Zdraví

Je pravda, že když se budete hodně milovat, nebudete potřebovat kosmetičku?

Akné neboli trudovitost je jedním z průvodních znaků dospívání, kdy protivné uhříky, pupínky a beďary znepříjemňují život mnoha mladým lidem. Jsou ale i lidé, kterým akné „vydrží“ i déle než do proklamovaných 20 až 25 let. Může to být způsobeno dědičnou zatížeností, hormonálními změnami v těle, konzumací některých léků nebo jinými vlivy. Pokud pacient dodržuje léčebné postupy, dá se dnes s akné poměrně úspěšně bojovat, ať už pomocí různých preparátů pro vnější použití nebo pilulek či zákroků, jako je dermabraze, a podobně. I když moderní věda jde stále kupředu, zůstávají v našem povědomí všelijaké fámy a pověry. Co je na nich pravdy?

Když budete mít dostatek sexu, akné zmizí!
Dříve se tohle opravdu říkalo, ale prapůvodem tohoto tvrzení je fakt, že akné se vždy spojovalo s lidmi v pubertálním věku, u kterých se předpokládala menší frekvence sexuálních styků než u lidí nad 20, tedy v době, kdy dochází u mnoha lidí k samovolnému ústupu akné a trudovitosti.

Ostrá, kořeněná a sladká jídla nebo čokoláda zhoršují akné!
Dosud nebylo lékařsky prokázáno, že by něco takového platilo o vztahu jídla a akné. Přesto lékaři varují před nadměrnou konzumací sladkostí a čokolád, které mohou mít negativní vliv na celkový zdravotní stav a na chrup.

Uhry je potřeba vymačkávat!
Dříve byla rozšířená představa, že když se uhříky a komedomy vymáčknou, zabrání se tak jejich dalšímu rozvoji. Opak je ale pravdou. Dermatologové i kosmetičky radí, aby si člověk s problematickou pletí sahal do obličeje co nejméně, nevymačkával bouličky a uhříky nebo to alespoň nechal až do chvíle, kdy jsou skutečně „zralé“. V každém případě je ale lepší, přenechat tento zákrok odborným rukou v ordinaci nebo kosmetickém salonu. Tam je zajištěna nejen šetrná péče, ale také dostatečná hygiena a správné ošetření.

   
12.03.2001 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] hubajda [*]

  ostre jim a nevzdam se jich

  superkarma: 0 05.11.2012, 22:18:57
 2. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Na ta ostrá a kořeněná jídla jsem nikdy nevěřila, protože jsem se jch nechtěla vzdát

  superkarma: 0 06.12.2003, 19:31:25
 3. avatar
  [1] Simba [*]

  Víte, že ostrá a kořeněná jídla omezují i některé rádoby odborné články v časopisech? Že se pak akné zlepsí ...

  superkarma: 0 13.11.2003, 14:28:31

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme