.

Metody s použitím vody jako způsob analgezie u porodu jsou po staletí známy. Koupele, relaxační sprchy, náčinky s horkou nebo stud

Rodina

Metody s použitím vody jako způsob analgezie u porodu jsou po staletí známy. Koupele, relaxační sprchy, náčinky s horkou nebo stud

Metody s použitím vody jako způsob analgezie u porodu jsou po staletí známy. Koupele, relaxační sprchy, náčinky s horkou nebo studenou vodou, termofory podávané na oblast beder rodičky se začaly opět zdůrazňovat během posledních 20 let.

Metody s použitím vody se rozdělují na:
* porod ve vodě neboli relaxační koupel
* porod do vody
* kožní obstřiky vodou

Porod ve vodě neboli relaxační koupel
Porod ve vodě se odehrává tak, že žena prožije v relaxační vaně období otvírání děložního hrdla a branky, tedy I. dobu porodní, ale II. doba porodní probíhá mimo vodu, na porodnickém stole. Vana je samozřejmě hygienicky nezávadná a její tvar umožňuje zaujmout různé pozice.

Porody do vody
Tento způsob se mnohdy udává za “přirozenější”, a to přesto, že ani primitivní lidé, dokonce ani naprostá většina savců,  jej nikdy nepoužívali, a není tedy pro tento způsob porodu racionální vysvětlení. Voda má nepopiratelně relaxační vlastnosti a u některých žen během porodu urychluje otvírání hrdla a branky dělohy, zvyšuje práh bolestivosti a snižuje psychické napětí rodičky. Proto vznikla před léty v některých porodnicích ve Francii, ve Švýcarsku a především v Belgii myšlenka, že by se mamince nabídla možnost porodit do vody. Metoda však zůstává v těchto zemích málo rozšířená.

Česká gynekologicko-porodnická společnost J. E. P. prostřednictvím Sekce perinatální medicíny stanovila v roce 1998 přesné podmínky, za kterých lze v České republice akceptovat vedení porodu ve vodě.

Těhotná, která se rozhodne pro porod do vody v zařízení, které tyto služby poskytuje, musí splňovat následující kritéria: žena musí být zcela zdravá a její těhotenství musí probíhat fyziologicky, porod musí probíhat v řádném termínu. Nesmí být přítomny jakékoliv známky, že by se dítěti nedařilo dobře. Porod do vody se nesmí provádět při infekčním onemocnění rodičky, zejména žloutenka a HIV pozitivita, dále při výskytu jakékoliv porodnické nebo jiné patologie v průběhu I. a II. doby porodní, při podání analgetik a/nebo epidurální analgezie.

Porodnická zařízení, která provádí porod do vody, jsou povinna mít hygienikem schválenou vodní lázeň, která musí splňovat kritéria pro případ porodnické komplikace. Mít umělohmotný, protiskluzný povrch, nesmí mít ostré hrany, musí být přístupná ze tří stran a musí mít rychlovýpustný systém. V době pobytu rodičky v lázni je nutná stálá přítomnost nejméně dvou osob pro případný přechod rodičky z lázně. Za porodu jsou navíc přítomni porodník, pediatr, porodní asistentka, neonatologická sestra, kteří mají zkušenosti s porody do vody. Před vstupem do lázně se rodičce podá očistné klyzma. Voda v lázni nesmí přesahovat 38 °C. Rodička zaujme takovou polohu, která jí přináší největší úlevu. Srdeční frekvence plodu se průběžně kontroluje sondami určenými k použití pod vodou, které nesmí být napojeny na elektrickou síť. Při vedení II. doby porodní jsou respektovány obecné porodnické zásady. Rodička zaujme pro ni nejvhodnější polohu tak, aby byl umožněn přístup k rodidlům. Epiziotomie se provádí pouze výjimečně. Plod je po porodu neprodleně vyzvednut z vody. Třetí doba porodní se vede již mimo lázeň.

Zdá se, že i přes snahy houževnatých propagátorů této metody z řad jak odborné, tak laické veřejnosti, se porod do vody nestane rutinní porodnickou metodou.

Kožní obstřiky vodou
Technika spočívá v kožním podání vody do oblasti okolo křížové kosti (většinou 4 pupence cca 0,1 ml sterilní vody). I když se udává, že úleva nastupuje zhruba za 30 vteřin a že nastává zejména snížení křížových bolestí, je tato metoda velmi rozporuplná. Injekce čisté vody jsou totiž samy o sobě velmi bolestivé.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
18.11.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. avatar
  [31] Cher [*]

  Niky83: buď v klidu, klistýr vůbec strašnej není. Vzhledem k tomu, že na tebe jsou kontrakce, tak nějaký klistýr je vedlejší. Prostě cítíš tlak v břiše a chce se ti na WC. Tak si dojdeš a je klid. A nástřih hráze cítit taky nebudeš, protože to už tě dole tlačí kde co. U šití tě to možná trošku píchne, jsou místečka, která nejdou umrtvit. Ale to už budeš mít vše za sebou a budeš myslet na toho nového človíčka, kterého jsi přivedla na svět. Přeju ti hodně štěstí a zdravé mimi.

  superkarma: 0 18.11.2004, 17:39:22
 2. avatar
  [30] lenka007 [*]

  Niky83: Já jsem rodila před 4 lety a taky jsem měla největší hrůzu z toho, že se při tom po a taky z toho, že budu muset někomu ukazovat vložku... No nakonec jsem dostala klystýr, vleže na zádech s pokrčenýma nohama mi sestřička zavedla do konečníku hadičku a říkala, že až budu mít pocit, že to nevydržím, ať jí řeknu. Učinila jsem tak, chvilku pochodila a šla se vyprázdnit. Takže u porodu k žádné takové nedošlo. Hráz mi nastřihli, ale to jsem vůbec necítila, jen manžel, který byl u porodu říkal, že slyšel šílený zvuk jakoby se trhalo prostěradlo. Ale já fakt nic necítila. Ani porod nebyl tak hrozný. Jen ty kontrakce, to byla síla... A šití taky. No a moje druhá noční můra s vložkou: bylo to tak nějak přirozené, že po tom co už ti doktoři viděli mě to tak nějak bylo jedno. Hlavní bylo mimčo, a to abych už mohla domů... Takže se neboj. Už se těším, že budu mít druhé mimčo. Zatím se ale nedaří....

  superkarma: 0 18.11.2004, 16:46:54
 3. avatar
  [29] evusche [*]

  nebo je to jen nějaká ženská, co vypadá jako dítě?

  superkarma: 0 18.11.2004, 16:17:03
 4. avatar
  [28] evusche [*]

  teda nemám nic proti porodu do vody, ale rodit před takovým prckem,jako je na té fotce, to už je trošku blbý ne?

  superkarma: 0 18.11.2004, 16:16:33
 5. avatar
  [26] pucky [*]

  Niky83: Mě klystyr před porodem vůbec nevadil, naopak mi ještě trošku ulevila ta teplá voda do bříška a musím říct, že PA ho prováděla opravdu šetrně...

  superkarma: 0 18.11.2004, 14:49:59
 6. avatar
  [22] Gabi [*]

  Ach jo: zase klystýr jako základní téma ... Klystýr není nic hrozného, před plánovanými operacemi jsem ho zažila mnohokrát. Ale u normálního porodu je podle mne zbytečný - jak psala Lesana a Markéta - porodu předchází "běhavka" a klystýr nikdy nezaručí úplnou očistu (také se před břišními operacemi obvykle dává 3 krát). Je důležité, aby si mohla každá rodič vybrat, co jí svědčí. Problém násilně vyprázdněných střev je ještě v tom, že po té dlouho trvá, než začnou fungovat normálně ... Tak a teď zas něco k porodu do vody ne ...?! P.S.: Rodit do vody lze určitě i v Kadani.

  superkarma: 0 18.11.2004, 13:14:12
 7. avatar
  [16] Lesana [*]

  Niky83: jak pro koho. Já nesnáším jakékoli umělé vyprázdnění - i po obyčejným glycerinovým čípku jsem pak několik hodin úpěla na záchodě s křečema v břiše. Takže po prvním porodu razím heslo - radši rodit, než si dobrovolně nechat vymejvat střeva Ale fakt je ten, že asi budu trošku exot, protože jeden čas byly u nás v práci populární různé "hubnoucí" čajíčky (s projímavým účinkem). Všechny ho pily, jenom já si dala hrníček a myslela jsem, že umírám A jak píše markéta - beztak jsem i bez klystýru lítala na záchod od rána.

  superkarma: 0 18.11.2004, 11:56:20
 8. avatar
  [9] Lesana [*]

  Petrucha: mám pocit, že ukecat se dají v CAP-u v Praze na Bulovce, do vody se rodilo ve Vysokém Mýtě, ale tam už porodnice nefunguje... jinak nevím.

  superkarma: 0 18.11.2004, 11:31:39
 9. avatar
  [8] Lesana [*]

  Manx: Proč by nemohly mít nic nahoře? Kdyby chtěly, tak proč ne? Koukni třeba na tenhle obrázek (nelekni se, je z porodu doma, takže u vany sice nejsou neonatologové a porodníci a já nevím kdo, ale pro změnu sourozenci ) http://www.rodina.cz/g/myclanky/por5_2.jpg

  superkarma: 0 18.11.2004, 11:29:22
 10. avatar
  [7] astra [*]

  Pro mně by to nebylo Já jsem potřebovala chodit a měnit polohy,dokonce ani sprcha mi nedělala moc dobře.

  superkarma: 0 18.11.2004, 11:05:23
 11. avatar
  [3] Gabi [*]

  Pro porod do vody klystýr tedy opravdu nutný není A psát, že do vany se nemají házet přístroje zapojené do sítě, je snad zbytečné, ne ...

  superkarma: 0 18.11.2004, 07:39:09
 12. avatar
  [1] Suzanne [*]

  Až se podaří miminko, plánuju porod do vody. Zatím bohužel nevím, kde jinde, čili se manžel smířil s cestou do Vrchlabí Ale podle mých informací tam neposkakuje takovéhle procesí u vany - 4 lidi

  superkarma: 0 18.11.2004, 00:58:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme