Zdraví

Nespoléhejte na kojení jako na antikoncepci.

Tyto antikoncepční účinky způsobuje hormon prolaktin, jenž se však vylučuje do krve v dostatečném množství pouze při opravdu intenzívním kojení, tedy pokud kojíte každé 2-3 hodiny ve dne i v noci. Pokud kojení probíhá méně často, hladina prolaktinu se výrazně snižuje a může dojít k neplánovanému početí, pokud se nijak nechráníte.
Kojící ženy však mají možnosti, jak vhodně zkombinovat kojení s antikoncepcí, mohou použít kondom či pesar či nechat si zavést nitroděložní tělísko, pokud je po porodu již vše v klidu a v pořádku.
Jestliže se rozhodnete pro pilulky, uvědomte si, že většina běžné antikoncepce obsahuje estrogen, který pro kojící maminku není vhodný, neboť může omezit či zastavit tvorbu mléka.
Další složkou antikoncepce je gastagen, jenž tvorbu mléka neovlivňuje, a proto je pro kojící matky vhodný. Na našem trhu je však k dispozici jenom jeden přípravek podobného druhu, a tím je Exluton. Neovlivňuje ani tvorbu mléka, ani růst plodu, lze jej tedy dlouhodobě užívat bez problémů, užívá se denně a je k dostání na lékařský předpis.

   
12.06.2000 - Zdraví - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [3] hubajda [*]

  nepotrebuji

  superkarma: 0 04.11.2012, 22:33:12
 2. avatar
  [2] Andula [*]

  A to já se zase spoléhala, klaplo to podvakráte, neměla jsem MS více jak rok.

  superkarma: 0 07.12.2003, 14:35:17
 3. avatar
  [1] Ťapina [*]

  Rozhodně nedoporučuju se na kojení jako antikoncepci spoléhat.

  superkarma: 0 06.12.2003, 14:52:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme