Zdraví

Víte jak odhalit oční vady už u kojenců?

O jaké vyšetření se jedná?

Specializovaná dětská oční ordinace paní MUDr. Anny Zobanové vlastní přístroj MTI Photoscreener, který je určen pro děti od šesti měsíců do třech let. Vyšetření nevyžaduje slovní spolupráci dítěte.

Proč vlastně vůbec se tímto problémem zabýváme?

Podle zahraničních studií zhruba pět procent dětí má nějakou dioptrickou oční vadu, která neléčena včas může vést k tupozrakosti. Vzhledem k tomu, že maximální vývoj vidění se odehrává v prvním roce života dítěte, je nutné vadu včas odhalit a začít ihned s léčením.

Jak vyšetření probíhá?

Vyšetření není náročné, dítě sedí mamince na klíně a dvakrát po sobě mu vyfotografujeme oči. Dítě nestresujeme dotyky ani podáváním léků. Jedinou přípravou k vyšetření je půlminutový pobyt v zšeřelé místnosti. Dítě sleduje blikající světlo a poslouchá zvuk hracího strojku. Výsledek ihned odečítáme z černobílé polaroidové fotografie.

Co všechno se dá tímto vyšetřením zjistit?

Všechny typy dioptrických vad a oční zákaly, které vedou k tupozrakosti nebo šilhání. Zájem o toto vyšetření by měli mít především rodiče dětí, kde se v rodině vyskytuje šilhání, tupozrakost, nebo asymetrická dioptrická vada, hlavně velká dalekozrakost a astigmatizmus. Dítě může přijít i bez lékařského doporučení neboť se jedná o preventivní vyšetření. Tímto způsobem je možné vyšetřit I jinak nevyšetřitelné, nespolupracující multihandicapované děti bez omezení věku.

Hradí toto vyšetření pojišťovny?

Toto vyšetření patří do oblasti prevence a není hrazeno žádnou ze zdravotních pojišťoven, Přístroj byl pořízen ze sponzorských darů a rodiče hradí pouze citlivý fotografický materiál, tj. 150,- Kč.

Toto vyšetření kromě MUDr. Anny Zobanové z Barrandovské polikliniky v republice nabízí ještě oční oddělení nemocnice v Litomyšli.


S MUDr. Zobanovou hovořila Markéta Přibylová
   
11.02.2000 - Zdraví - autor: Klára Hadererová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] monca13 [*]

  naštěstí nemáme problémy s očima

  superkarma: 0 09.09.2006, 08:06:02
 2. avatar
  [2] Andula [*]

  Tak snad to neni jedina moznost, jak oci vysetrit...

  superkarma: 0 06.12.2003, 23:36:49
 3. avatar
  [1] Simba [*]

  No doufám, že dnes už na to vyšetření můžeme zajít i jinde než na barandově a v litomyšli

  superkarma: 0 06.12.2003, 00:07:09

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme