.

Nevíte ještě kam na dovolenou? Pojeďte s námi na ostrov Krétu!

Cestování

Nevíte ještě kam na dovolenou? Pojeďte s námi na ostrov Krétu!

Kréta je ostrov bájemi opředený, němá ozvěna minulosti vás provází na každém kroku. Právě Kréta se stala rodištěm největšího z olympských bohů - boha Dia, odtud vzlétl k nebesům Ikaros, zde střežil netvor Minotaurus labyrint krále Minoa a byla to opět Kréta, kam unesl Zeus Evropu, na jejíž počest byl pojmenován náš kontinent. Podle bájí tu muselo být docela rušno, ne? Rozhodně dávní obyvatelé tohoto ostrova byli vždy při kuturním rozvoji staré řecké říše. Prostě byli in i před 4000 lety.
Velkolepý minojský palác Knossos s nástěnnými freskami a nejstarším kamenným trůnem, palác Phaistos se svými nálezy a dosud nevyluštěným písmem, i unikátní sbírky, uchovávané v muzeu hlavního města Heraklion, vyvolávají úžas návštěvníků z celého světa. Na každém kroku jsou patrné stopy po četných obyvatelích, upoutají vás nejen minojské paláce, ale i arabsko-benátské pevnosti, byzantské kostely, kláštery i turecké minarety. Ostrov Krétu lze právem považovat za kolébku dějin evropské kultury.


Kréta je svou rozlohou největším ze všech řeckých ostrovů a současně nejjižněji položeným místem evropského kontinentu. Přibližně 300 km dlouhý a 12-56 km široký ostrov má asi půl milionu obyvatel.
Na Krétě se zvedají tři horská pásma. Mezi pohořími se prostírají roviny, z nichž nejúrodnější jsou Messara, Omalos a Lassithi. Zatímco jižní pobřeží ponejvíce spadá příkře do moře a je málo obydlené, severní pobřeží díky malebným a převážně písčitým plážím soustřeďuje velká města Kréty, jako jsou Chania, Rethymno, Sitia, Agios Nikolaos, i hlavní město Heraklion.


Počasí na Krétě je víceméně slunné. Slunce tu svítí v průměru 300 dní v roce. Krétská krajina je mnohotvárná. Mnohalikometrové pláže, malebné vesničky, skalnaté zátoky a průzračné moře, to vše láká turisty. Olivovníky, citrusové háje a stovky větrných mlýnů – to je nádherná tvář ostrova.


Pokud si vyberete některý z řeckých ostrovů, budete příjemně překvapeni cenami za kvalitní stolní víno a mořskými specialitami, které na vás čekají v malebných hospůdkách. Řekové jsou přívětiví lidé. Neochutnat klasickou řeckou kuchyni by byl na řeckých ostrovech hřích! Cestování autem je na Krétě trochu dobrodružné - všechna auta musí povinně vlastnit hasicí přístroj a všichni předjíždějí jako diví.


Tak šťastnou cestu na výpravě do minulosti!
   
27.06.2000 - Zahraničí - autor: Klára Hadererová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Andula [*]

  Kréta by mě lákala víc než nějaké Kanáry, kvůli té historii.

  superkarma: 0 05.12.2003, 22:51:47
 2. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Mám načtené řecké báje a hrozně mě řecká historie zajímá. Bohužel ještě jsem se nedostala na místo, kdeto všechno vzniklo.

  superkarma: 0 05.12.2003, 16:20:23
 3. avatar
  [1] Simba [*]

  Kréta je opravdu úžasný ostrov. Ale doporučuji si za cíl pobytu vybrat nějakou menší, klidnou oblast, např. Plakias.

  superkarma: 0 29.10.2003, 15:18:39

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme