Zdraví

Inkontinencí moči trpí v naší republice přes půl milionu obyvatel.

Inkontinencí moči trpí v naší republice podle průzkumů přes půl milionu obyvatel. Jedná se především o ženy, u nichž z nejrůznějších důvodů dochází ke špatné regulaci mechanismu močového měchýře a svalového a nervového systému, který jej ovládá. K poruše tohoto mechanismu dochází u mladších žen zejména po porodu v důsledku ochabnutí svalstva pánevního dna. Ženě, která inkontinencí moči trpí pak stačí jen kýchnout, zasmát se nebo poskočit, a pohroma je tu… Bohužel je toto téma takovým společenským tabu, že postižené ženy situaci často neřeší, bojí se svěřit lékaři a v důsledku poruchy, která není nikterak závažná ani neodstranitelná prožívají zbytečný stud a trauma.
Proti tomuto problému můžete a musíte bojovat především samy. Existuje speciální druh cvičení vyvinutý právě za účelem posilování močového měchýře. Kromě konkrétních cviků je možné pánevní svalstvo posilovat i při vlastním močení zadržováním proudu moči nebo třeba při sezení v kanceláři nebo čekání na autobus – stahováním a povolováním svalstva pánevního dna. Každé napnutí svalů musí přitom provázet výdech, neboť při nádechu se zvětšuje objem hrudníku a zmenšuje se břišní oblast, proto by při nádechu a současném napnutí svalstva bylo pánevní dno příliš zatíženo.
Pokud je váš problém opravdu závažný, rozhodně se pokuste překonat stud a svěřte se lékaři. Inkontinence moči je velmi dobře odstranitelná nenáročnou operací.
Pro ženy se slabostí močového měchýře existují i speciální vložky s vysokou absorpční schopností, které pomohou překonat potíže do té doby, než se vám je podaří definitivně odstranit. Tyto vložky jsou podobné jako normální menstruační vložky, jsou tenké, anatomicky tvarované a pod oblečením „neviditelné“. Pokud budete mít předpis od lékaře jsou dokonce plně hrazené zdravotní pojišťovnou a dostanete je ke koupi v lékárnách.
Informovat se a radit se na toto téma můžete anonymně na bezplatné lince MODRÝ TELEFON: 0800/100 150.
   
05.03.2001 - Zdraví - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] hubajda [*]

  nemam problem

  superkarma: 0 05.11.2012, 22:01:07
 2. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Ještě že jsou teď takové možnosti.

  superkarma: 0 06.12.2003, 18:36:49
 3. avatar
  [1] Simba [*]

  moje teta byla na té operaci a chválí si, že má klid.

  superkarma: 0 13.11.2003, 14:15:55

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?
Anketa pro maminky

Náš tip

Doporučujeme