Zdraví

Premenstruační syndrom – co s ním?

Premenstruační syndrom je stav, který doprovází období konce menstruačního cyklu. Některé ženy mají toto období bez potíží, ale některé pociťují bolesti hlavy, bolesti v podbřišku, cítí pnutí v prsech, bolesti zad a labilní nálady, někdy až neurotické stavy. Je to všechno individuální a bohužel, není na to žádný zaručený medikament. Na bolest doporučují odborníci analgetika, na psychické problémy zbytečně se nerozčilovat, naopak, udržovat se v psychické pohodě. Někdy pomůže i úprava stravy, cvičení a podobně.
V některých případech není vzácný jev, že žena neví o těhotenství, které skončilo s menstruačním kvrácením v termínu menstruace. Tato událost v těle ženy se neobejde bez hormonálních změn a to může působit na celkový stav a připomínat premenstruační syndrom. Toto krvácení bývá silnější než obvykle, v krvi se mohou objevit sraženiny. Proč? Protže se těhotenství z různých příčin nevyvíjelo dál normálním způsobem (např. genetické příčiny, poruchu uhnízdění oplodněného vajíčka, virová infekce matky…) a bylo ukončeno přirozeným způsobem dříve, aniž by došlo k opoždění menstruačního cyklu. Nestává se to ale často, je to pouze jedna z možných příčin hormonálních změn v organismu.
Pokud je menstruace velmi silná nebo neobvykle bolestivá, dlouho trvající, měla by žena vždy navštívit gynekologa.
Téma bylo zpracováno ve spolupráci s se šéfoperatérem a vedoucím lékařem oddělení konzervativní gynekologie a onkologické gynekologie Vinohradské nemocnice v Praze MUDr. Vladimírem Folaufem (působí též v Lékařském domě v Praze 7).
   
04.10.2000 - Zdraví - autor: Klára Hadererová

Komentáře:

 1. avatar
  [5] hubajda [*]

  Simba — #2 to ja mam dost velke bolesti

  superkarma: 0 05.11.2012, 00:40:25
 2. avatar
  [4] Andula [*]

  PMS mě nikd ynetrápil, navíc teď díky MIreně nemám ani MS

  superkarma: 0 07.12.2003, 23:23:49
 3. avatar
  [3] Ťapina [*]

  tohle mě naštěstí taky netrápí.

  superkarma: 0 06.12.2003, 16:19:05
 4. avatar
  [2] Simba [*]

  Asi patřím k šťastnější, které PMS nějak moc netrápí. Možná opravdu díky cvičení, protože co jsem před 2 lety začala, cítím se v mnoha ohledech líp. Zmizely i bolesti při menzes, je lepší

  1. na komentář reaguje hubajda — #5
  superkarma: 0 12.11.2003, 14:05:58

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme