Zdraví

Můžete si v těhotenství dopřát šálek voňavé kávy?

Informace na toto téma jsou velmi různorodé: na jednu stranu se dočtete, že od prvního dne těhotenství byste se kávy neměla ani dotknout, zatímco jiná doporučení radí nastávajícím maminkám pít maximálně tři šálky kávy denně. Hlavním důvodem, proč se názory tak liší, je to, že odborníci ještě vlastně ani přesně neznají vliv kávy na vyvíjející se plod. Objevily se sice studie, které se snažily dokázat, že nadměrná konzumace kofeinu (přes 300 mg denně) před otěhotněním a během těhotenství může mít vliv na zvýšení rizika potratu, na sníženou porodní váhu dítěte nebo může přispět k vzniku syndromu náhlého úmrtí kojenců. Klinická praxe však žádnou z těchto teorií dosud nepotvrdila.


Ono taky dost záleží na tom, čemu kdo říká šálek kávy! Pro jednoho je to půllitrový kafáč plný černočerného „smrťáku“, pro druhého malý hrneček světle hnědého moku. Jak se tedy v tom kávovém problému zorientovat? Minimálně je dobré vědět, že největší koncentrace kofeinu je v espresu a překapávané kávě (více než 100 mg na šálek), pak následuje káva instantní a dokonce i v té bezkofeinové může být pár miligramů kofeinu. Mimochodem - víte, že kofein je i v čaji, kole a čokládě? Samozřejmě v menší koncentraci… ale takové dva hrnky silného čaje už nemají příliš daleko do šálku instantní kávy.


Co tedy s tím kafem v těhotenství? Pokud nemáte žádné větší zdravotní potíže (vysoký krevní tlak apod.), nemusíte si krásnou dobu čekání na miminko kazit špatnou náladou z toho, že po dlouhých devět měsíců neochutnáte kafe. Když budete otrávená a budete se cítit omezována, vašemu miminku to taky nijak neprospěje. Ovšem i v případě, že jste duší „kafařka“, dopřejte si za den maximálně jednu kávu. Můžete jí také střídat s kávou bez kofeinu (některá je vážně moc dobrá) a nebo si černé kafe z poloviny dolít mlékem.


   
22.08.2000 - Zdraví - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] hubajda [*]

  Andula — #3 ja kdyz jsem byla tehotna tak jsem vubec nepila kavu

  superkarma: 0 04.11.2012, 23:44:44
 2. avatar
  [3] Andula [*]

  Ťapina: naše dítě je hyperaktivní, al ejá přitom kafe vprvní části těhotenství, kdy to může být nejškodlivější, nepila vůbec

  1. na komentář reaguje hubajda — #4
  superkarma: 0 07.12.2003, 15:21:13
 3. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Slyšela jsem, že káva v těhotenství může způsobit u dítěte hyperaktivitu, ale to asi jenom když je jí moc.

  superkarma: 0 06.12.2003, 15:00:09
 4. avatar
  [1] Simba [*]

  V těhotenství jsem si kafe sem tam dopřála, snažila jsem se pít bezkofeinové. Souhlasím s názorem, že otrávená maminka je vetší zlo než šálek kafe.

  superkarma: 0 12.11.2003, 13:09:30

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme