Zdraví

Chcete vypadat mladě? Nekuřte!

Všimli jste si už někdy toho, že kuřáci často mívají nepěknou pleť a vypadají jakoby starší? Britští vědci teď tvrdí, že vědí, proč tomu tak je.
Profesor Antony Young z Londýna zkoumal se svým týmem účinky ultrafialového záření na pleť a při tom zjistil zajímavou věc. U kuřáků byl zjištěn vyšší obsah proteinu MMP-1, který má (mimo jiné) na svědomí úbytek kolagenu, tolik důležitého pro elasticitu naší pleti. Stručně řečeno – lidé, kteří kouří, by měli počítat s tím, že jejich pleť je zradí a „přidá jim léta“.
Vědci zkoumali vzorky kůže ze sedacích partií dvou skupin lidí – těch, kteří svůj zadeček vystavovali slunečnímu záření, a těch, kteří tak nečinili. Proč použili k odběru vzorku právě tuto část těla? Protože bývá nejméně často vystavována slunečnímu záření. Když odhalili vyšší výskyt MMP-1 u lidí, kteří svoje hýždě skrývali před sluncem, začali se vyptávat a zjistili, že se jedná o kuřáky. Postupně se tedy dobrali zjištění, že kouření má podobně negativní účinek na naši pleť jako právě ono známé a obávané sluneční záření. Co to znamená? Pokud patříte ke kuřákům a ještě k tomu se rádi sluníte, měli byste být nadmíru opatrní. Nejde tady totiž jen o vzhled, ale také o zdraví.
   
26.03.2001 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] hubajda [*]

  Ťapina — #2 ale u nekterych jo

  superkarma: 0 05.11.2012, 22:23:04
 2. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Je to pravda, ale platí to hlavně pro ženy. U mužů není stárnutí pleti tak vidět.

  1. na komentář reaguje hubajda — #3
  superkarma: 0 29.11.2003, 11:11:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme