.

Porodnické kleště jsou klasický porodnický nástroj, který je opředen mnoha mýty a často nespravedlivou kritikou. Lidé se mylně dom

Rodina

Porodnické kleště jsou klasický porodnický nástroj, který je opředen mnoha mýty a často nespravedlivou kritikou. Lidé se mylně dom

Dnešní porodnické kleště jsou vyrobeny tak, aby jejich použití nezpůsobilo poranění maminky a hlavně miminka. Porod se s jejich použitím ukončuje z důvodů ohrožení zdraví maminky, dítěte, anebo obou současně. Nejčastěji však z důvodu, že dítěti hrozí nedostatečný přívod okysličené krve.
Porodnické kleště se dnes provádějí pouze tzv. nízké nebo střední, a nikoliv již tzv. vysoké. Názvy jsou vytvořeny podle úrovně pánve, kde je hlavička plodu, na kterou se musí kleště šetrně umístit. Porodnické kleště slouží výhradně pro ukončení porodu ve II. době porodní, kdy se již nesmí provádět císařský řez, protože by se mohla při vybavování dítěte v břiše vážně poranit maminka. Mnohdy je pro rodičku i dítě  mnohem šetrnější ukončit porod porodnickými kleštěmi, než nadměrně prodlužovat II. dobu porodní a nebo se pokoušet pomáhat ženě tlakem na břicho.

Porodnické kleště nejsou tedy zastaralým nástrojem. Nejsou dokonce ani konkurencí císařskému řezu.  Každá operace je určena pro jinou dobu porodní a obě operace mají zcela jiné důvody, pro  které se provádí. Ve zdravotnicky rozvinutých zemích, jako je USA, země Skandinávie, Velká Británii apod. se používají porodnické kleště mnohonásobně častěji než v naší zemi (okolo 15 %).

Tuto operaci smí provádět pouze lékař, zkušený porodník, a v jeho rukách jde o operaci bezpečnou. V České republice rodí pomocí porodnických kleští dvě až maminky ze sta (2-3 %). Ženy nemusejí mít z této porodnické operace vůbec žádnou obavu.

Ve Spojených státech amerických byl prováděn před několika lety výzkum, v němž se srovnávaly děti, které se narodily pomocí porodnických kleští,  s dětmi, co byly porozeny samovolně. Zdálo, se že děti po klešťových porodech byly inteligentnější. Tato hypotéza se nepotvrdila. Děti po klešťových porodech jsou stejně na stejné duševní úrovni jako děti porozené normálně.      

Vakuumextraktor je novější alternativa porodu plodu kleštěmi. Místo kleští se umístí na hlavičku dítěte umělohmotný zvon. Ten se k hlavičce přisaje vyvolaným podtlakem a tahem za zvon se hlavička porodí. Operace se nazývá vakuumextrakce. Hlavní rozdíl oproti klešťovému porodu je, že se vakuumextrakce nesmí provádět při výraznější poruše zásobení dítěte okysličenou krví. To je významná nevýhoda vakuumextraktoru, protože porucha zásobení plodu kyslíkem je nejčastější důvod operačního ukončení porodu ve II. době porodní.

Žádnou porodnickou operaci nedělá porodník bezdůvodně a o kleštích, resp. vakuumextraktoru toto platí dvojnásob. Jedno je ale zřejmé, kleště, nebo nástroj, který bude mít shodnou funkci, nikdy z porodnictví nezmizí.

Vybavení placenty rukou

Pokud se placenta samovolně neodloučila a neporodila do 30 minut po porodu dítěte a nebo když maminka začala silně krvácet, tak je třeba v místní nebo celkové anestezii bez prodlení placentu uvolnit a porodit rukou. Výkon provádí opět pouze zkušený porodník.

Kontrola děložní dutiny po porodu je nezbytná, když je při podezření, že v děloze zůstaly zbytky placenty nebo velké množství obalů plodu. Výkon provádí zkušený porodník, a to buď se dvěma prsty, nebo speciálním porodnickým nástrojem, porodnickou kyretou. Operace se provádí opět v místní nebo celkové anestezii. Pokud se použije místní anestezie, maminka může i během výkonu přikládat dítě k prsu a není operací bolestivě rušena.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
24.11.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. avatar
  [42] Aspiková [*]

  Vivian: Kleštěma. Byla jsem hodně potrhaná uvnitř.

  superkarma: 0 26.11.2004, 16:37:54
 2. avatar
  [39] Exupery [*]

  Aspiková: Mě nejde o bolest, ale chci aby mě stříhali v nejkrajnějším případě a se svolením, prostě se mnou nebude nikdo dělat nic bez mýho vědomí (pokud nebudu v bezvědomí) a basta. Jinak se se zlou potáže. Chci si po porodu moct sednout. Chci zahřejvání, masáž a bůhvícoještě a stříhání jako poslední možnost, na kterou doufám vůbec nedojde. No uvidíme.

  superkarma: 0 25.11.2004, 14:56:44
 3. avatar
  [38] Acinka [*]

  Já mám z těch kleští do teď na zadní straně krku takovej flíček jak mě vytahovali

  superkarma: 0 25.11.2004, 11:36:12
 4. avatar
  [34] Vivian [*]

  Aspiková: a jak je možný, žes byla takhle roztrhaná i přesto, že tě nastřihli? To těma kleštěma? Hele, ale až budeš chtít zase někoho uklidňovat, že porod nic není, tak vynech tu zmínku o vybuchlém granátu u zadku

  superkarma: 0 24.11.2004, 20:07:33
 5. avatar
  [33] Aspiková [*]

  Vivian: No jo. Zašíval mne primář, kterého na ty kleště zavolali a ten si postěžoval, že si připadá jako švadlenka Madlenka. Měla jsem prý skoro sto stehů. Měla jsem roztrhaný snad všechno, včetně konečníku. Viv, řeknu Ti, že jsem celou dobu v porodnici u oběda stála.

  superkarma: 0 24.11.2004, 20:02:05
 6. avatar
  [32] Vivian [*]

  Aspiková: no ta poznámka o vybuchlém granátu je fakt uklidňující

  superkarma: 0 24.11.2004, 19:47:20
 7. avatar
  [31] Aspiková [*]

  Exupery: Neblázni !!! Nástřih je to nejmenší. Nechci Tě v žádným případě děsit, ale porodní bolesti jsou tak nepříjemný, že nástřih je fakt prkotina. Je určitě bezpečnější nechat se decentně nastřihnout než být šeredně potrhaná. Já pomocí kleští rodila první dítě. Matěj byl v pořádku, měl jen šílenou modřinu kolem ucha a doteď má na čele takový dolíček. Já vypadala jako když mi u zadku bouchne granát. Druhý dítě jsem odrodila bez problémů i když bylo o něco větší. Porodu se nebojte. Vypadá to strašně, ale dá se to vydejchat.

  superkarma: 0 24.11.2004, 19:23:43
 8. avatar
  [29] Exupery [*]

  Můžete mi tu říkat třeba stokrát, že stříhání nic není, ale mně to stejně vadí. Od tý doby, co jsem to viděla na videu na SŠ. A jestli to udělají bez mýho vědomí, tak je budu žalovat I když to nebude bolet. Chtěla bych vědět (a v rámci možností rozhodovat) o všem, co se mnou kdy budou doktoři dělat. A taky o tom, co komu o mém stavu prozradí, ale to už je o něčem jiným.

  superkarma: 0 24.11.2004, 17:14:43
 9. avatar
  [25] Vivian [*]

  Markéta: mám pocit, že jsem to o "non lege artis postupu" teď taky četla na internetu

  superkarma: 0 24.11.2004, 16:13:27
 10. [15] Nolwenn [*]

  Já jsem sice neměla porod ani s kleštěmi a ni s vakuumextraktorem, ale novorozená dcerka byla pěkný lebkoun - měla hlavičku hóóódně protaženou. Vzniklo to proto, že jsem měla stahy sice intenzivní, ale příliš krátké, a tak hlavička při každém tlačení v porodních cestách postoupila a pak zase zklouzla zpátky. Nakonec mi píchli cosi na prodloužení stahů a sestra mi hupla na břicho. Byla to taková drobná holčina, snad 40kg, takže to vzala s rozběhem :-)) a malá byla veku jako špunt z lahve. Hlavička se jí zakulatila během pár dní, z porodnice jsme šly už s normálně vypadajícím dítětem. A manžel se mi až o hodně později svěřil, jaký zažil šok, když lebkouna poprvé uviděl. Mně to kupodivu až tak nepřekvapilo, náhodou jsem pár dní před porodem na to téma něco četla.

  superkarma: 0 24.11.2004, 11:06:05
 11. avatar
  [12] Dašenka [*]

  Povím vám "veselou historku z natáčení"- moje kamarádka v tehdejší NSR rodila a manžel byl přítomen porodu - u nás tehdy něco nepředstavitelného. Porod byl těžký a tak lékař musel použít kleště - ovšem ty se nějak porouchaly. Lékař byl v ten daný okamžik bezradný, tak nastávající tatínek přiložil ruku k dílu, kleště opravil a holčička byla na světě. Tatínek tak neměl ani čas, aby se u svého prvního porodu složil.

  superkarma: 0 24.11.2004, 09:59:51
 12. avatar
  [11] Danuna [*]

  tak tedy nevim ale kdyz jsem pred 15lety rodila Toma tak mi tedy skakali po brise pekne.Zadne kleste.A druhy porod kdyz nevysla placenta bez anestezie rukou pekne pan doktor vse vylovil.Bolelo to jako cert a taky me zasil jako Mam jizvu az na zadni strane stehna.Koukam mela jsem same odborniky.

  superkarma: 0 24.11.2004, 09:59:08
 13. [8] Jana 01 [*]

  Když jsem porodila dítě, lékař do mne ještě několikrát "hrábl" (dost blbý výraz, ale lepší mne nenapadl). Vše bez anestezie a ani jsem to necítila (i když mi tvrdil, že to bude dost nepříjemné)- vždyť když prošlo miminko, tak ruka podle toho téměř nic není, ne? Tady v článku se takové zásahy popisují jako ne zcela normální, ale on normálně, ihned po porodu sáhnul pro placentu a pak ještě údajně, že to trošku vysuší. Že bych měla nějaké větší krvácení? To mne ani nenapadlo. Alespoň se o tom nikdo nezmiňoval.

  superkarma: 0 24.11.2004, 08:13:16

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme