Zdraví

Musíte se rozloučit se svými zuby, když čekáte miminko?

Když čekáte děťátko, prochází váš organismus pochopitelně mnoha výraznými změnami. Tělo se zkrátka připravuje na to, aby se dovedlo dobře postarat nejen o maminku, ale i o její miminko. Po léta se traduje, že v době těhotenství musí žena přijít o nějaký zub, nebo se alespoň smířit s tím, že se jí objeví nové kazy. Přisuzuje se to obvykle tomu, že rostoucí plod potřebuje ke svému vývinu hodně vápníku a tak ho prostě sebere matce. Ale při správné výživě nastávající maminky, která je vyvážená a bohatá na vitamíny a minerální látky, a naopak chudá na sladkosti, není třeba se zvýšené kazivosti zubů obávat. Záleží na tom, zda je žena zvyklá o své zuby správně pečovat a pravidelně navštěvovat zubaře. Pokud se svých zvyklostí nijak nevzdá, pak se nemusí o svůj chrup obávat ani v době těhotenství…
V tomto období se však někdy může projevit zvýšený sklon k zánětům dásní, což je ovšem rovněž podmíněno především jídelníčkem a pečlivou ústní hygienou. Máte-li pocit, že se s vašimi ústy děje v době očekávání potomka něco neobvyklého, poraďte se se svým dentistou, který vám může doporučit, jak upravit jídelníček nebo jak lépe pečovat o svůj chrup.
Na závěr jen dodejme, že podle posledních výzkumů není kazivost zubů dědičná, proto se v případě, že vaše (nebo partnerovy) zuby nejsou tip-ťop, nemusíte obávat, že to po vás podědí i vaši potomci. Jediné, co na vás závisí, je už od prvních měsíců věnovat dětské pusince potřebnou péči nejen v otázce výživy, ale také v otázce ústní hygieny. Vždyť se říká: Co se v mládí naučíš….

V článku byly použity informace z edukační brožury Škody na chrupu jsou zamezitelné aneb jak si udržet zdravé zuby, kterou vydal Profimed.
   
24.01.2001 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] hubajda [*]

  Simba — #1 to je pravda

  superkarma: 0 05.11.2012, 21:23:00
 2. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Říká se, že každé dítě stojí matku jeden zub, ale už to dneska určitě nemusí být pravidlem.

  superkarma: 0 06.12.2003, 18:22:15
 3. avatar
  [1] Simba [*]

  Myslím, že to je velmi individuální, možná dané dědičně. Někdy ani pravidelná péče nepomůže.

  1. na komentář reaguje hubajda — #3
  superkarma: 0 13.11.2003, 12:28:29

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme