Zdraví

Cítíte se pod psa, motá se vám hlava, všechno vás bolí? Je to jarní únava?

Jarní únava je pojem, který každý z nás touhle dobou dost často používá. Přesto se na něj lékaři moc netváří. Ne, že by tvrdili, že jarní únava neexistuje, ale odvolávají se na to, že se jedná o jev subjektivní, který nelze nijak exaktně dokázat. Ale co se vlastně s naším tělem na jaře děje, že se cítíme tak, jak se cítíme?
Podle některých studií je důvodem to, že stoupá teplota, rozšiřují se povrchové žilky v kůži a díky tomu se zvyšuje potřeba červených krvinek a krev je jakoby řidší, přísun kyslíku k důležitým orgánům klesá a my cítíme únavu.
Další vysvětlení se týká změn v biorytmu. Přirozený zimní „klidový“ režim dlouhého spánku a kratšího bdění se mění na letní delší bdění a kratší spaní. Jenže náš civilizovaný životní rytmus se neřídí přírodními zákonitostmi, ale pracovní dobou a otevírací dobou diskoték a barů, takže se to projeví. Jarní únavou.
Meteorologové zase říkají, že na vině jsou klesající a stoupající teplé masy, které se mísí a vytvářejí turbulence. Kdo ví?

Jak se jaro projevuje v našem organismu?
Docela zajímavá je informace vyplývající z jedné americké studie, že jaro není ani náhodou dobou lásky. Naopak. Sexuální aktivita člověka v této době je totiž z přirozených a léty prověřených příčin nejnižší. Jaro je dokonce tradičně nejméně plodným obdobím. Vylučování mužského hormonu testosteronu v této době klesá na své mininum, teprve s létem zase stoupá a nejvyšších hodnot nabírá na podzim.
Na jaře potřebujeme vitamíny a minerály více než kdy jindy, abychom předešli únavě, infekčním chorobám, stresu a duševním problémům. Když si nejste jisti přísunem těchto látek z přirozené potravy, zkuste je doplnit pomocí multivitamínových preparátů, kterých je na našem trhu velký výběr v mnoha provedeních.
A hlídejte si dobrou náladu. Víte, že na jaře je u psychiatrů a psychologů největší nával? Je to období, kdy je na naše tělo i duši vyvíjen velký tlak, který v případě citově labilnějších osob může ústit až v sebedestruktivní zoufalé činy. Proto nepodceňujte svou duši a kromě porce vitamínů si teď na jaře pro jistotu ordinujte i pořádnou porci pohody, klidu, relaxace a smíchu denně.
   
21.03.2001 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] hubajda [*]

  Simba — #5 Sml22Sml22Sml22Sml22

  superkarma: 0 05.11.2012, 22:25:59
 2. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Já mám únavu jarní, letní, podzimní i zimní. Teď zrovna tu podzimní

  superkarma: 0 06.12.2003, 19:19:52
 3. avatar
  [5] Simba [*]

  Jana: výstižné

  1. na komentář reaguje hubajda — #7
  superkarma: 0 13.11.2003, 14:41:57

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme