.

Mírná forma poklesu počtu červených krvinek a krevního barviva nevyžaduje zvláštní léčbu a neovlivňuje stav maminky ani dítěte. Zv

Rodina

Mírná forma poklesu počtu červených krvinek a krevního barviva nevyžaduje zvláštní léčbu a neovlivňuje stav maminky ani dítěte. Zv

I v pravidelně probíhajícím těhotenství klesá, v důsledku zvýšeného objemu krevní plazmy, počet červených krvinek i krevního barviva. Tím příroda zařizuje, že krev není tolik „hustá“, odborné vizkózní, a lépe protéká i nepatrnými cévkami a dobře zásobuje veškeré tkáně kyslíkem a živinami a současně z nich odvádí jejich zplodiny.

Mírná forma poklesu počtu červených krvinek a krevního barviva nevyžaduje zvláštní léčbu a neovlivňuje stav maminky ani dítěte. Zvýšenou spotřebu železa, které je stavebním kamenem krevního barviva, odborně hemoglobinu, stačí často v těhotenství hradit zvýšenou konzumací pokrmů bohatých na železo.

Nedostatek železa, ať v důsledku jeho nízkého přívodu v potravě, nebo poruchou jeho vstřebávání v trávicím ústrojí těhotné či jeho správného využití v organizmu, se může projevit chudokrevností, které se odborně říká anémie.

Chudokrevnost má řadů forem, ale zde uvedeme jen její těhotenskou formu. Příznaky jsou: bledost kůže a sliznic, zvýšená únavnost, nechutenství a bušení srdce. Počet červených krvinek klesá na 3 miliony i méně, množství krevního barviva se dostává pod 110 g/l krve (normálně 120 až 160 g/l). Výrazné je snížení i objemu červených krvinek, jsou menší než normálně. Při závažnějším průběhu chudokrevnosti jsou podle doporučení lékaře užívány železité a vitaminové preparáty.

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
08.09.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. [10] motylik65 [*]

  http://zena-in.cz/clanek/napiste-si-o-tasku-zdarma/kategorie/diskuze-o-krase-mode-kosmetice-atd?comment=5848495#komentarJA SOM MALA PROBLEM OD MLADI AJ NASEJ RODINE TO BOLO STEJNE .NO PO PAR RAD U LEKAZE POTOM CO MOJE TELO UZ NEPRIMALO MNOZSTVO LEKU ,SEM SI ZASLA DO LEKARNE A TAM MI MOJE KAMARADKA PORADILA -HERBADENT BILINI VINO-MALTOFERROCHIN .JE MOC UCINNE PO 3 TYZDNOCH UZIVANIA SAMI STAV STABILIZOVAL A TA ZMENA JE AJ PREMNA POHROMUJUCA .MOJE LEKARKA TOMU ANI NEVERYLA .-MALTOFERROCHIN BILINI VINO .JE LAHODNE A MOC UCINNE .SKUSTE HO§§§§§§§§§§§

  superkarma: 0 05.05.2010, 11:53:54
 2. avatar
  [8] Markýza [*]

  Vivian: No já vím, ale asi tam bude i něco jiného, protože vždycky, když o tom začnu s paní primářkou mluvit, tak mi řekne, že budu ráda, když nebudu tu krev od někoho jednou potřebovat. Ale nijak mě neléčí (zatím), tak je to asi v pořádku. Já to nějak nezkoumám, si vždycky říkám, že to studovala dost dlouho na to, aby věděla!
  Ona měla něco s krví babička - něco s bílíma krvinkama - tak asi proto.

  superkarma: 0 09.09.2004, 08:21:03
 3. avatar
  [7] Vivian [*]

  Markýza: pokud budeš mít krevní obraz a zásoby krevního železa v pořádku, PROČ by ti nedovolili darovat krev? Anémie není neléčitelná

  (Štítná žláza je jiná věc, samozřejmě. To, co máš, je hypotyreóza.)

  superkarma: 0 08.09.2004, 15:27:57
 4. avatar
  [6] Markýza [*]

  Taky jsem trpěla nedostatkem železa - u prvního kluka ne, ale u druhého ano, primářka na transfůzním mi to vysvětlovala rychlým druhým otěhotněním (kluk měl rok), smůla je, že kvůli tomu už mi nikdy nedovolí darovat krev.
  Únava a suchá kůže přetrvávaly tak dlouho dokud nezjistili, že mi také špatně funguje štítná žláza - nedostatečná produkce hormonů - nemůžu si vzpomenout na odborný název.

  superkarma: 0 08.09.2004, 14:06:39
 5. avatar
  [5] Vivian [*]

  darla: pokud jsi brala pilule, je možné, že se železo dobře nevsřebávalo a nebo u tebe nejde o anémii způsobenou nedostatkem železa.

  S potravinami bohatými na železo bych byla zvlášť v těhotenství opatrná. Na železo jsou bohatá např. játra, ale ty obsahují také velké množství vitamínu A, který je ve větším množství toxický.
  Také červené maso obsahuje hodně železa, ale zvýšená konzumace masa má jiná zdravotní úskalí.
  Ideální je listová zelenina a luštěniny.

  superkarma: 0 08.09.2004, 11:07:07

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Náš tip

Doporučujeme