.

Ambulantní porod je alternativou domácímu porodu. Vychází vstříc přání rodičů, kteří se chtějí z různých důvodů vyhnout pobytu v p

Rodina

Ambulantní porod je alternativou domácímu porodu. Vychází vstříc přání rodičů, kteří se chtějí z různých důvodů vyhnout pobytu v p

Ambulantní porod je alternativou domácímu porodu. Vychází vstříc přání rodičů, kteří se chtějí s různých důvodů vyhnout pobytu v porodnici,  ale minimalizuje rizika pro matku a novorozence. Tento systém je podmíněn dobrou organizací domácí péče o ženu i novorozence a je z hlediska zdravotnického systému ekonomičtější než několikadenní hospitalizace nedělek po porodu.

Ambulantní porod zahrnuje brzké propuštění, avšak nejdříve za 12 hodin po porodu. Další péče o matku a dítě až do 5. poporodního dne, je u nás obvyklá doba propouštění z porodnice, je zajišťována v domácnosti rodiny.

Projekt „ambulantní porod“ v České republice vznikl před několika lety ve spolupráci mezi gynekologicko-porodnickou ambulancí Levret s. r. o. a gynekologicko-porodnickou klinikou „ U sv. Apolináře“.

Podmínkou pro "ambulantní porod" je zcela normální (fyziologický) porod a nekomplikovaný  zdravotní stav matky i novorozence. Další podmínkou je mikrobiologické vyšetření pochvy matky v době 4-6 týdnů před porodem. Přítomnost některých bakterií v pochvě znamená vyšší riziko vzniku novorozeneckých infekcí. Posledním předpokladem pro "ambulantní porod" je, že v rodině nesmí mít nikdo otevřenou (tj. nakažlivou) formu tuberkulózy, jinak hrozí přenesení  infekce na novorozence, který bude proti tomuto onemocnění teprve očkován.

Vlastní ambulantní poporodní péče probíhá tak, že domácnost navštíví každý den jeden zdravotník:

- druhý poporodní den (tj. první den po propuštění) dětská sestra, která kontroluje dítě, kojení. Kontroluje, jak se hojí porodní poranění a zavinuje děloha.

- třetí poporodní den dochází dětský lékař. Ten vyšetří novorozence a očkuje jej proti tuberkulóze.

- čtvrtý poporodní den navštíví doma maminku porodník

- pátý poporodní den se dostaví opět dětský lékař, který odebírá dítěti krev na vyšetření, jež zjišťuje přítomnost některých vrozených vad látkové výměny. Hlavním důvodem je vyšetření funkce štítné žlázy.

Ambulantní sledování klade samozřejmě zvýšené nároky na matku, která sama musí sledovat dítě, a v případě problémů nebo pochybností se spojí s lékaři, kteří jsou trvale telefonicky dosažitelní. Aby bylo usnadněno sledování příjmu potravy, je domů zapůjčena váha. Matka také musí u svého dítěte pomoci s očkováním a s odběrem krve, v nemocnici pomáhá lékaři zdravotní sestra. Rovněž je třeba počítat s její větší fyzickou zátěží než v porodnici. Matce je vždy doporučeno, aby jí v prvních dnech někdo pomohl s péčí o domácnost, aby se sama mohla věnovat výhradně sobě a dítěti.

Matka a celá její rodina musejí vždy předem zvážit okolnosti domácí poporodní péči. Zdravotnický dohled nad nedělkou i nad dítětem nemůže být pochopitelně doma tak nepřetržitý, jako kdyby maminka zůstala v nemocnici.

Pátý den po porodu jsou matka a její dítě předáni do péče ambulantního gynekologa a pediatra.

Ambulantní péče je finančně hrazena rodinou, protože není účtována zdravotním pojišťovnám.

   
08.11.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. avatar
  [40] Andula [*]

  gufca: já to nezpochybňuju. Ale doma je pro mě prostě doma.

  superkarma: 0 09.11.2004, 20:02:59
 2. avatar
  [39] Lesana [*]

  Gabi:

  superkarma: 0 09.11.2004, 11:37:34
 3. avatar
  [38] ad.astra [*]

  Vivian 34: super článek, dlouhý, ale naprosto poučný, měla by si ho přečíst každý nastávající maminka a především by tento článek a jemu podobné měly být vyvěšeny, jako desatero, přímo v porodnici na sále

  superkarma: 0 09.11.2004, 11:03:49
 4. avatar
  [37] Gabi [*]

  Gufca, hanysek: já jsem si tedy v porodnici neodpočinula ani za mák, poprvý jsem tam byla cca 7 dní a připadala jsem si, jak po propuštění z káznice. Podruhé jsem měla super porodnici, kde byli všichni milí a usměvaví, měla jsem pokoj sama pro sebe, ale třetí den pápá a šupku dupky (100 km) domů. Podotýkám, že babičky ani jiné pomocnice jsem neměla, naopak jsem byla ráda, když k nám nikdo "nelezl". (To bylo také prima, že podruhé byla porodnice tak daleko, že tam nikdo z příbuzných nebyl - jen dcera a manžel .) Doma je doma! A rychle ven na procházku .

  superkarma: 0 09.11.2004, 10:09:32
 5. avatar
  [36] gufca [*]

  Vivian: Nějak si nemůžu vzpomenout, že bych po svém zrození byla zděšená. Ale vážně. Víš, že jsem u svého prvního porodu měla problémy a dost špatné zkušenosti z porodnickým personálem. Ale doma bych stejně nikdy nerodila. Jednak mi připadá, že ať to tam uklízíš jak chceš, vždy tam bude nesterilní prostředí a pak - tahala by mě práce za ruce, což v porodnici nehrozí.

  superkarma: 0 09.11.2004, 07:55:03
 6. avatar
  [35] gufca [*]

  Andula: Vidíš, Hanysek má stejné zkušenosti jako já. Asi záleží hodně na tom, kam se dostaneš a jaké máš doma zázemí.

  superkarma: 0 09.11.2004, 07:48:16
 7. avatar
  [34] Vivian [*]

  "Těžko si lze představit děsivější vstup do života než je ten, který porodnictví vymyslelo několika posledním generacím." (F. Leboyer) Našla jsem zajímavý článek. (trochu delší) Pokud se zajímáte o přirozený porod... http://www.baraka.cz/baraka/Baraka/b_5/b_5_alternativni_neboli_poiroz.html

  superkarma: 0 08.11.2004, 23:29:26
 8. avatar
  [31] Andula [*]

  gufca: já byla v porodnici jen po prvním porodu, trochu vyjukana prvorodička, pravda, ale po druhém už jsem to nevydýchala odešla co nejdřív. Odpočinout si? V prostředí, kde nemáš vliv skoro na nic? Zvlášť, když mě doma čekalo druhé dítko? Děkuji pěkně

  superkarma: 0 08.11.2004, 20:53:48
 9. avatar
  [30] Lesana [*]

  Medd: Pobavilo mě to Víš, byly doby, kdy jsem měla možnost popovídat si s několika lékaři na téma "péče porodní asistentky u porodu". Odbíjeli mě argumenty - zákony tohle, vyhláška tamto... Navíc mi to připomnělo rozhovor s Emmerovou: *Je pozastavení převodu nemocnic na akciové společnosti pro hejtmany závazné? +Těžko. JE TO ALE ZÁKON. Já většinou dokážu ocenit dobrý vtip

  superkarma: 0 08.11.2004, 18:25:29
 10. avatar
  [28] Lesana [*]

  dr. Pařízek: takže u Apolináře se vědomě porušují zákony?

  superkarma: 0 08.11.2004, 18:07:28
 11. avatar
  [24] Lesana [*]

  Marketa: jak už napsal anonym23, tak u nás předepisuje vitamin K pediatr všem dětem. Akorát teda u obou porodů v různých porodnicích mi Káčkem dítě vopíchali, nikoli nakapali.

  superkarma: 0 08.11.2004, 13:51:06
 12. avatar
  [20] gufca [*]

  Ambulantně bych nerodila. Vždycky jsem si v porodnici odpočinula - alespoň od plotny, praní atd., atd. Ten týden jsem měla jen pro sebe a miminko.

  superkarma: 0 08.11.2004, 12:52:30
 13. avatar
  [18] Gabi [*]

  Medd: doc. Calda?

  superkarma: 0 08.11.2004, 12:43:31
 14. avatar
  [17] Henri [*]

  Článek jsem jen prolítla, teorie je to pěkná, ale praxe je daleko za opicemi. Když jsem se zmínila o ambulantním porodu, málem mi hlavu ukousli a chtěli na mně posílat sociálku. Bylo to před rokem, žádná doba ledová (ono taky bylo 40 ve stínu , ), v Prachaticích, primářka dětského oddělení - gestapo šuviks !!!

  superkarma: 0 08.11.2004, 11:27:22
 15. avatar
  [16] Lesana [*]

  medd: Ale pokud jsem si všimla, je tu řeč o AMBULANTNÍCH porodech, čili porodech pod fundovaným dohledem. Fakt nechápu, proč když se probírá JAKÁKOLI alternativa k tzv. "klasice", hned se začnou kritizovat porody doma, ačkoli s daným tématem nesouvisí... Jinak já mám ke zdravotníkům také kladný vztah, u druhého porodu jsem byla dokonce nadmíru spokojená jak s porodní, tak poporodní péčí, až budu znova těhotná, s radostí se budu chystat znova rodit v dané porodnici... a přesto si opět budu zařizovat ambulantní porod. Protože pokud to bude možné, tak opět budu preferovat možnost krátce po porodu jít domů. Fakt to není (alespoň u mne) otázky nedůvěry ve zdravotníky nebo špatné zkušenosti s nimi

  superkarma: 0 08.11.2004, 11:07:26
 16. avatar
  [10] Lesana [*]

  Marketa: to není tak jednoduché Tím, že jsem se sama chystala k ambuporodu a píšu o tom, tak se na mne z času na čas někdo obrátí, aby se poradil, co a jak je potřeba zařídit. A přiznávám, že si kolikrát gratuluju k perfektním doktorům, které si vybírám, protože např. pro některé dětské lékaře je strašlivý problém dítěti nabrat krev z patičky na metabolický vady nebo vůbec nejsou ochotni se o čerstvé novorozeně postarat Nemluvě už o tom, že v době, kdy jsem rodila já, zrovna tehdejší ministryně zdravotnictví vydala jakýsi dokument, ve kterém naváděla zdravotníky z porodnic, že vzhledem ke zvýšenému zájmu rodiček o ambulantní porody jim to mají zatrhnout a zdravého novorozence proti vůli rodičů zadržovat

  superkarma: 0 08.11.2004, 09:06:36
 17. avatar
  [9] Lesana [*]

  Olka: to se týká jenom ambulantního porodu, ne porodu normálního Kdyby sis zaplatila, navštívil by tě

  superkarma: 0 08.11.2004, 09:00:00
 18. avatar
  [8] Lesana [*]

  dr.Pařízek: Gabi: Marketa: To je přesně ono. Vystřídá se kolem mne zástup cizích lidí (což byl jeden z důvodů, proč jsem si radši domlouvala ambuporod) a PA, která je (nebo minimálně by měla být) odborníkem na péči o ženu v šestinedělí, jakož i na ošetřovatelskou péči o novorozence včetně kojení, my tak nějak v tomto ambuporodu chybí A přitom zrovna ona je poskytovatelem péče, kterého (alepsoň částečně) hradí zdravotní pojišťova.

  superkarma: 0 08.11.2004, 08:58:25
 19. avatar
  [7] Olka [*]

  Taky moc nechápu ty návštěvy. Rodila jsem u Apolináře před pár lety běžným způsobem, propustili mě třetí den po porodu (po očkování dítěte) a čtvrtý ani pátý mě nikdo nenavštěvoval. Když tedy nepočítám dětskou sestru od naší pediatričky, s kterou jsem se domluvila, že k nám zajde, protože kojeneckou poradnu máme jen v pondělí, což by bylo až devátý den, a jí se to zdálo dlouho. Porodník navštíví maminku za účelem konzumace koláče a kávy nebo proč? V tom případě jsem ráda, že u nás nebyl.

  superkarma: 0 08.11.2004, 08:56:02
 20. avatar
  [3] Gabi [*]

  Lesana: , taky tu dětskou sestru nechápu, očekávala jsem hlavně návětěvu PA, k pediatrovi je nejlépe skočit ke svému a s kalmetizací mám stejnou zkušenost - dojít si přímo někam, kde to provádějí (my byli např. na Karláku v kachlíkárně) - a je na to pár týdnů čas. MUDr. Pařízek: ale vždyť tam ten porodník je stejně napsaný .

  superkarma: 0 08.11.2004, 07:29:10
 21. avatar
  [1] Lesana [*]

  Ale no tak Já se na ambuporod připravovala, bohužel nakonec k němu nedošlo (měla jsem drobné problémy). Nicméně program péče jsem měla dohodnutý jiný a hlavně nikdo po mně nechtěl ani kačku Tři poporodní návštěvy porodní asistentky v domácnosti hradí pojišťovna, na jednu poporodní návštěvu u naší děckařky chodí dětská sestra taky automaticky a na pojišťovnu, porodníka netuším, proč bych měla vidět, když mě přijde zkontrolovat PA, na odběry bych si s dítkem skočila k naší děckařce (taky za oběr nic nechtěla) a na kalmetizaci jsem si došla přímo do kalmetizačního centra a to v šesti týdnech dítka (odešla jsem z porodnice bez očkování). Nicméně uznávám, měla jsem štěstí na porodní asistentku - většinou s nimi pojišťovny moc uzavírat smlouvy nechtěj Jinak vcelku nechápu, proč by hojení porodních poranění a zavinování dělohy měla kontrolovat dětská sestra, když odborníkem na péči o ženu v šestinedělí je porodní asistentka?

  superkarma: 0 08.11.2004, 00:22:48

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme