Zdraví

Informujte manžela předem o možném průběhu šestinedělí, jinak to s vámi nevydrží.

Příčinou laktační psychózy je rozvlnění hladiny rozbouřených hormonů, jež je způsobeno počátkem laktace (vylučování mléka z mléčných žláz) a které působí rozkolísání naší duševní rovnováhy. Ano, je to tedy tzv. šestinedělí, kdy jsme zoufalé, uplakané, nedokážeme kojit ani se o dítě starat podle vlastních představ, je tedy třeba dítě neustále sledovat ostřížím zrakem, zdali nám nehladoví, je nutné vynervovat se denně alespoň ve dvou nebo třech případech k vodopádu slz atd. Moje kamarádka dětská psycholožka se nad sebou v tomto stavu zamyslela a řekla, že sama sobě připomíná nakřáplou vázičku z toho nejtenčího skla – její hlásek jen slaboučce zvoní a ona sama se rozbije při sebeslabším závanu vánku.
Oporou by nám měl být manžel, jenž musí být o možném průběhu včas informován a připraven na komplikace. Musí bezpodmínečně svou ženu podporovat, pečovat o ni a dávat jí všemožně najevo, že s ní její starosti prožívá, jenom tak je možné docílit toho, že se žena uklidní a vše se co nejdříve vrátí do běžných kolejí. Dnes je už velmi časté, že otec je u porodu, zaujímá tedy k matce dítěte jiné stanovisko, než tomu bylo dříve – už svou přítomností u porodu dává matce jasně najevo svou účast na všem, co se děje a bude dít okolo děťátka. Ale otec dítěte by měl být též zárukou toho, že budou rozpoznány příznaky těžkého průběhu laktační psychózy a že dopraví ženu k odborníkovi.
Stav šestinedělky by měl samovolně odeznít, jeho doba nemusí být striktně ohraničena šesti týdny, ale pokud by čerstvá maminka měla pocit, že ani v průběhu třetího měsíce po porodu není její stav uspokojivější, měla by navštívit odborného psychologa.
Ve spolupráci s Mgr. Markétou Klímovou z Občanského sdružení Ochrana nenarozeného života připravila
   
11.02.2000 - Zdraví - autor: Jana Zbyňková

Komentáře:

 1. avatar
  [6] Andula [*]

  Ťapina: to se klidně mohlo stát, moje známá prostě dítě v laktační psychóze odmítla v porodnici převzít, řekla, že ho nechce, musela se o něj starat babička, naštěstí to po 14 dnech bylo dobré

  superkarma: 0 06.12.2003, 23:15:37
 2. avatar
  [5] Simba [*]

  Ťapina: to je děsné

  superkarma: 0 05.12.2003, 23:59:30
 3. avatar
  [4] Ťapina [*]

  V Brně se vypráví příběh o ženě, která v laktační psychóza dokonce zabila své dítě. Hodila ho do přehrady a až doma si uvědomila, co vlastně udělala. Bylo to dítě chtěné, neměla žádný důvod se ho zbavovat, ale zapracovaly hormony a průšivh byl na světě.

  superkarma: 0 28.11.2003, 14:35:21
 4. avatar
  [3] Simba [*]

  Uf, takový težký stav laktační psychózy jsem naštěstí neměla. Možná díky ménu , který mi každou chvilku dával najevo, že je tu se mnou a pro mne.

  superkarma: 0 11.11.2003, 08:55:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme