Bulvár

Co má společného Lúčnica a Rolling Stones?

„Lúčnica je Rolling Stones folklóru,“ tak zněl novinový titulek ve francouzském Provence po prvním představení na jednom z nejlepších světových festivalů, na kterém byla Lúčnica loni hlavním hostem. Už statisíce diváků ve více než 60 zemích všech pěti kontinentů obdivovali radost a krásu tohoto světoznámého folklórního souboru z Bratislavy. Lúčnica ročně odehraje více než 100 představení. Pouze devět z nich má možnost shlédnout také pražské publikum, a to ve Smetanově síni Obecního domu.
Lúčnica letos přijíždí do Prahy s premiérou nového programu „Píseň a hra“. Choreograf a režisér programu, prof. Štefan Nosáľ (mimochodem jeho dcera, která také tancovala v Lúčnici je manželkou Jožo Ráže z Elánu) sestavil strhující pásmo zahrnující výbušné tance horalů s valaškami, velkou kompozici lidových svátků, lyrické choreografie dívčích her při pěstování a zpracování máku a taneční procítění řemeslné zručnosti uměleckých hrnčířů. V programu, který strhne od prvních tónů primáše až po závěrečné finále všech účinkujících, nezbývá ani kousek místa pro nudu.
Víc než 30 tanečníků předvede technické kousky porovnatelné se špičkovými sportovními výkony a přitom s lehkostí a obrovským nasazením. Taneční soubor doprovází virtuózní cimbálová kapela Diabolské husle. Kromě toho, že tento soubor umí ideálně sladit pojetí hudebních úprav s výrazem tanečníků, zároveň exceluje v samostatných číslech. Primášové Ján Berky-Mrenica a Martin Sleziak strhli svou hrou takové celebrity jako jsou Michail Gorbačov nebo japonská princezna. Ernest Šarkozi je považovaný za nejlepšího cimbalistu světa.
Folklórní soubor Lúčnica vystoupí ve Smetanově síni Obecního domu ve dnech 25. 8. – 2. 9. 2001 (začátky představení od 20.30. hod). Vstupenky jsou k dostání v obvyklých předprodejích a v Obecním domě.
   
17.08.2001 - Společnost - autor: Jiný autor

Komentáře:

  1. avatar
    [1] hubajda [*]

    Sml16Sml16Sml16Sml67

    superkarma: 0 22.09.2012, 10:02:42

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme