Zdraví

Proč byste neměli ohřívat mléko pro kojence v mikrovlnce?

Pro mnoho lidí je dnes mikrovlnná trouba samozřejmou součástí kuchyňského zařízení. Pochvalují si ji proto, že v ní rychle a snadno ohřejí hotové jídlo ze včerejška nebo rozmrazí maso na řízky. A mnoho maminek také využívá tento spotřebič k tomu, aby ohřáli mléko nebo jinou kojeneckou výživu pro své miminko. To je však podle posledních zjištění lékařů i mnoha výzkumných pracovníků špatně. Velmi špatně!
Experimenty prováděné jak v našem Výzkumném ústavu potravinářském, tak například v podobných institucích ve Švýcarsku nebo v Dánsku potvrdily, že v lahvi se mléko ohřeje nestejnoměrně. Takže mezi nejteplejší vnější a nejchladnější vnitřní vrstvou tekutiny může být až patnáctistupňový rozdíl! To znamená, že i v případě, že po ohřátí mléko promícháte, může být jeho průměrná teplota o dost vyšší než předpokládáte.
Ani pro zahřívání odstříkaného mateřského mléka není mikrovlnná trouba tím pravým ořechovým. Když například budete chtít v mikrovlnce rozehřívat zmrazené mateřské mléko, musíte počítat s tím, že tímto procesem dochází ke snížení hladiny vitaminu C, při běžném ohřevu zase mléko ztrácí důležité ochranné látky jako lysozym a IgA. Proč zbytečně připravovat děťátko o tyto cenné látky?

Pro článek jsme použili informace z knihy Brestfeeding R. A. Lawrence a od A. Mydlilové z Laktační ligy.
   
30.01.2001 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [5] hubajda [*]

  ja mikrovlnku nemam a ani ji nechci

  superkarma: 0 05.11.2012, 21:40:06
 2. avatar
  [4] Ťapina [*]

  Tak té teplotě věřím, i normální jídlo z mikrovlnky je uvnitř mnohem víc horké než na povrchu, několikrát jsem si pěkně spálila jazyk.

  superkarma: 0 02.12.2003, 09:55:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme