Zdraví

Cigarety na ústupu, teď se mezi puberťáky v Británii nosí mobilní telefony!

Podle internetového zpravodajského serveru ABC news mají britští teenageři novou módu. Od jedné drogy utíkají ke druhé. Ale každopádně tu jde o image vytvářenou masivními reklamními kampaněmi operátorů. Cigarety jsou prostě „de mode“ a na žebříčku popularity stoupají mobilní telefony. Většina pubescentů si ale nemůže tyto dvě neřesti dopřávat zároveň, protože na to prostě nemá peníze, uvádí se ve studii uveřejněné v British Medical Journal. Takže klesá počet kuřáků a stoupá počet mobilních telefonistů.
Zatímco v roce 1996 bylo mezi 15letými 30 procent kuřáků, v loňském roce to bylo jen 23 procent. Naopak majitelé mobilního telefonu v této skupině přibývají velmi rapidně a v současnosti je jich kolem 70 procent. Sir Richard Doll, profesor oxfordské univerzity, který jako první upozornil na souvislost mezi kouřením a rakovinou, k tomu říká: „Zní to velmi pravděpodobně. Teď musíme počkat a sledovat, jak se bude tahle věc dál vyvíjet.“ Zajímavé je, že americké výzkumy britskou teorii nepotvrzují. Možná i proto, že kouření je v USA (na rozdíl od Evropy) ve srovnání s mobilním telefonováním ještě pořád levná zábava, takže nástup éry mobilní komunikace tam k žádnému poklesu kuřáků mezi mládeží nevedl.
Obrovský boom uživatelů mobilů mezi mladými lidmi je v Británii – podobně jako u nás – spojen s nástupem předplacených karet typu GO a nebo TWIST, které umožňují volání s kreditem bez nutnosti smlouvy a rodičovské podpory. Otázkou je, kolik takový mobilní závislák v Anglii provolá za měsíc.
Jak je na tom jeho český protějšek? Jestliže u nás krabička cigaret stojí kolem 45 korun a počítáme-li jednu na den, potřebuje kuřák za měsíc na tuto vášeň 1 350 korun. V případě, že si místo toho koupí kupón v hodnotě 800 – 1000 korun a s ním vystačí 30 dní, ušetří slušných pár stovek.
   
08.11.2000 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] hubajda [*]

  Ťapina — #2 presne tak

  superkarma: 0 05.11.2012, 12:25:23
 2. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Smutný Každá závislost je špatná, ať jsou to cigarety nebo mobily.

  1. na komentář reaguje hubajda — #3
  superkarma: 0 06.12.2003, 17:13:27
 3. avatar
  [1] Simba [*]

  No asi to nebude tak horké s tou výměnou cigaret za mobil .... tabákové koncerny ještě nekrachují

  superkarma: 0 12.11.2003, 14:49:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme