Zdraví

Jak na problematickou pleť? Radí MUDr. Třísková z naší dermatologické poradny.

Všechny chceme vypadat dobře, mít krásnou jemnou pleť, ani mastnou, ani přesušenou, bez červených flíčků, pupínků a beďarů. Utrácíme hromady peněz za drahou kosmetiku, navštěvujeme kosmetické salony, plácáme si na obličej masky a odíráme jej peelingy. Přesto to ne vždy dopadne k naší dokonalé spokojenosti? Co děláme špatně? V naší dermatologické poradně MUDr. Kataríny Třískové jsme pro vás vybrali několik otázek a odpovědí, které by vám mohly být inspirací. Chcete-li se dovědět o péči o pleť nebo o možnostech řešení vašich individuálních problémů více, napište paní doktorce dotaz do poradny - dostanete se tam pomocí tlačítka "Na poradny" v horní liště a nebo TUDY.

Mají se černé tečky a vřídky v obličeji vymačkávat? Stačí pro jejich odstranění nějaké kosmetické přípravky či masáže?
Obecně se nedoporučuje mačkání či škrábání projevů akné, zvláště zanícených vřídků. Dochází tím k prodlužování hojení, k rozšíření do hloubky, k druhotné infekci, ke vzniku jizev či tmavšímu zabarvení pleti. V případě, že opakovaně trpíte na tyto potíže s pletí, může vám kožní lékař předepsat antibiotický roztok, kterým si pak vřídek budete ošetřovat. Prevencí je pravidelná hygiena. Černé tečky (komedona) se dají odstranit i používáním krémů či masek, které obsahují např. kyselinu glykolovou, tretinoin, AHA kyseliny.....Na druhé straně je právě u komedonů - nezanícených projevů akné - možné i šetrné vymáčknutí, které je lépe svěřit do rukou odborníka. Po takovém ošetření byste neměla odcházet od kosmetičky s červenými fleky v obličeji po mačkání, ale kůže by měla zůstat klidná.

Co dělat s nadměrně se mastící pletí na obličeji?
Při ošetřování mastné pleti se nesnažte o její časté a radikální odmašťování. Dobrá zpráva je, že s věkem se produkce mazu snižuje a může se upravit až k normálu. Mastná kůže také stárne pomaleji a i vrásky se na ní tvoří méně. Při ošetřování se snažte vyhnout mastným přípravkům. Této pleti prospívá i peeling, pleťové masky, ze kterých volíme raději vysychavé pasty nebo gelový či prachový základ s vodným ředidlem. Pro denní ochranu stačí přepudrování kvalitním pudrem, alespoň ve středních partiích. Vaše kosmetička vám dále může provádět speciální masáž (tzv. Jacquetovu), která je velice efektní u mastné pleti.

Co je to periorální dermatitida a jak se dá léčit?
Seboroická dermatitida v obličeji často postihuje okolí nosu, obočí, čelo, bradu, kde se projevuje červenou olupující se kůží. Tyto projevy mohou být ale i jinde na těle. Vznik periorální dermatitidy se dává do souvislosti jednak s nevhodnou aplikací kortikoidních přípravků na pleť a dále s nadměrnou spotřebou kosmetik a jejich častým střídáním, s nesnášenlivostí různých kosmetických přípravků (fluorovaných zubních past, hnacích plynů ve sprejích, konzervačních, emulgačních přísad v krémech.....). Léčba pak spočívá ve vysazení veškeré kosmetiky, mýdla, sprejů, čistících prostředků a ve snaze omezit i zevní dráždivé vlivy jako prach nebo i osahávání vyrážky. Při léčbě se na pleť aplikují jen vysychavé obklady (borová voda, roztok Jarish, odvar z borůvek), ichtyolová pasta. Kůže se zvláčňuje při přesušení nesoleným vepřovým sádlem nebo Indulonou. V těžších případech se celkově podává tetracyklin nebo erytromycin či metronidazol. Po zmírnění projevů se doporučuje používat kosmetiku jedné značky, o které se přesvědčíte, že ji vaše pleť dobře snáší.

S použitím odpovědí MUDr. K. Třískové připravila
   
19.02.2001 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] hubajda [*]

  Sml16Sml16

  superkarma: 0 05.11.2012, 21:56:47
 2. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Měla jsem pocit, že ty černé tečky spíš z krémů vznikají, když pleť nemůže dýchat.

  superkarma: 0 06.12.2003, 18:49:03

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa: Výživa v nemoci
Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme