Bulvár

Oscar, který byl letos prostě trochu jiný.

Obří megashow typu předávání zlatých sošek Oscarů, jež udílí každoročně Americká filmová akademie, bývají jedna jako druhá. Liší se sice počtem a významností celebrit, celkovými náklady na uspořádání a sledovaností v televizi, ale vždycky to bývá pompézní záležitost, kde se chřestí diamanty, předvádějí se modelové róby, nová prsa a umělé zuby. Letos ale Oscar nebyl jen docela obyčejnou snobárnou, letos byl trochu jinačí.
Ne, že by Whoopi Goldbergová, která večerem provázela už po čtvrté, nebyla dost střelená (své vystoupení zahájila v rozpustilém kostýmu a la Moulin Rouge). Ne, že by ocenění umělci méně plakali a méně děkovali Bohu a rodičům. Ne, že by mezi vítězi nebyli favorité. Ale událo se toho spousta nového. Tak za prvé – bezpečnostní opatření ještě nikdy nebyla tak přísná (přece jen se ještě Amerika nevzpamatovala ze zářijového šoku). Za druhé – sošky Oscara za nejlepší výkon v hlavní ženské i mužské roli si odnesli umělci černé pleti, což pozorovatelé hodnotí jako úžasné a definitivní prolomení rasových bariér v top-showbusinessu. Ne, že by herci tmavé pleti nikdy dříve Oscara nedostali, ale v této kategorii se to poprvé a naposledy podařilo Sidney Poitierovi v roce 1963! A co se týká žen, ty – včetně Whoopi – dosáhly zatím maximálně na Oscara za nejlepší výkon v roli vedlejší.
Jako politický akt působilo i ocenění v kategorii nejlepší filmová píseň, které dostal Američan Randy Newman (nominován již po 16) za skladbu "If I Didn't Have You" z filmu Monsters, Inc. Všichni, včetně Randyho samotného, byli výrokem akademiků překvapeni, protože se spíš čekalo vítězství Paula McCartneyho (jak sám řekl, ústřední píseň k Vanilla Sky prý napsal během deseti minut v kuchyni a vítězství Randymu přeje ze všech nejvíc, protože je to Američan a Amerika potřebuje vyhrávat) nebo Enyi (Pán Prstenů).
   
27.03.2002 - Společnost - autor: Johana Barvínková

Komentáře:

 1. avatar
  [7] hubajda [*]

  Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 22.09.2012, 13:45:21
 2. avatar
  [6] Ťapina [*]

  Tohle byl dobrý ročník Oscarů.

  superkarma: 0 09.12.2003, 00:00:29
 3. avatar
  [2] aninas [*]

  Americani tvrdi, ze letos vyhrali Afroamericane, coz oba jsou. A oznaceni pro Halle Berry, ze je napul cerna je v poradku, kdyz ma bilou matku a cerneho otce.
  Pri predavani Oscara Sidneymu Poitierovi jsem si pobrecela, protoze tohohle herce ja proste miluju a dosud zadny z hercu cerne pleti jej neprekonal a dlouho neprekona, i kdyby jich dostalo Oscary desitky.
  Zarazi mne ale jedna vec, o ktere se nepise. Herci cerne pleti delali pred udilenim Oscaru velikou kampan [ne tesne pred udilenim, ale co ja vim, tak 1-2 mesice pred], ze jsou opomijeni, ze porad vyhravaji jenom belosi atd, atd. Takze pokud letos vyhrali hlavni ceny jak v zenske, tak v muzske kategorii, herci "cerne" pleti, tak to bylo proto, ze slavna Akademie si rekla: "Dejme jim to, at nervou". Ale to jim clovek tezko dokaze.

  superkarma: 0 27.03.2002, 07:38:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme