Zdraví

Jak často by měla žena, která bere hormonální antikocepci, chodit na kontrolní jaterní testy a proč?

Při užívání hormonální antikoncepce se doporučuje odběr jaterních testů jednou do roka. Je ale jistější provést tento odběr jednou za půl roku. Žena může onemocnět spoustou nemocí, které zatěžují játra. Může například prodělat latentní hepatitidu – žloutenku, mononukleózu, nemoc ani nezjistí a nedrží dietu. Všechny tyto nemoci zasahují játra. Když k tomu přidáte ještě užívání antikoncepce, která játra v žádném případě neničí, ale představuje pro ně určitou zátěž, játra trpí. Pokud lékař odběrem krve zjistí špatné nebo zvýšené výsledky testu, může žena antikoncepci na čas vysadit, nasadit jaterní dietu a posílit oslabený organismus nebo léčit nemocná játra.

Při vhodném výběru antikoncepce vždy dbá lékař na věk ženy a na to, jaký má menstruační cyklus. Je to vždy individuální. V současné době je možnost výběru antikoncepčních pilulek poměrně široká, a tak může každá žena najít to, co jí vyhovuje. Pokud jste už dloho nebyly na jaterních odběrech, upozorněte svého lékaře.
   
14.03.2000 - Zdraví - autor: Klára Hadererová

Komentáře:

 1. avatar
  [2] hubajda [*]

  antikoncepci jsem nikdy nemela

  superkarma: 0 04.11.2012, 00:37:39
 2. avatar
  [1] Ťapina [*]

  Mně při nasazení HA doktor jaterní testy nedělal, jenom se ptal na rodinnou anamnézu, kde nikdo problémy neměl. Takže mi je vlastně nedělal nikdo nikdy.

  superkarma: 0 06.12.2003, 11:17:56

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme