.

Volba anestezie při císařském řezu závisí na četných faktorech. Lékař, anesteziolog, musí u každé maminky individuálně zvážit důvo

Rodina

Volba anestezie při císařském řezu závisí na četných faktorech. Lékař, anesteziolog, musí u každé maminky individuálně zvážit důvo

Volba anestezie při císařském řezu závisí na četných faktorech. Lékař, anesteziolog, musí u každé maminky individuálně zvážit důvod k císařskému řezu, časovou naléhavost operace, ale i přání její a jejího partnera.

U císařského řezu se dnes používají dva základní anesteziologické postupy:
– místní anestezie (jinak řečeno svodná nebo regionální anestezie)
– celková anestezie (jinak řečeno narkóza)
Oba postupy mají své přednosti i nedostatky, na něž je nutno brát zřetel.

Přednosti místní anestezie:
- riziko polknutí žaludečního obsahu a poškození plic matky je během operace minimální. Žena je při vědomí a má zachované obranné reflexy, zejména může kašlat.
- nemusí se do krku maminky zavádět rourka jako u celkové anestezie
- nehrozí útlum plodu od podaných léků
- maminka je během operace bdělá, může volně komunikovat s partnerem
- ihned po porodu, ještě během operace, může mít dítě u sebe, není tedy narušen první kontakt maminky s dítětem
- je možné přikládat dítě k prsu maminky bezprostředně po provedeném císařském řezu

Nevýhodou místní anestezie je riziko z poklesu krevního tlaku, kdy může nastat porucha dodávky okysličené krve pro dítě. Tomuto problému lze ale dnes již předcházet. Další nevýhodu je pomalejší nástup účinku anestezie, ale i tento problém je možné spolehlivě vyřešit, může se podat druh místní anestezie, jehož účinek nastoupí během několika desítek vteřin. Místo anestezie epidurální se podá anestezie subarahnoidální, při níž se lokální anestetikum podá přímo do mozkomíšního moku.

Přednosti celkové anestezie:
- rychlý a spolehlivý účinek,
- nehrozí nebezpečí poklesu krevního tlaku,
- při zajištění dýchacích cest je spolehlivější kontrola dýchání v průběhu operace.

Nejdůležitější nevýhody celkové anestezie jsou: zvýšené riziko spolknutí tekutiny ze žaludku, případně obtíže se zavedením rourky do krku a průdušnice maminky. U celkové anestezie je možnost silnějšího útlumu novorozence použitými léky, které se pro uspání podávají mamince přímo do žíly. Maminka u císařského řezu v celkové anestezii vždy spí, a proto nemá bezprostředně po porodu kontakt s dítětem. Přikládání dítěte k prsu je možné, až když maminka nabude plného vědomí.

Stav miminka po porodu se v dnešní době obvykle z hlediska použité anesteziologické metody neliší. Ale z porovnání výhod a nevýhod je zřejmé, že místní anestezie je u císařského řezu pro maminku i její dítě výhodnější.

Z Knihy o Matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
23.11.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. avatar
  [15] Libča [*]

  holky diky za povidani, alespon vim co me ceka...

  superkarma: 0 23.11.2004, 12:01:52
 2. avatar
  [6] Kuře [*]

  Medd: Hele a kolik jsi toho vlastně z celé té operace viděla? Mám pocit, že kdybych vilděla, jak má doktor v ruce skalpel, tak bych asi začala ječet. Můžeš mi napsat, jak to probíhalo? Teda, pokud máš náladu to popisovat, chápu, že je to tvoje soukromí.

  superkarma: 0 23.11.2004, 11:17:04
 3. avatar
  [2] Kuře [*]

  Libča: jejda, já jsem na tom stejně jak ty - za dva měsíce bude a taky to asi bude druhý císař. Já se epidurálu trochu bojím, mám novou alergoložku a ta mě k tomu přemlouvá, zatím nevím. Poprvé jsem měla taky celkovou narkózu (v 22:00) a v pět ráno už jsem byla úplně probraná. Malou poňuchlal tatínek, byl celej bez sebe štěstím a vykládá ještě teď, jak ho malá hned "poznala".

  superkarma: 0 23.11.2004, 09:53:22
 4. avatar
  [1] Libča [*]

  musim s timto clankem souhlasit. ja mela celkovou anesthezii a nebylo to nic moc... byla jsem omamena cely den spala a vubec jse mz toho nic nemela... ted me ceka dalsi cisar a tak doufam ze tentokrat uz budu moci mit tu epiduralni... i kdyz me od toho hodne znamych varuje (z oboru mediciny) ze pry je to dost blbe, vim ze maminka ma takovou zvlastni polohu na sale a ze vetsinou se jim dela spatne, neb maji hlavu trosku nize nez telo.. no uvidime vim ze kdyz bude zle tak holt nastena varianta B ale rada bych toho myho prcka alespon videla..... to ostatni je mi uz fuk.... uvidime... jeste mam dva mesice

  superkarma: 0 23.11.2004, 07:52:41

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme