Cestování

Proč máte zrovna vy jet co nejdřív do Paříže?

Do Paříže jezdí všichni kvůli Eiffelovce. Tahle štíhlá vysoká kráska se už 111 let tyčí nedaleko od Seiny v centru města a je jen málo míst, odkud ji při svých procházkách nespaříte. Podle stavu své peněženky (a vztahu svého žaludku k výškám) si můžete při její návštěvě vybrat ze tří pater. Ale kdybyste stanuli až na její špičce, vězte, že budete 320,75 m vysoko!


K dominantám města umělců patří také slavná gotická katedrála Nôtre-Dame, napoleonská památka Arc de Triomphe (Vítězný oblouk) stojící na známém „hvězdicovém“ náměstí Place de L’Étoile hned vedle slavného bulváru Champs Elysée.


Paříž je odedávna městem s největší koncentrací spisovatelů, básníků, malířů, herců a dalších bohémů. Těch si nejvíc užijete ve slavné čtvrti Montmartre. Tady se nachází také jedno z nejmalebnějších zákoutí města – neveliký kopeček, na kterém jako bělostná čepice září Sacré-Coeur (kostel Nejsvětějšího Srdce) vystavěný ve smíšeném románsko-byzantském stylu.


Ještě vás nebolí nohy? Ne? Tak se zajděte mrknout na největší skvosty historie a umění do paláce Louvre, jen počítejte s tím, že než tu nádheru shlédnete, nohy vás zaručeně bolet začnou…


Paříž - to ale nejsou jen vzpomínky na minulost, to je i současnost. Tu snad nejlépe vystihuje čtvrť La Défense(do níž se v pohodě dostanete metrem), kde jsou sice jen samé „paneláky“ a mrakodrapy - ale jaké! To prostě musíte vidět, a nejen jste-li architekt. Někoho možná tahle tvář Paříže i pobuřuje, ale mně se tam líbilo…


Poslední, na co bych vás chtěla v souvislosti s Paříží upozornit, je metro. Někdy špinavé, někdy nacpané lidmi všech barev a národností, někdy smradlavé a hlučné, ale vždycky úchvatné a nezapomenutelné. Se svými vagóny, které jako by vypadly z filmů „pro pamětníky“, s potulnými zpěváky a vypravěči, s neuvěřitelnou změtí tras, které se jako pavouk vinou pod celým městem…. Je prostě takové jako Paříž.

Bon voyage!

br>
   
11.04.2000 - Zahraničí - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] hubajda [*]

  Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 25.09.2012, 23:56:32
 2. avatar
  [3] Andula [*]

  Do Paříže se určitě chci podívat.

  superkarma: 0 06.12.2003, 00:13:45
 3. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Eifelovku bych jednou na vlastní oči vidět chtěla. A město z ní.

  superkarma: 0 05.12.2003, 16:32:17
 4. avatar
  [1] Simba [*]

  Ach jo, tak si Paříž pamatuji ...je krásná. Bohužel, naposledy jsem tam byla v r. 1997.

  superkarma: 0 29.10.2003, 10:27:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Dětský pokoj - zařizování, rekonstrukce

Náš tip

Doporučujeme