Zdraví

Braňte se hongkongskému psovi!

Příčinou většiny těchto onemocnění jsou paraziti, ale vydatně je podporujeme i stresem, nervy a tak zvanou cestovní horečkou. Vhodné není ani ponocování a konzumace neobvyklých jídel. Abychom potížím předešli, měli bychom se pokusit tyto faktory potlačit.

Když se nám podaří přes všechnu opatrnost a dodržování hygienických zásad onemocnět, je nejvážnějším nebezpečím dehydratace a ztráta minerálních látek. Tomuto nebezpečí předejdeme tím, že přijímáme zvýšený příděl tekutin a minerálek, případně si můžeme udělat i vlastní roztok na hydrataci organismu – litr vody – 1 lžička soli – 8 lžiček cukru. Odporné, leč účinné.

Jistě jste také slyšeli onu populární pověru, že na průjem se nesmí nic jíst – je to skutečně jenom pověra. Naopak, dietní strava pomáhá přirozeně stimulovat střeva k normální práci a tím pomáhá organismu se vrátit k normálnímu stavu. Potraviny přijímáme v malých dávkách a k „povoleným“ potravinám náleží suchá rýže, brambory, kuře bez kůže, slaná polévka, starší pečivo s marmeládou…

Dobrým preventivním opatřením proti průjmovým onemocněním je láhev něčeho ostřejšího – přítomnost alkoholu v žaludku totiž podněcuje vylučování určitých kyselin, které mohou hubit bakterie, které způsobují nemoc.

Pokud se léčíte sami, držíte dietu, hydratujete organismus a ještě k tomu užíváte třeba endiaron a váš stav se stále nelepší, navštivte raději lékaře. Stejně tak, pokud se ve vaší stolici objeví krev či je-li průjem provázen vysokými teplotami.
A propos – víte, jak říkají průjmu ve Vietnamu? Ho Či Min.   
31.07.2000 - Zdraví - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] hubajda [*]

  Ťapina — #2 to je fakt

  superkarma: 0 04.11.2012, 23:25:54
 2. avatar
  [3] Andula [*]

  Copak je to za nemoc? nějaký průjem prostě?

  superkarma: 0 07.12.2003, 16:44:37
 3. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Skvělé ilustrační fotky. Nevím nevím, ale při opravdu silném průjmu se doporučuje první den skutečně nejíst nic. Ona ani nebývá chuť.

  1. na komentář reaguje hubajda — #4
  superkarma: 0 06.12.2003, 15:18:27
 4. avatar
  [1] Simba [*]

  Ty obrázky pro ilustraci poradil kdo? To je jak z auditka Silveig ..

  superkarma: 0 12.11.2003, 11:45:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme