu kštice u mužů, může jít o genetické (androgenní) padání vlasů. Tento druh padání vlasů začíná kdykoli po pubertě a dochází při něm k ústupu vlasové hranice z čela nebo temena. Z volně prodejných přípravků doporučuje MUDr. Třísková Anastim lotion, který je k dostání v lékárnách za cca 900 Kč, další možností jsou přípravky na lékařský předpis (Alpicort F NEU sol., Neocapil, Regain aj.) Je třeba si v tomto případě uvědomit, že po vynechání zmíněných přípravků se zhruba za 4 až 6 týdnů padání vlasů opět obnoví. Jako doplňující léčba jsou vhodné preparáty obsahující zinek. V případě, že se situace nelepší, je vždy vhodné obrátit se bez studu a předsudků na odborníka-dermatologa.
   
17.04.2001 - Zdraví - autor: Jiný autor

Komentáře:

 1. avatar
  [3] hubajda [*]

  Ťapina — #2 dceri take kupuji

  superkarma: 0 05.11.2012, 22:37:20
 2. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Já jsem proti vypadávání vlasů brala vitamíny a pomohly.

  1. na komentář reaguje hubajda — #3
  superkarma: 0 28.11.2003, 22:52:26
 3. avatar
  [1] Simba [*]

  Před pár lety jsem měla taky problém, měla jsem pocit, že mi vlasy vypadávají víc. Lékařka mi doporučila pěnu Panthenol, nanést na pokožku hlavy, nechat a pak vlasy umýt. Pomohlo to.

  superkarma: 0 14.11.2003, 08:18:11

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme