Zdraví

Proč vůně voní tak jak voní

V časopise psali, že ta nová vůně od Diora je fakt dost dobrá. Lahvička s vaším oblíbeným parfémem zeje prázdnotou, a tak se rozhodnete vyzkoušet tuhle novinku. Jdete do parfumerie, stříknete si na zápěstí, řeknete si: „Hmmm, ta hezky voní, tu beru.“ Druhý den se s ní navoníte a jdete do práce. Ještě po cestě v metru voníte vůní, která vás včera tak nadchla. Během dopoledne se vám najednou zdá, že vonný opar, který vás pronásleduje na každém kroku, je nějak jakoby víc květinový. Po obědě zjišťujete, že parfém, ráno tak ovocný, má spíše kořeněný nádech. A ten se vůbec nepodobá tomu, za co jste včera utratila bezmála dva tisíce.
Odpověď je jednoduchá. Každá vůně se skládá ze tří částí. První se jmenuje hlava. Hlava je to, co cítíte jako první. Ingredience obsažené v hlavě vůně vytvářejí první dojem. Poté, co se navoníte, vnímáte tyto ingredience přibližně třicet minut. Po tuto dobu cítíte nejvíce bergamot, citron, mandarinku, ananas, broskev, levanduli, jalovec nebo třeba rozmarýn. Přibližně po půl hodině se vůně dostává ke svému srdci. Tento nádech vás provází přibližně další tři hodiny. Srdce tvoří převážně tóny květinové jako je jasmín, růže nebo ylang-ylang, tóny kořeněné například vůně skořice nebo koriandru a dřevité tóny cedru, santalového dřeva nebo orientálního pačuli. Srdce dodává vůni charakter a osobitost. Po třech až čtyřech hodinách prochází vůně poslední fází, která se jmenuje báze. Ta vůni propůjčuje hloubku a zabarvení. V bázi najdeme tóny pižma, cibetu i ambry a sladký tón vanily, medu nebo pryskyřice. Rozhodnete-li se tedy pro nákup parfému, věnujte jeho výběru péči více než důkladnou. Otestujte vůni na kůži a nechejte ji projít všemi fázemi. Voní-li vám vybraný parfém i po několika hodinách, teprve pak si můžete říct, že jste vybrala dobře.
   
29.02.2000 - Zdraví - autor: Barbora Veselá

Komentáře:

 1. avatar
  [7] hubajda [*]

  Andula — #6 aj ja si to myslim

  superkarma: 0 04.11.2012, 00:30:08
 2. avatar
  [6] Andula [*]

  Já mám ale dojem, že ty kvalitní voní tak nějak pořád stejně.

  1. na komentář reaguje hubajda — #7
  superkarma: 0 06.12.2003, 22:00:52
 3. avatar
  [5] Ťapina [*]

  Simba: Ono to nebylo nijak silné, jenom když sis přivoněla, tak to ještě bylo cítit.

  superkarma: 0 06.12.2003, 10:47:03
 4. avatar
  [4] Simba [*]

  Ťapina: Nebolela tě z toho už druhý den hlava? Já většinu voňavek na noc a spinkání nemusím.

  superkarma: 0 28.11.2003, 12:06:46
 5. avatar
  [3] Ťapina [*]

  Landriel: záleží na koncentraci. S kámoškama jsme si zkoušely vzorky parfémů, které prodává maminka jedné z nich, to bylo něco s ještě vyšší koncentrací, než běžný parfém a voněly v pohodě i druhý den. Jenže ta cena! Pidilahvička za 1400.

  superkarma: 0 24.11.2003, 22:01:57
 6. avatar
  [2] Landriel [*]

  Nejvíc mě překvapilo, že některé vůně ze zápěstí cítím i poté, co si umyju ruce. Prostě kvalita se asi pozná.

  superkarma: 0 18.11.2003, 22:56:36
 7. avatar
  [1] Simba [*]

  Praxí osvědčená rada, navíc některé vůně, hlavně ty laciné voní už po 1 hodince úplně jinak, tedy spíš nevoní. U dražších jsem se s tím nesetkala.

  superkarma: 0 11.11.2003, 10:26:14

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme