.

Plod je na konci těhotenství uložen v tekutém prostředí, které je zevně ohraničeno plodovými obaly. Plodové obaly jsou dvě tenké,

Rodina

Plod je na konci těhotenství uložen v tekutém prostředí, které je zevně ohraničeno plodovými obaly. Plodové obaly jsou dvě tenké,

Vak blan a jeho puknutí nebo protrhnutí

Plod je na konci těhotenství uložen v tekutém prostředí, které je zevně ohraničeno plodovými obaly. Plodové obaly jsou dvě tenké, průsvitné blány. Vnitřní blána se nazývá odborně amnion a zevní chorion. Amnion, plynule přechází na placentu a pupečník dítěte, tvoří plodovou vodu. Plodová voda představuje ideální ochranné prostředí pro dítě, protože jej chrání před různými tlaky, včetně zevních traumat, umožňuje mu volnou pohyblivost plodu a chrání i placentu před útlakem, a tak je zabezpečena její důležitá funkce. Tekuté prostředí a plodové obaly jsou ochranou před výhřezem pupečníku, který by znamenal vážné ohrožení dítěte. V termínu porodu je 600 až 700 ml plodové vody, při přenášení jí ubývá.

V posledních týdnech těhotenství se vlivem ojedinělých děložních stahů (poslíčků) rozepne dolní část dělohy a začínají zde vyklenovat plodové obaly, vytvoří se vak blan. Mechanická úloha vaku blan na rozšiřování a zánik děložního hrdla a později branky však není rozhodující. Hrdlo a branka se rozvíjí i bez vaku blan, např. po předčasném odtoku plodové vody.

Vak blan před porodem dítěte praskne, pukne nebo je protržen porodníkem nebo porodní asistentkou. Vzácně se stane, že vak je pevný a nepukne, vyklenuje se dokonce před poševní vchod. Toto není zcela pro dítě bezpečné, hrozí, že se tahem blan předčasně odloučí placenta.

Vak blan může samovolně puknout různě dlouhou dobu i před začátkem porodu. Pak hovoříme o předčasném odtoku plodové vody. Obvykle však pukne v průběhu I. doby porodní.

Podle dnešních názorů není vak blan nezbytný až do úplného rozvinutí branky dělohy, kdy pukne obvykle samovolně. Jeho protrhnutím (odborně amniotomie nebo dirupce) ve vhodném okamžiku (průměr děložní branky u prvorodičky cca 5-6 cm, u vícerodičky cca 3–4 cm) a při dobré děložní činnosti se porod mírně uspíší. Vak se může protrhnout i dříve, ale to jen ve zvláště odůvodněných případech. Časné protrhnutí vaku blan může paradoxně porod prodloužit a plod je pak déle vystaven infekčnímu prostředí, před kterým ho plodové obaly celé těhotenství chránily. Protrhnutí vaku blan provádí porodník nebo zkušená porodní asistentka, a to jemným háčkem při děložním stahu, když se háček do pochvy zavádí podél vyšetřujících prstů. Protrhnutí vaku blan háčkem je zcela nebolestivé pro matku i dítě. Maminka musí být vždy o protrhnutí vaku blan včas informována.

Pokračování Průběhu porodu si můžete přečíst zítra.
Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
13.10.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. avatar
  [16] Cher [*]

  já mám dvě děti a u obou porodů mi vodu píchali. A VUBEC to nebolelo. wendy.happy: po prvním porodu mě cévkovali. Bolelo mě kde co, ale cévkování ne.

  superkarma: 0 14.10.2004, 20:53:41
 2. avatar
  [15] Suzanne [*]

  Sandy: Jaja: mě píchli vodu, když jsem byla jako prvorodička otevřená na 4cm, to si pamatuju stejně, jako že jsem byla rozjitřená a oni ve mě rajblovali čímsi, co bolelo. Klidně mohli počkat, jenže sestra chtěla mít asi klid, tak mě položili a nenechali chodit. Vše bylo v pořádku, píchli mě necelou hodinku poté, co mě vzbudily bolesti. Jsem si jistá, že nemuseli.

  superkarma: 0 13.10.2004, 22:26:52
 3. avatar
  [10] Gabi [*]

  wendy.happy: protržení blan opravdu nebolí a proč by tě museli cévkovat. Ani po porodu ani po operaci jsem se nikdy cévkovat nenechala, vždycky jsem vstala a utíkala sama. I když po prvním porodu jsem si to musela vymyslet, byla jsem absolutně dehydratovaná a směla jsem vypít je cca 1 dl čaje .

  superkarma: 0 13.10.2004, 13:41:18
 4. avatar
  [4] Žábina [*]

  poprvé mi praskl sám, podruhé mi po píchali...trochu jsem se toho bála, ale vůbec jsem to necítila

  superkarma: 0 13.10.2004, 10:14:28

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme