.

Těhotná žena přichází do porodnice s různě pokročilým porodnickým nálezem. Při příjmu je s ní sepsána anamnéza, která je založena

Rodina

Těhotná žena přichází do porodnice s různě pokročilým porodnickým nálezem. Při příjmu je s ní sepsána anamnéza, která je založena

Těhotná žena přichází do porodnice s různě pokročilým porodnickým nálezem. Při příjmu je s ní sepsána anamnéza (viz strana XX), která je založena do dokumentu, jež se jmenuje porodopis. Do porodopisu se zapisují i některé údaje z těhotenské průkazky (viz stran). Každé ženě je při příjmu změřena její teplota, spočítán puls, změřen krevní tlak a vyšetřena moč. Porodní asistentka kontroluje údaje o vyšetření pánve a lékař provede vnitřní porodnické vyšetření.

U každé ženy se obvykle ještě před přijímací procedurou provede elektronický záznam činnosti srdíčka jejího dítěte, odborně hovoříme o vstupním kardiotografickém vyšetření, někdy můžete slyšet, že se „udělá monitor“. Toto vyšetření je velmi důležité, ukáže, jak se miminku daří v době začátku porodu a velmi často naznačí průběh porodu, zdali bude normální nebo rizikový. Pokud ještě neodtekla plodová voda a je-li hrdlo dělohy potřebně otevřené, lékař kontroluje speciálním trubicovým nástrojem zbarvení plodové vody. Vyšetření se nazývá amnioskopie. Je-li „voda“, ve které dosud miminko plave, bezbarvá, je vše v naprostém pořádku.

Na základě všech vyšetření stanoví lékař rámcový program průběhu porodu a společně s porodní asistentkou informuje maminku i její doprovod. Pro oba partnery nastal den „D“. Partner si většinou po této informaci začíná aktuálně organizovat své pracovní povinnosti, často má ještě dostatek času na opuštění porodnice a na zařízení často neodkladných záležitostí. V době mobilních telefonů může být včas informován o všech podrobnostech, které  nastávají v porodnici.

Lékař s porodní asistentkou probírají s maminkou a jejím doprovodem jejich názor na průběh porodu. Dohodnou se na podrobnostech, zdali maminka chce nebo nechce tzv. předporodní přípravu. Předporodní příprava se dnes skládá obvykle jen ze šetrného očistného klyzmatu a osprchování. Proč se používá očistné klyzma? Pokud se před porodem u maminky vyprázdní konečník a přilehlá část tlustého střeva, tak nastává v menší míře fekální znečištění ve II. době porodí. To sice nikomu z personálu porodního sálu nevadí, ale ženy se za toto stydí. Tento stud bývá často důvodem nesprávné spolupráce při „tlačení“ a mnohdy požadavkem pro odchod partnera. Většina maminek dnes často věnuje péči holení ochlupení zevních rodidel. Pokud se tak činí až na porodním sále, tak se dnes holí již pouze hráz. Zásadně se dnes neholí pubické ochlupení. Zejména nadměrné ochlupení hráze může ženě činit hygienické zejména na začátku šestinedělí. Očistné klyzma a oholení ochlupení se dnes nepovažují za potřebné porodnické postupy a neměly by být prováděny, pokud maminka s nimi sama nesouhlasí.

Stejně tak lékař obvykle respektuje ostatní přání partnerů, většinou jde o pohyb a polohy při porodu, použití tišících prostředků, jiných léků apod. Pokud by požadavky byly proti zájmu matky nebo dítěte, lékař s porodní asistentkou o tomto pár uvědomí a v naprosté většině případů se vždy dohodnou. To, že maminka své rozhodnutí předložila lékaři, ještě neznamená, že jej nemůže v průběhu porodu změnit. Stává se, že žena požádá o nějaký druh tišícího prostředku na porodní bolesti, i když tak původně nechtěla učinit. Toto není ostuda nebo dokonce prohra rodičky a personál porodního sálu vždy ochotně vyhoví.

Dominujícím znakem dnešního porodnictví je opuštění dřívějších rutinních postupů a nastolení komunikace mezi budoucími rodiči a zdravotnickým personálem.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
11.10.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. [35] Jana 01 [*]

  U nás v nemocnici se chodí vypisovat porodopis už pár týdnů před porodem, pěkně v klidu se to všechno vyplní a je to super. Poslední týdny už i docházíme na kontroly přímo do porodnice, takže už tam mají přehled a všechny výsledky vyšetření leží na stole. Někteří soukromí gynekologové se tomu trošku brání, ale stejně většina z nich je v porodnici zaměstnána, takže to tak chodí.

  superkarma: 0 21.10.2004, 11:05:17
 2. avatar
  [33] Lesana [*]

  Sandy: no ale porod sám o sobě trvá nějakých posledních nejlépe pět minut (jako se to poštěstilo mne), do té doby těch předchozích iks hodin nevadí :o) Poprvé jsem rodila prakticky nahá - poslední cca tři hodiny mi natáčeli monitor, take jsem ležela na stole rozvalená od prsou dolů nahá Podruhý jsem měla pod košilí kalhotky, pokud jsem nebyla zrovna ve sprše a sundala jsem je na posledních pár minut tlačení. Kalhoty by mi nepřišly zrovna pohodlný, taky proto jsem je neměla, ale proč je rovnou vylučovat?

  superkarma: 0 14.10.2004, 17:51:19
 3. avatar
  [31] Lesana [*]

  Sandy: Proč jsou kaťata mimo hru? V porodnici normálně chodily maminy v domácím oblečení, zdaleka ne každá měla noční košili a župan. Některé měly i domácí kalhotové komplety

  superkarma: 0 13.10.2004, 16:18:45
 4. avatar
  [30] Clerenc [*]

  Sandy to me zebou i bez porodu

  superkarma: 0 13.10.2004, 13:34:26
 5. avatar
  [28] Clerenc [*]

  Sandy dekuji az to bude aktualni zakoupim eroticke neglize Ja si vzdykcy predstavovala ze ty chudinky zensky tam lezej nahaty, uf to se mi ale ulevilo

  superkarma: 0 12.10.2004, 09:23:11
 6. avatar
  [24] Clerenc [*]

  Ja nemam s porodem zadne zkusenostim takze mam pord takove priblble doztazy.... Kdzy rodite mate na sobe pyzamko?

  superkarma: 0 12.10.2004, 09:01:46
 7. avatar
  [23] Cher [*]

  Jáňa: já jsem vloni rodila v Motole a bylo to OK. Bezvadný personál a skvělá péče.

  superkarma: 0 11.10.2004, 20:47:14
 8. avatar
  [21] kuzle [*]

  tak na me tahle vesela udalost ceka na Vanoce ... tak doufam, ze si mimisek vybere Stedry den nebo Silvestr zatim to tak vychazi dle UZV nastesti budu protekcni pacientka, tak doufam, ze na mne nikdo nebude jinak zacnu ja na ne

  superkarma: 0 11.10.2004, 14:52:08
 9. avatar
  [19] Vivian [*]

  Maka: registrujte se na http://www.zena-in.cz/create_user.asp, registrace platí i pro tento web (takže až se tam zaregistrujete můžete přejít sem a vložit dotaz).

  superkarma: 0 11.10.2004, 14:40:34
 10. avatar
  [13] Gabi [*]

  Co se týká "nanmnézy" je to opravdu zajímavé. Jedna pražská porodnice nabízela (už před cca 3 lety) možnost přdem si vyplnit všechy "papíry". Velice jsem to uvítala a kolem 38. týdne zsakočila "na sál". Počkala jsem si, až na mě bude mít někdo čas a když jsem byla s PA skoro u konce, tak mi řekla: "no neradujte se, my se u porodu budeme ptát ještě jednou" Nakonec jsem zde stejně nerodila, trefila jsem se přesně do 3 denní desinfekce sálů.

  superkarma: 0 11.10.2004, 11:33:29
 11. avatar
  [12] grice [*]

  Ahojky,ta administrativa při příjmu je opravdu dost hrozná. Já jsem během těch otázek na všechno možný rozdejchávalal kontrakce po třech minutách a během 20ti minut po všech těch papírech byl Denisek na světě. Možná by se tohle všechno dalo vyplnit až po porodu,když už je to takhle daleko. JInak se mnou nikdo nediskutoval jakou polohu bych si při porodu přála,jestli nástřih,holení atd. Prostě mi řekli vylezte si na lůžko,jediný volitelný bylo nohy na podpěry,nebo ne a potom už jenom tlačte. I přesto že jsem poslouchala pouze personál,tak porod byl rychlí a byl to pro mě úžasný zážitek. (Jediné na co nerada vzpomínám bylo šití bez injekce a hláška sestry,to zase chcete sterilní nůžky? Vždyť jste šil před chvilkou-to byl další steh navíc...,porodní asistentka byla opravdu nepříjemná starší paní,asi by v porodnicích měli omladit personál.)

  superkarma: 0 11.10.2004, 11:31:27
 12. avatar
  [1] Gabi [*]

  Poslední všta je moc hezká . Jinak mě na téma "příjem v porodnici" napadně reakce asistentky po zazvonění kolem půlnoci na zvonek PŘÍJEM RODIČEK: "co chcete?!"

  superkarma: 0 11.10.2004, 07:25:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme