Zdraví

Proč se nejvíc dětí rodí v dubnu a v září?

Už vás někdy napadlo, proč má tolik lidí narozeniny na jaře? Na první pohled to vypadá jako logický výsledek promyšleného plánování rodičovství, protože jarní měsíce jsou ideální pro příchod človíčka na svět – sluníčko už začíná hřát, ale nehrozí přílišná vedra. Ale nenechte se mýlit! Za prvé jsme si na takové věci, jako je plánování čehokoliv, v naší malé středoevropské zemičce nikdy nějak zvlášť nepotrpěli. A za druhé? Berte jako fakt, že za to můžou prázdniny! Léto je doba, kdy i ti největší štvanci a workoholici alespoň na pár dní trochu poleví ve své pracovní aktivitě a tak jim zbývá víc času na sex. Navíc dny dovolené, ještě třeba strávené na nějakém romantickém místě (a nemusí to být hned tichomořský ostrov s bělostnou pláží a azurovým mořem, ale třeba i krásný výlet se stanem po venkově nebo poklidný pobyt na chatě), jsou jako stvořené pro milování. Prostě v létě je nám fajn, máme se víc rádi, jsme vnímavější k partnerovým něžnostem a co víc, občas se i na pár dní zbavíme dětí, jejichž přítomnost milostnému spojení taky nijak zvlášť neprospívá. Ještě jedna doba je na miminkovské přírůstky obzvlášť bohatá. A tou je časný podzim. Když se ohlédnete devět měsíců nazpátek, bude vám hned jasné proč. Vzpomínáte? Tehdy jste právě zapalovali svíčky na vánočním stromečku, rozbalovali dárky a pochutnávali si na babiččině cukroví. A vybavuje se vám ten pocit blahosklonné dobrotivosti a všeobjímající lásky, jenž se ve vás v ten čas vánoční rozhořel? Venku byla zima a pod peřinou tak příjemně! Tím spíš, když jste pod ní byli dva. No a pak se divte:-) Někdy je vážně k nevíře, co všechno může zahýbat grafem porodnosti. Například v jedné české vesničce prý kdysi vypnuli na celý večer proud… a po určité době se jako z udělání v mnohé z místních domácností narodil potomek. Když zkrátka nešla televize, lidi už si uměli obstarat jinou zábavu. Podle světových demografických studií může mít vliv na počet narozených dětí v tom kterém kraji také nezaměstnanost. Ta ovšem velmi často působí dvojsečně. Obecně se však dá říci, že jde-li o region spíše venkovsky a religiózněji zaměřený, pak se rodí dětí více. Jedním z faktorů je i to, že lidé, kteří nechodí do práce, mají víc času a jsou méně unaveni – což je, jak jistě uznáte, pro sex ideální kombinace. Na druhou stranu však nezaměstnanost vyvolává u některých lidí pocit sociální nejistoty a tato obava se pak v praxi projeví mimo jiné i „oddalováním“ rodičovství. Tento trend je však typičtější pro město.
A co vy? Plánovali jste narození potomka, nebo byl zplozen za romantických okolností? Napište nám o tom!
   
01.09.2000 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [8] hubajda [*]

  Ťapina — #6 u nas je chut stale

  superkarma: 0 04.11.2012, 23:40:31
 2. avatar
  [7] Andula [*]

  Tak ten duben chápu, to je náš mladší, ovšem starší je v prosinci, takže početí vyhcází na únor březen, to jsme se stěhovali a byli úplně vyřízení námahou.

  superkarma: 0 07.12.2003, 20:48:40
 3. avatar
  [6] Ťapina [*]

  No a proč to ta příroda asi tak vymyslela, že budeme mít na to největší chuť v létě? Opravdu to nemá co dělat s těmi jarními mláďátky?

  1. na komentář reaguje hubajda — #8
  superkarma: 0 06.12.2003, 15:48:17
 4. avatar
  [5] Simba [*]

  No jo, dcera je na záčtku července ...:))) asi babí léto.

  superkarma: 0 12.11.2003, 12:24:27

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme