.

Píše se rok 2002, ale i dnes jsou na světě místa, kde si můžete koupit otroka. Nebo se jím stát...

Bulvár

Píše se rok 2002, ale i dnes jsou na světě místa, kde si můžete koupit otroka. Nebo se jím stát...

Súdán je jednou z posledních zemí světa, kde funguje otroctví. Súdánským otrokům, mezi nimiž jsou ženy i děti, lze pomoci jen jedním způsobem - jít na tamní trh, pár jich koupit a dát jim svobodu. Alespoň takhle to dělá Mezinárodní křesťanská solidarita (CSI), jejíž česká pobočka sídlí v Přerově. Od roku 1995 přinesla svobodu více než 5000 lidem. V poslední době se tak stává i za významného přispění obyčejných lidí z České republiky.
Není jednoduché jen tak přijet do Súdánu a koupit otroka s tím, že mu dáte svobodu. Nikdo by vám ho neprodal. - Otrok je přece otrok. Pes. Špinavý Dinka. A neznaboh, protože nevyznává islám. Lidé z CSI mají proto kontakty na zdejší překupníky, Araby, kteří jim navzdory obrovskému riziku pomáhají. Sami kupují otroky, ať už u soukromých vlastníků nebo ve státních koncentračních táborech, jakoby pro svou vlastní potřebu. Vyprávění vykoupených bývají děsivá:
Osmatřicetiletá Arek: "Islámské milice zapálily vysokou trávu, kde jsem se schovávala se svým právě narozeným synem v náručí a s dalšími dvěma dětmi. Ty byly zaživa upáleny. Moje pětiletá dcerka utekla a už jsem ji nikdy neviděla. Mne se synem odvlekli do otroctví. U otrokáře jsem musela pracovat až do úplného vyčerpání. Byla jsem neustále hladová a denně bičována...“
Pětadvacetiletá Nanut: "Vešli ke mně domů, když jsem spala. Provazem mi svázali ruce. Byla jsem donucena jít pěšky devět dní a po celou dubu spát s mužem, který mě zajal. Ten mě pak prodal jinému, kterému jsem sloužila a on mě znásilňoval. Mám s ním dvě děti...“
Dvaadvacetiletá Rebeka byla chycena a odtažena s dobytkem do koncentráku. Celý den - místo muly - tu nosila vodu a munici. Polonahá a k smrti vyděšená trestem, který by ji čekal i za sebemenší klopýtnutí: pohřbení do písku zaživa.
Čtrnáctiletý Aluk s osmiletým bratrem Dengem nastoupili k sedlákovi. Museli hlídat dobytek, nosit vodu, uklízet dům, podstoupit obřízku, dennodenně trpět rány rákoskou. Spali ve stáji a jednou za den dostávali zbytky z kuchyně. Naučili se, jak přežít i jak tajně - v noci na seně - plakat. Jednou Alukovi utekla ze stáda kráva. Otrokář ho zmlátil, spoutal nohy řetězy a železnými okovy, které se časem začaly zařezávat do masa... Proto má teď nohy deformované.
"V Súdánu bují otroctví ve své nejkrutější formě,“ vypráví František Adamík, předseda CSI u nás. "Křesťanské vesnice jsou přepadávány muslimskými vládními jednotkami, muži bývají většinou povražděni, ženy s dětmi jsou odváděny do otroctví, kde musí zdarma sloužit svému majiteli, který je může kdykoliv zabít či prodat na trhu jako dobytek, v mnoha případech jsou otroci podrobováni rituální obřízce, přičemž u žen se tento čin rovná genitálnímu zmrzačení.“ Za jednoho otroka, bez ohledu na věk či pohlaví, se v přepočtu platí asi 1800 Kč.
   
16.05.2002 - Společnost - autor: Judita Bednářová

Komentáře:

 1. avatar
  [31] hubajda [*]

  Ťapina — #30 je to hruzaSml15

  superkarma: 0 22.09.2012, 15:31:11
 2. avatar
  [30] Ťapina [*]

  Hrůza, že se něco takového pořád děje. Část světa si hraje na civilizovanou a zbytek má pořád středověk.

  1. na komentář reaguje hubajda — #31
  superkarma: 0 23.11.2003, 14:43:44
 3. avatar
  [27] elfos [*]

  :-(((

  superkarma: 0 20.05.2002, 01:52:35
 4. avatar
  [20] Libča [*]

  nemam slov, hruza hruza, uplne jsem byla v soku a kdyz jsem to docetla tak jsem mela pocit ze je to moc zly sen....... hruza......spis by jsme trestal ty co ty lidi prodavaji....... tak jako oni trestaji a tyraji sve "otroky" myslela jsem ze tohle slovo patri hystorii......... pane Boze fakt nemam slov.

  superkarma: 0 16.05.2002, 21:13:35
 5. [19] Radka JS [*]

  Při čtení o takové neúctě k životu a lidem si najednou člověk uvědomí, jak malicherné jsou naše problémy!! Je to hrůza, neštěstí, neúcta... Co dál dodat. Přála bych si, aby něco takového mohlo zmizet jako mávnutím proutku.R

  superkarma: 0 16.05.2002, 15:43:17
 6. avatar
  [14] Dickie [*]

  nklara: náboženství v tom nemá až tak moc co dělat, to je jen zástěrka. Je to o toleranci a ochotě spolužití. Kdyby nebyli jiné víry, vždycky se najde něco jinýho - velikost nohy nebo cokoliv.
  Ale máš pravdu, na to je ...

  superkarma: 0 16.05.2002, 12:52:43
 7. avatar
  [13] Barunka [*]

  Takže to naše celé ztěžování si...ti by s námi měnili razdva

  superkarma: 0 16.05.2002, 12:49:22
 8. avatar
  [8] Laila [*]

  Ach ach teda když si srovnám tohle a naše žabo-myší spory v ČR ...

  superkarma: 0 16.05.2002, 09:13:02
 9. avatar
  [3] Léthé [*]

  Tak tohle jsem nedočetla i bez toho mám náladu pod psa ....skončila jsem u těch upálených dětí

  superkarma: 0 16.05.2002, 04:06:44

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme