.

Třetí doba porodní začíná porodem dítěte a končí vypuzením placenty. Mamince právě začíná nejkrásnější období jejího života. Avšak

Rodina

Třetí doba porodní začíná porodem dítěte a končí vypuzením placenty. Mamince právě začíná nejkrásnější období jejího života. Avšak

Třetí doba porodní začíná porodem dítěte a končí vypuzením placenty. Mamince právě začíná nejkrásnější období jejího života. Avšak porod stále ještě není dokončen.

Po porodu dítěte se děloha stáhne, její obsah tvoří již jen placenta. Děloha je nyní kulovitá, tuhá a její horní okraj dosahuje k pupku. Později něco ochabne. Po několikaminutovém období klidu se děloha začne opět stahovat. Stahy nejsou vnímány bolestivě. Jimi se od děložní stěny odlučuje placenta. Z otevřených cév vytéká krev mezi placentu a děložní stěnu, tvoří se krevní výron, který dále oddaluje placentu od děložní stěny. I v této době jsou ještě děložních kontrakce, které odloučenou placentu vypudí z dělohy do pochvy, zde placenta opět vyvolá slabý pocit nucení k tlačení. Maminka je požádána, aby naposledy zatlačila. Placenta se rodí a táhne za sebou plodové obaly. Porozená placenta musí být pečlivě zkontrolována, aby se vyloučilo, že v děloze nezůstaly její zbytky nebo velké množství plodových obalů.

Nakonec porodník nebo porodní asistentka pečlivě prohlédnou rodidla ženy. Porodní poranění jsou v místním znecitlivění ošetřena.

Prevence poporodního krvácení

V České republice se povinně mamince podává po porodu hlavičky dítěte do žíly hormon oxytocin. Oxytocin posiluje napětí dělohy, a tak placenta se rychleji odděluje. Toto opatření vede ke zkrácení III. doby porodní a zejména ke snížení krevní ztráty. Přiložení novorozence k prsu matky a dráždění prsních bradavek v co nejkratší možné době po porodu je přirozeným postupem, kdy se vyplavuje maminčin vlastní oxytocin z podvěsku mozkového (odborně hypofýzy). Avšak nitrožilně podaný lék je účinnější.

První dvě hodiny po porodu

Dvě hodiny po porodu placenty je žena, nyní již nedělka, trvale sledována, neboť v této době se může dostavit krvácení. Proto zůstává ještě na porodním sále, je kontrolována výška děložního horního okraje dělohy, krvácení z rodidel a celkový stav maminky. Po ošetření porodních poranění je změřen krevní tlak, teplota, spočítán puls. Unavená ale šťastná maminka se s partnerem již plně věnuje svému dítěti. Již v této době může na lůžku volně jíst a pít, nezřídka žena usíná. Po uplynutí 2 hodin  bývá maminka převezena na svůj pokoj, na oddělení šestinedělí.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
25.10.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. [17] Jana 01 [*]

  Jak jsem prožila třetí dobu porodní? Úplně jinak, než se tady píše. Vůbec jsem neměla stahy, ani se na ně nečekalo, pan doktor to ze mě hned po přestřižení pupeční šňůry vytáhl, druhou rukou tlačil zhora přes břicho. Možná to souviselo s tím, co jsem psala už dříve - že dost spěchal, protože měl být asi někde jinde. Pak mi ještě řekl, že to bude nepříjemné, ale musí ještě do mne šáhnout, že to trochu vysuší. Vůbec nevím, co dělal, ale byla to rychlovka ani jsem to necítila. Jen to šití, což dělal bez Mesocainu, na který mám alergii (jednou jsem po něm zkolabovala a málem se udusila). Ani oxytocin mi neaplikovali a jsem ráda. Příště bych ho asi taky nechtěla.

  superkarma: 0 25.10.2004, 15:09:33
 2. [16] Jana 01 [*]

  astra: U nás taky dělají jednou týdně prohlídky porodnice pro těhotné a nast. tatínky. Tady, pokud není lékař právě někde u akutní operace. Je to sice dobré, že si umíte představit, kam s porodníma bolestma vlastně příjdete a jak to tam bude vypadat. na druhou stranu mě ty návštěvy spíš psychicky rozhodily. do té doby jsem se porodu moc nebála. Ale přišli jsme na sál. ležela tam žena po porodu, tvářila se nějak divně. lékař říkal, aha, tam je maminka po porodu, tak ji odvezem. Odvezli ji, na igelitu po ní zůstala taková srážející se loužička krve. nevím, jestli jsem si předtím myslela, že porod je nekrvavý, každopádně jsem o tom neměla potřebu přemýšlet. A teď toto! Bylo mi z toho zle. Několikrát jsem byla před porodem v porodnici i na prohlídce + KTG (jednou dokonce i zátěžový oxitocinový test, protože pan doktor měl vadné KTG). Tahle místnost byla vedle porodního sálu a já jsem měla tu smůlu, že téměř vždycky tam právě rodila nějaká žena, já jsem musela poslouchat to vzdychání, naříkání a křičení, že mi běhal mráz po zádech. Sestřička mi říkala: ale vždyť to není žádné křičení. Možná, ale pro ženskou těsně před porodem to nic uklidňujícího nebylo.

  superkarma: 0 25.10.2004, 14:59:34
 3. avatar
  [15] Gabi [*]

  Lesana: heč, já podruhé taky , tohle bylo poprvé .

  superkarma: 0 25.10.2004, 14:58:44
 4. avatar
  [12] Lesana [*]

  Gabi: heč heč, já si ležela na svém pokoji a PA mě chodila kontrolovat tam. Stačí si vybrat malou porodnici, která má porodní i normální pokoje na jedné chodbě

  superkarma: 0 25.10.2004, 14:13:40
 5. avatar
  [11] Lesana [*]

  Landriel: naopak Mám pocit, že dřív WHO doporučovala dávat Oxytocin rutinně, ale už dávno svůj postoj přehodnotila, že užitečný je, ale jenom pro ženy, u kterých je zvýšené riziko krvácení. Jinak ta formulovace o POVINNOSTI mi přijde dost nátlaková, protože pokud je mi známo, i rodička je svéprávný jedinec, který musí s každým zákrokem i lékem souhlasit, jinak jej lékaři nesmí provést JInak poprvé mi Oxytocin píchli PO porodu placenty, podruhé nějak těsně před přestřižením pupečníku. Ale dle předporodních info ve druhé nemocnici by ho neměli dávat rutinně, jenom když je potřeba.

  superkarma: 0 25.10.2004, 14:11:53
 6. avatar
  [10] Landriel [*]

  Fakt se dává povinně po porodu hlavičky oxytocin do žíly? Já totiž žádný téměř určitě nedostala, na žádnou injekci v tuhle dobu si nepamatuju, ani můj manžel, který tam byl se mnou. Nebo je to nějaká nová věc, mladší tří let?

  superkarma: 0 25.10.2004, 13:38:00
 7. avatar
  [9] Gabi [*]

  Tak "dvě hodiny po porodu placenty je žena, nyní již nedělka, trvale sledována" ??? No, jestli to znamená přeložit na vozík a nechat 2 hodiny někde na chodbě, tak tomu rozumím Určitě bych našla alespoň jednu porodnici, která rutinně nepíchá oxytocin na vypuzení placenty. Ale na druhou stranu: lepší oxytocin ve III. době porodní, než před tím.

  superkarma: 0 25.10.2004, 13:35:58
 8. avatar
  [6] astra [*]

  evik: A navštěvuješ předporodní kurz?Tam by ti měli všechno vysvětlit a tvé obavy rozptýlit A taky je bezva,když můžeš jít do porodnice,kde budeš rodit na exkurzi ať se tam potom lépe cítíš

  superkarma: 0 25.10.2004, 12:22:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme