.

Uvnitř dělohy, v místech, kde byla zakotvena placenta, je po porodu velká, jako rána otevřená plocha, ranná plocha. V děloze jsou

Rodina

Uvnitř dělohy, v místech, kde byla zakotvena placenta, je po porodu velká, jako rána otevřená plocha, ranná plocha. V děloze jsou

Uvnitř dělohy, v místech, kde byla zakotvena placenta, je po porodu velká, jako rána otevřená plocha, ranná plocha. V děloze jsou zbytky krevních sraženin, zbytky plodových obalů a zbytky přepážek placenty. Potrhané tkáně se postupně rozpadají. Ranná plocha tvoří sekret, tekutinu, která tyto zbytky odplavuje, nazýváme ji očistky (odborně lochie). Vzhled očistků se postupem šestinedělí mění. V prvních třech dnech převažuje krev, očistky jsou krvavé s příměsí útržků tkáně. Koncem prvního týdne šestinedělí ubývá příměsi krve, očistků je méně a mají nahnědlou barvu. Ve druhém týdnu po porodu přibývá v očistcích bílých krvinek. Jsou špinavě žluté, stále jsou v nich ještě útržky tkání. Ve třetím týdnu se v očistcích objevuje hlen, dostávají šedobílou barvu.

Jeden typ očistků přechází plynule v druhý. Očistky mají mdlý zápach. V dutině dělohy nejsou bakterie, ale v pochvě ano, a proto se zde zcela běžně očistky infikují. Takže do vložek zachycené očistky jsou vysoce infekční a s jako takovými je třeba zacházet.

Nedělka si má často vložky vyměňovat a nemá je brát do ruky použitou stranou. Použité vložky by se měly odkládat do zvláštní nádoby. Po výměně vložky si přesto vždy umyjte ruce mýdlem. Chráníte tak před infekcí nejen své dítě, ale i sebe. Zabráníte tak tomu, abyste se znečištěnýma rukama dotkla prsů, zejména bradavek.

Trhliny hráze, event. rána po nástřihu hráze a trhlinky děložního hrdla, pokud jsou řádně chirurgicky ošetřené, se obvykle hojí bez komplikací. Neošetřená poranění zprvu krvácejí, pak mokvají.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
29.11.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. avatar
  [18] ama [*]

  U nás v porodnici se propagovala voda a vzduch. Žádné kalhotky a pokud máte trošku širší stehna, vložku tam bez problémů udržíte i při chůzi. Hlavně si vemto porodnické vložky bez lepítek a ne jako moje spolunocležnice, která za strašného řevu zároveň epilovala.
  Mýt po každé návštěvě WC a po kojení (při kojení se stahuje děloha a víc se krvácí) je samozřejmostí a občas i mezitím. Jak se přijde na pokoj, pokrčít nohy, rozhodit je a luftovat a luftovat. Jak to píšu, zní mi to hrozně. Nicméně jsem to dělala a do propuštění - za pět dnů po porodu - mi většina stehů vypadala. A to jsem byla šitá hodně.

  superkarma: 0 25.03.2005, 23:04:35
 2. [14] Jana 01 [*]

  To se ty očistky infikují běžně se vyskytujícími bakteriemi (lactobacilus vaginalis)? nebo tam po porodu bývají nějaké horší bakterie? My jsme si nesměli kvůli tomu dát do postole ani dítě, což odporuje minulému článku, že žena v prvních dnech kojí vleže.

  superkarma: 0 30.11.2004, 11:04:30
 3. avatar
  [13] Gabi [*]

  Dr. Pařízek: proč už část lékařské veřejnosti výrok "vysoce infekční očistky" opustila? Pokud by tato teorie platila, tak jsou ženy "vysoce infekční" celý život.

  superkarma: 0 30.11.2004, 07:23:30
 4. avatar
  [8] Lubar [*]

  *Kotě*: Nevím, jestli to první dva dny v porodnici bylo 15x, ale 10x určitě ... ale je to velice rychlý sprchování - osprchovat spodek, utřít a hotovo ... ideálním řešením na to je bidet anebo (jak kdesi psala clarca) očišťovat ránu rozprašovačem (ona měla v porodnici nějaký spešl, co dostávaly, ale myslím, že i obyčejný ti po "malé" bude stačit ... a na "velkou" zas tak často nechodíš) ...

  superkarma: 0 29.11.2004, 10:39:36
 5. avatar
  [7] Danuna [*]

  Tanzánie:me sesili tak,ze to ani samo navypadalo a jeste se mi ta rana podebrala a mela jsem zanet vajecniku a delohy a antibiotika.Sil me 45minut spis dratoval a mam jizvu az na vnitrnim stehne.A jak ty stehy nevypadaly tak jak to bylo zhnisany tak to otevreli a nechali volne srust.Strasna bolest.14dni jsem nechodila a ledovala si pipku a stejne me to dodnes boli.Pan doktor byl zrejme talent na uplne jine veci.

  superkarma: 0 29.11.2004, 10:35:21
 6. avatar
  [5] Tanzi [*]

  Sprchování je fajn..15x je blbost. Kdo je hodně šitej (já byla) tak pomáhá chlorofylový sprej..sice máte dole vše zelené, ale pomáhá. Dostala jsem ho při propuštění z nemocnice.

  superkarma: 0 29.11.2004, 10:19:51
 7. avatar
  [4] *Kotě* [*]

  Pavlína: Jak to probůh stihnu, 15x denně se sprchovat, při kojení a přebalování a jiné péči o dítě a uklízení a vaření a....

  superkarma: 0 29.11.2004, 10:12:32

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme