.

Cukrovka – odborně diabetes mellitus, trápí lidstvo od dávnověku. Lékaři se jí snaží přijít na kloub už hodně dlouho a boj s ní ne

Rodina

Cukrovka – odborně diabetes mellitus, trápí lidstvo od dávnověku. Lékaři se jí snaží přijít na kloub už hodně dlouho a boj s ní ne

Cukrovka – odborně diabetes mellitus, trápí lidstvo od dávnověku. Lékaři se jí snaží přijít na kloub už hodně dlouho a boj s ní není snadný. Cukrovka má více tváří a není pravda, že postihuje jen staré lidi.

Existuje několik typů cukrovky, které se vyskytují u různých věkových skupin.
Existuje diabetes I. typu, postihuje obvykle děti a mladé dospělé. Vzniká většinou před 40. rokem a pacienti, kteří jím trpí, jsou odkázáni doživotně na přísun inzulinu.
Další typ diabetu je diabetes II. typu, postihuje převážně starší lidi.
Gestatační diabetes neboli těhotenská cukrovka, se vyskytuje pouze v těhotenství. Další typy diabetu jsou vzácné a doprovázejí většinou jiné choroby.

Příčiny těhotenské cukrovky

Těhotenská cukrovka se většinou objevuje po 15. týdnu těhotenství, po porodu většinou samovolně odezní. Zjistí se při takzvaném „zátěžovém testu“ (screening poruch glukózového metabolismu), který by se měl provádět automaticky u každé těhotné maminky. Avšak jak říká MUDr. M. Moravcová, diabetoložka gynekologicko-porodnické kliniky „ U sv. Apolináře“ VFN v Praze, bohužel se tento test celoplošně neprovádí.
Rizika jsou však zejména pro plod v případě neléčené cukrovky těhotnou ženou vysoká. Proto je nutné, aby těhotná maminka s těhotenskou cukrovkou dodržovala určitá preventivní opatření, mezi něž patří především dieta.

S maminkami se velmi dobře pracuje,“ říká MUDr. Moravcová. „Jsou silně motivované a až na světlé výjimky naše doporučení rády dodržují.“

Mít cukrovku pod kontrolou je pro každou maminku důležité, i když zejména dodržování diety vypadá na pohled drasticky, vůbec tomu tak není. „Maminky by měly vypustit sladkosti a denně by neměly přijímat více než 250 gramů sacharidů. Musejí si tedy sacharidy počítat a dávat si pozor i na vše, co je z mouky. Jídelníček je ale jinak velice pestrý a řekla bych, že je to spíše racionální dieta. Pokud se jí maminky drží, žádná rizika pro dítě nehrozí,“ říká dr. Moravcová.

Jídelníček pro těhotné diabetičky je na straně:……..

Kdo je k těhotenské cukrovce náchylnější?

Bohužel, podle diabeteložky Moravcové je dnes těhotných maminek, které trpí těhotenskou cukrovkou, mnohem více než dříve. Je to i tím, že cukrovka jako taková je v populaci mnohem častější. Nedostatek pohybu, obezita, stresy – to všechno může být příčinou vzestupu cukrovky. Těhotenská cukrovka je častější u maminek, u nichž se vyskytuje i v rodině, ale to automaticky neznamená, že se u nich v těhotenství objeví také. Spíše než nemoci, stresy, léky a rodinné dispozice hrají pro vznik těhotenské cukrovky hormonální změny, kterými každá těhotná prochází.

„Častější je také u starších maminek,“ podotýká dr. Moravcová.

Problematičtější je těhotenství pro matku, která již cukrovkou (I. nebo II. typu) trpěla před otěhotněním. Mateřství je dnes možné i pro takovou ženu, avšak podmínkou je respektování řady doporučení.

Rozhodne-li se pár, kde žena již trpí cukrovkou jako netěhotná, že bude mít dítě, je třeba těhotenství s předstihem cíleně připravovat. Již před početím totiž musí žena kompenzovat cukrovku a péče o těhotnou pak spočívá v její přísné kontrole.
Pokud maminka dodržuje správný diabetologický režim, těhotenství probíhá bez větších problémů.

Rizika pro dítě a matku

Rizika pro dítě jsou vyšší v případě, že se cukrovka objeví už v začátku těhotenství. Pokud by nebyla nemoc včas léčena, odborně se říká kompenzovaná, hrozí samovolný potrat, vývojové vady dítěte, narozené děti mívají poruchy s poporodní adaptací, nemají dokonale vyzrálou plicní tkáň, upadají častěji do hypoglykémie (závažný stav, kdy klesá hladina cukru v krvi) a mívají i v těle méně vápníku.
Tomu však lze ale docela snadno předejít. Maminky docházejí pravidelně do diabetologické poradny a sleduje se u nich hodnota glykémie (množství cukru v krvi) před a po jídle. Pokud dietní režim nestačí, maminky si musí přechodně píchat inzulin. Kontroly jsou nezbytné a ženy by je neměly podceňovat.
Postupujícím těhotenstvím se totiž tolerance k cukru zhoršuje. „Co jsme nenašli ve dvacátém týdnu, může se objevit ve 28. týdnu,“ podotýká dr. Moravcová.
Strach však těhotné maminky mít nemusejí. Po porodu většinou těhotenská cukrovka sama zmizí.

Je to však ale určité takové oznámení mamince, že u ní dispozice k cukrovce II. typu existuje a že by měla ve zdravé životosprávě pokračovat i po porodu. Stejně tak by měla ke zdravé životosprávě vést i své děti. Zjistilo se totiž, že děti matek, které v těhotenství trpěly cukrovkou, mívají k cukrovce vyšší sklon,“ říká MUDr. Moravcová.

Takže rada pro všechny – hlídejte si váhu, hýbejte se a jezte zdravě. Vztah obezity a cukrovky je ověřený. Lidé, kteří mají cukrovku, mají tendenci tloustnout, a naopak, obézní člověk s velkou pravděpodobností cukrovkou onemocní. Pamatujte, že metabolická onemocnění se dají málokdy vyléčit, ale lze je mít pod kontrolou a dobře s nimi žít. Rozhodně však nečekejte, že lékař je všemocný a udělá všechno za vás.

Připravila Ivana Pečenková-Ašenbrenerová
Odborná spolupráce: MUDr. Milena Moravcová

Z Knihy o matce a dítěti, která vyjde v tomto roce.

   
07.09.2004 - Těhotenství a porod - autor: Iveta Vrbová

Komentáře:

 1. avatar
  [15] peguša [*]

  Daniella: Kafe a čaj jsem zvyklá mírně sladit, ale k tomu používám umělá sladidlo. Do zeleninových salátů zase tekuté. Tu fruktózu používám na pečení a vaření. Sorbit má fakt ošklivou pachuť. Ono Vánoce bez cukroví, myslím toho klasického, to jaksi není ono. A z fruktózy se dá krásně udělat i kvásek.
  Jo a díky za skvělý tip na dětskou diabetologii. Asi se na to přeptám u pediatra a nechám si tam napsat doporučení. Asi musí být, že jo?

  superkarma: 0 09.09.2004, 22:40:45
 2. avatar
  [12] peguša [*]

  Taky jsem měla těhotenskou cukrovku při obou dětech. Po porodu se to pokaždé upravilo. Ale tři roky po druhém dítěti jsem dostala chřipku s vysokými teplotami a cukrovka tu byla znova, tentokrát definitivně. Dá se s ní žít. I sladké si dopřeju, ale ke slazení používám ( po dohodě s lékařem) fruktózu. Pozor neplést s glukózou. Fruktózu totiž tělo spotřebuje bez použití inzulinu. Má sice energetickou hodnotu a tak se to nesmí přehánět, ale nemá pachuť jako umělá sladidla a sladí o třetinu víc, než běžný cukr. A smějí ho i děti. Rodiče měli cukrovku oba a tak byl problém. Táta rád , máma pekla ze sorbitu, ale ten malé děti do tří let nesmějí. A tak ty moje mrňata jenom smutně koukaly. Pak jsme objevili fruktózu neboli ovocný cukr a bylo po starostech .

  superkarma: 0 07.09.2004, 22:28:38
 3. avatar
  [8] Vivian [*]

  Luciš: to budou asi jen nějaké podpůrné výživové doplňky...
  Ale kopanec do prdele by "host" zasloužil, protože sem furt horem spodem cpe černou reklamu na ten svůj mizernej web , protože jsou to nejspíš takoví šmejdi, že si nevydělají ani na legální reklamu .

  superkarma: 0 07.09.2004, 11:47:08
 4. avatar
  [7] Luciš [*]

  přírodní produkty na CUKROVKU ??? Fakticky, že tu není smajlík na kopanec do prdele

  superkarma: 0 07.09.2004, 11:42:01
 5. avatar
  [6] Vivian [*]

  host: běž do řiti

  superkarma: 0 07.09.2004, 11:02:35
 6. avatar
  [4] Amálie [*]

  A.: Jo jo, motivace je fakt nejdůležitější Jsem typ, kterej se nemusí moc hlídat a může si dovolit jíst vše. O to těžší to pro mně bylo. Ale vydržet znamená nemít pak výčitky, že člověk něco zanedbal, co mohl ovlivnit sám, že jo A.?

  superkarma: 0 07.09.2004, 09:59:05
 7. avatar
  [2] Amálie [*]

  Měla jsem jen těhotenskou cukrovku, ale ta dieta mě ničila. Pořád jsem byla strašně hladová, až mi bylo hlady špatně Nesměla jsem mít doma nic k , jinak bych to nevydržela. Ať mi nikdo neříká, že pro mimčo bylo vhodný, abych takhle trpěla hlady Samozřejmě jsem to dodržovala, zdravé dokáže hodně motivovat. Držim všem, kdo musí dietu dodržovat a zdravé .

  superkarma: 0 07.09.2004, 09:46:02
 8. avatar
  [1] brouk [*]

  Tak tohle vsechno velmi dobre znam

  superkarma: 0 07.09.2004, 09:12:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme