.

Porod dítěte před 38. týdnem těhotenství se nazývá předčasným porodem. Děti předčasně narozené jsou nezralé, s nedokonale vyvinutý

Rodina

Porod dítěte před 38. týdnem těhotenství se nazývá předčasným porodem. Děti předčasně narozené jsou nezralé, s nedokonale vyvinutý

Předčasný porod

Porod dítěte před 38. týdnem těhotenství se nazývá předčasným porodem. Děti předčasně narozené jsou nezralé, s nedokonale vyvinutými adaptačními mechanismy a s nízkou porodní hmotností. Jejich životaschopnost je tím nižší, čím dříve se narodily.

Nedonošené děti bývají po celý novorozenecký i kojenecký věk ohroženy větší nemocností a některé i poruchami tělesného a duševního vývoje. Příčiny předčasných porodů se podaří zjistit asi v polovině případů. Bývají to vývojové nepravidelnosti dělohy, nedostatečné uzavření děložního hrdla, nadměrné rozepnutí dělohy při mnohočetném těhotenství a zmnožení plodové vody. Dalším důvodem předčasného porodu může být preeklampsie neboli pozdní gestóza, cukrovka, tělesné a psychické trauma maminky. Nejčastější příčinou ale bývá zánět pochvy, který přestoupí do dělohy a pak i na plodové obaly a někdy dokonce i na dítě.

Příznaky hrozícího předčasného porodu jsou děložní stahy a zkracující se děložní hrdlo, někdy odchod hlenové zátky uzavírající kanál děložního hrdla. Častěji odteče plodová voda bez předchozích děložních stahů. Děložní stahy začnou po odtoku plodové vody někdy ihned, někdy s různě dlouhým odstupem a porod plodu pak rychle následuje.

Léčení hrozícího předčasného porodu předpokládá neodkladný převoz, nejlépe do perinatologického centra (tzv. “transport plodu v děloze”, odborně transport in utero). Před převozem je v některých případech nutné podat těhotné ženě léky tlumící děložní kontrakce a hormon kůry nadledvin. Tento hormon proniká placentou do těla dítěte a pomáhá mu urychlit vývoj jeho plic. Pokud se zjistí u maminky zánět, pak se jí okamžitě podají i antibiotika.

Při ústavní léčbě je nezbytný klid na lůžku, podávají se dále tokolytika, zklidňující léky a sleduje se stav dítěte. Perinatologická centra jsou vybavena jak pro léčbu, tak pro případný porod a ošetření nezralých novorozenců. Úmrtnost nezralých novorozenců se podstatně snížila poté, kdy byly těhotné s hrozícím nebo probíhajícím předčasným porodem soustřeďovány ve zmíněných centrech.

I předčasné porody se opakují, proto je třeba ženy, které již mají předčasný porod za sebou, vyšetřit včas, ještě před dalším otěhotněním. V poradně pro těhotné se porodník vždy zaměřuje na vyhledávání těhotenství ohrožených předčasným porodem.

   
11.11.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. [17] ajkab [*]

  Také mám za sebou předčasný porod(císařským řezem) z důvodu odlučování placenty.Měla jsem štěstí,že jsem v tu dobu byla v nemocnici.Malý se narodil 36+2.Byl v naprostém pořádku.Bude mu rok a zatím měl 2x rýmu a kašel.

  superkarma: 0 29.05.2005, 23:00:15
 2. avatar
  [16] femme [*]

  když se řekne Podolí, tak se mi zježí všechny chlupy na těle, málem jsem tam před 20ti lety, pro velký nezájem personálu, umřela a se mnou i naše třetí miminko

  superkarma: 0 11.11.2004, 22:40:10
 3. avatar
  [13] Žábina [*]

  gufca: to věřím, kamarádce holčička ve 26 týdnu a vůůůbec to na ní není poznat..ani nemarodí, ani není drobná...v září nastoupila normálně v 6letech do školy....

  superkarma: 0 11.11.2004, 14:53:20
 4. avatar
  [8] gufca [*]

  Kluk se mi narodil ve 29TT. Nikdy netrpěl větší nemocností a neměl žádné poruchy tělesného a duševního vývoje. Dneska má téměř 2 m a je z něho kus pěknýho chlapa. Myslím, že se to nedá brát takhle jednoznačně, jak je zde psáno.

  superkarma: 0 11.11.2004, 12:57:05
 5. avatar
  [7] Gabi [*]

  Žabina: moje první dítko se narodilo 35TT (podle PM), ale byl správně to 37TT (podle UTZ i podle mého odhadu). Mě řekli, že to bylo "bouřkou" , jinak nic jiného se nezjistilo.

  superkarma: 0 11.11.2004, 11:14:21
 6. avatar
  [5] Žábina [*]

  darla: druhý syn se mi narodil ve 33t., nikdy se nepřišlo na to proč...žádné výše popisované příznaky ani infekci jsem neměla...první porod byl naprosto v pořádku....

  superkarma: 0 11.11.2004, 09:48:33

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme