.

Proč máte zrovna vy jet co nejdřív do Paříže?

Cestování

Proč máte zrovna vy jet co nejdřív do Paříže?

Do Paříže jezdí všichni kvůli Eiffelovce. Tahle štíhlá vysoká kráska se už 111 let tyčí nedaleko od Seiny v centru města a je jen málo míst, odkud ji při svých procházkách nespaříte. Podle stavu své peněženky (a vztahu svého žaludku k výškám) si můžete při její návštěvě vybrat ze tří pater. Ale kdybyste stanuli až na její špičce, vězte, že budete 320,75 m vysoko!


K dominantám města umělců patří také slavná gotická katedrála Nôtre-Dame, napoleonská památka Arc de Triomphe (Vítězný oblouk) stojící na známém „hvězdicovém“ náměstí Place de L’Étoile hned vedle slavného bulváru Champs Elysée.


Paříž je odedávna městem s největší koncentrací spisovatelů, básníků, malířů, herců a dalších bohémů. Těch si nejvíc užijete ve slavné čtvrti Montmartre. Tady se nachází také jedno z nejmalebnějších zákoutí města – neveliký kopeček, na kterém jako bělostná čepice září Sacré-Coeur (kostel Nejsvětějšího Srdce) vystavěný ve smíšeném románsko-byzantském stylu.


Ještě vás nebolí nohy? Ne? Tak se zajděte mrknout na největší skvosty historie a umění do paláce Louvre, jen počítejte s tím, že než tu nádheru shlédnete, nohy vás zaručeně bolet začnou…


Paříž - to ale nejsou jen vzpomínky na minulost, to je i současnost. Tu snad nejlépe vystihuje čtvrť La Défense(do níž se v pohodě dostanete metrem), kde jsou sice jen samé „paneláky“ a mrakodrapy - ale jaké! To prostě musíte vidět, a nejen jste-li architekt. Někoho možná tahle tvář Paříže i pobuřuje, ale mně se tam líbilo…


Poslední, na co bych vás chtěla v souvislosti s Paříží upozornit, je metro. Někdy špinavé, někdy nacpané lidmi všech barev a národností, někdy smradlavé a hlučné, ale vždycky úchvatné a nezapomenutelné. Se svými vagóny, které jako by vypadly z filmů „pro pamětníky“, s potulnými zpěváky a vypravěči, s neuvěřitelnou změtí tras, které se jako pavouk vinou pod celým městem…. Je prostě takové jako Paříž.

Bon voyage!

br>
   
11.04.2000 - Zahraničí - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [4] hubajda [*]

  Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 25.09.2012, 23:56:32
 2. avatar
  [3] Andula [*]

  Do Paříže se určitě chci podívat.

  superkarma: 0 06.12.2003, 00:13:45
 3. avatar
  [2] Ťapina [*]

  Eifelovku bych jednou na vlastní oči vidět chtěla. A město z ní.

  superkarma: 0 05.12.2003, 16:32:17
 4. avatar
  [1] Simba [*]

  Ach jo, tak si Paříž pamatuji ...je krásná. Bohužel, naposledy jsem tam byla v r. 1997.

  superkarma: 0 29.10.2003, 10:27:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme