Zdraví

Miminka mužského pohlaví jsou mnohem neduživější, než holčičky.

Podle studie, kterou vypracoval doktor David Stevenson se svými kolegy ze Stanfordské university v Kalifornii, jsou novorození kluci (a především ti nedonošení) náchylnější k infekcím, zdravotním komplikacím a dokonce i předčasnému úmrtí. K tomuto zjištění došli američtí vědci i přesto, že lékaři vyspělých zemí mají na konci tisíciletí k dispozici stále dokonalejší zdravotnické technologie i léčebné metody.
Výzkum, který probíhal dva roky, se uskutečnil na vzorku více než 6 500 novorozenců ve věku do dvou týdnů ve 12 různých porodnicích v USA. Navíc miminka, která se narodila předčasně a vážila hodně pod průměrnou váhu tří kilogramů, byla monitorována až do věku čtyř měsíců. K čemu lékaři dospěli?
Zjistili, že počet novorozeneckých úmrtí byl skoro dvakrát větší mezi chlapci, než mezi děvčátky. Zcela markantní byl tento rozdíl u novorozenců, kteří zemřeli během prvních tří dní po porodu. Kromě toho se u chlapců vyskytovalo větší riziko zdravotních komplikací, jako jsou problémy s funkcí plic, potřeba dýchání pomocí přístrojů, a také museli být častěji než holčičky resuscitováni. Kromě toho byli novorození kluci pronásledováni četnějšími infekcemi močových cest a krvácením do mozku.
Podle vyjádření výzkumníků je jedním z možných důvodů zmíněného jevu to, že se tímto způsobem příroda sama snaží dopředu eliminovat nepříliš silné jedince, aby tak lidskému rodu zajistila přežití v řádu dalších generací. Že by přece jen lékařská věda nebyla všemocná?
   
01.11.2000 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] hubajda [*]

  Ťapina — #2 Sml22Sml22Sml22

  superkarma: 0 05.11.2012, 13:01:03
 2. avatar
  [3] Andula [*]

  To je známé.

  superkarma: 0 07.12.2003, 21:14:41
 3. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Je to tak, spermie mají šanci padesát na padesát, ale přesto se rodí víc holčiček. Kluci někdy nepřežijou ani těhotenství

  1. na komentář reaguje hubajda — #4
  superkarma: 0 06.12.2003, 15:59:37
 4. avatar
  [1] Simba [*]

  Zajímavý výzkum. Takže ženy jsou odmalička silnější jedinci?

  superkarma: 0 12.11.2003, 15:58:08

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme