Zdraví

Chcete mít zdravé a chytré miminko? Nepodceňujte jód a jezte ryby!

Při nedostatku jódu u plodu a u kojenců se snižuje tvorba hormonů štítné žlázy a následuje porucha vývoje centrálního nervového systému. To se projevuje omezením duševních schopností dítěte. Při menším stupni jódového nedostatku se poškození inteligenčního vývoje odhalí až ve školním věku. U ostatních věkových skupin má nedostatek tohoto prvku řadu projevů, jako je zvětšení štítné žlázy, únavnost, zvýšenou potratovost, vyšší výskyt rakoviny prsu a štítné žlázy atd.
Prenatální období života člověka je pro nedostatek jódu nejkritičtější! Přirozeným zdrojem jódu je potrava. V období těhotenství je proto důležité, aby matka pamatovala ve své výživě na přirozené zdroje jódu. Jsou to veškeré mořské produkty, zejména rybí maso a řasy, také jódem obohacené potraviny (např. Gravimilk, jódovaná sůl…) Pozor! Při vaření rybího masa se ztrácí jód z masa do vývaru! Pro zajištění dostatečné dávky jódu je třeba do jídelníčku zařadit pokrmy z ryb alepoň dvakrát týdně. Pokud jste těhotná, poraďte se s lékařem, může vám předepsat jódové tablety. O jejich užívání a dávce ale vždy rozhoduje odborník. Jejich dávkování musí být přiměřené, neúměrné množství jódu může způsobit zdravotní poruchu. Nepodceňujte ani prevenci u malých dětí! Protože malé děti jedí neslaná jídla, existuje spousta jódem obohacených přesnídávek, sušené mléko… Nejlepší výživou malých dětí je mateřské mléko, které obsahuje vše, co miminko potřebuje.

Jód ale nepotřebují jen děti. Přiměřená dávka jódu je nutná pro normální tělesný a duševní vývoj dětí i pro sníženou nemocnost dospívajících a dospělých.
   
10.03.2000 - Zdraví - autor: Klára Hadererová

Komentáře:

 1. avatar
  [4] hubajda [*]

  ja rybu muzu ale muz ne a cacorka ma alergii

  superkarma: 0 04.11.2012, 00:39:51
 2. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Simba: A mořské plody můžu dělat vůbec jenom pro sebe. A to je mám tak ráda

  superkarma: 0 06.12.2003, 11:21:16
 3. avatar
  [2] Simba [*]

  Ťapina: Tak to mám stejné, miluju zapékané filé, ale vím že a ho moc nemusí.

  superkarma: 0 28.11.2003, 14:25:39
 4. avatar
  [1] Ťapina [*]

  Ryby vařím často, chutnají mi. Ale z nich tak nadšený není

  superkarma: 0 24.11.2003, 16:50:12

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Hledáme čtenářky, které rády čtou knihy
Anketní otázky pro čtenářky, které chtějí testovat Canesten Intim Gel
Anketa: Bolí vás záda?

Náš tip

Doporučujeme